Żywienie w osteoporozie — część II
Gdy myślimy o żywieniu w osteoporozie zwykle wyobrażamy sobie całe tony nabiału, pewną ilość ryb – i zwykle dziwimy się dlaczego leczenie trwa tak długo. Jest to m.in. spowodowane tym, że dieta dostarczająca jedynie wapń i witaminę D to zbyt mało. Kości potrzebują jeszcze, wspomnianego w już wcześniej, magnezu jak również szeregu innych minerałów, witamin, błonnika, tłuszczu czy białka.
Witamina K
Witaminę K zwykle kojarzymy z krwią i jej wpływem na krzepliwość, ale jest ona również ważnym składnikiem wpływającym na kości („Bone Health and Osteoporosis: The Role of Vitamin K and Potential Antagonism by Anticoagulants” – pełna wersja płatna) poprzez uczestnictwo w reakcji gamma-karboksylacji pewnych cząsteczek zawartych w białkach (dokładnie reszt glutaminowych) – m.in. w białku nazywanym osteokalcyną, odpowiedzialnym właśnie za tworzenie kości i ich mineralizację. Uważa się również, że witamina K może hamować osteoklasty (komórki „rozpuszczające” kości), a pobudzać komórki do tworzenia osteoblastów (komórek tworzących kości). Nic więc dziwnego, że przy niedoborach witaminy K w diecie zaobserwowano zwiększoną łamliwość kości, zwłaszcza u kobiet w okresie pomenopauzalnym.
Źródła witaminy K w diecie:
- zielone warzywa liściaste: szpinak, sałata, kapusta (szczególnie brukselka),
- kalarepa,
- kalafior,
- pomidory,
- ziemniaki,
- marchew,
- a w mniejszych ilościach w produktach zbożowych, orzechach włoskich, zielonej herbacie.
Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, aby więc lepiej ją wchłaniać warto produkty w nią bogate spożywać z odrobiną oliwy z oliwek czy oleju roślinnego.
Witamina C
Witamina C, czyli „dyżurna witamina na przeziębienie” również jest niezbędna w diecie osób z osteoporozą. W przeprowadzonych badaniach zaobserwowano, że prawidłowa podaż witaminy C w diecie (75 – 90 mg/dobę) chroniła gęstość mineralną u kobiet w okresie pomenopauzalnym o ile przyjmowały one z dietą ponad 500 mg wapnia (tj. połowę dziennej normy tego minerału).
Duże spożycie warzyw i owoców w diecie wegańskiej może być właśnie jednym z czynników chroniących mineralizację kości, mimo stosunkowo mniejszej, niż w dietach dopuszczających pokarmy mleczne, ilości przyjmowanego z pożywieniem wapnia.
Witamina B6
Witamina ta niezbędna do syntezy kolagenu, jest też niezwykle ważna w przemianach wapnia – nic więc dziwnego, że jej niedobór związany jest z osłabieniem kości.
Dobrymi źródłami witaminy B6 są:
- mięso (zwłaszcza podroby),
- ryby,
- jaja,
- mleko,
- drożdże,
- nasiona roślin strączkowych,
- orzechy,
- pestki dyni i słonecznika.
Fosfor
W skład tkanki kostnej oprócz wapnia wchodzi również fosfor – co nie oznacza jednak, że duże spożycie tego minerału jest zdrowe. Bowiem o ile wapń buduje kości, o tyle duże ilości fosforu przyczyniają się do utraty masy kostnej:
- hamują wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego,
- zwiększają utratę wapnia z moczem.
Aby ustrzec się przed niekorzystnym działaniem fosforu należy go spożywać w odpowiedniej proporcji do wapnia – w osteoporozie idealny stosunek tych dwóch minerałów wynosi 1:1. Nie jest jednak prosto uzyskać taką proporcje, ponieważ fosforany dodawane są obecnie do bardzo wielu pokarmów: wędlin, przetworów drobiowych i rybnych, koncentratów spożywczych, zup i sosów w proszku, napojów gazowanych, fast foodów. Nawet jeżeli zrezygnujemy z tej całej chemii spożywczej dostarczamy sobie ten minerał w mięsie, drobiu, jajach, orzechach, produktach zbożowych czy chociażby zalecanym dla kości mleku – o ile jednak będziemy wybierać produkty minimalnie jedynie przetworzone lub nie przetworzone, uzyskamy prawidłowy stosunek wapnia do fosforu.
Inne minerały
Aby uzyskać prawidłową mineralizację kości potrzeba naprawdę wielu składników mineralnych – oprócz opisanego już wapnia, magnezu, są to:
- cynk i mangan – niezbędne dla rozwoju kości, stanowiące część niebiałkową enzymu uczestniczącego w syntezie macierzy kostnej, a ponadto cynk wspomaga odnowę tkanki kostnej i jej mineralizację,
- miedź i żelazo – części składowe enzymów uczestniczących w metabolizmie kości,
- bor – związek uczestniczący w przemianach wapnia i magnezu, jak również w syntezie estrogenów i witaminy D, zwiększający wytrzymałość kości,
- świeże warzywa,
- świeże owoce,
- suszone owoce (zwłaszcza morele i śliwki).
- fluor – często stosowany w leczeniu osteoporozy we wczesnym okresie pomenopauzalnym, wykazuje bardzo korzystny wpływ na wzrost stężenie (wspominanej już przy opisywaniu witaminy K) osteokalcyny i zwiększenie mineralizacji kości,
- krzem – wpływający na metabolizm ważnych dla kości minerałów: wapnia i magnezu.
Źródła boru:
Źródła krzemu:
- kasza gryczana,
- owoce morza,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- skórka owoców,
- czosnek,
- szczypiorek,
- daktyle,
- zioła – skrzyp, pokrzywa, podbiał, rdest ptasi
Tłuszcze omega – 3
Coraz częściej podczas badań nad składnikami diety i ich wpływem na gęstość mineralną kości zwraca się uwagę na proporcje między różnymi tłuszczami wielonienasyconymi. Bardzo ważne jest aby stosunek pomiędzy tzw. kwasami omega‑6 i omega‑3 był jak najmniejszy, a to znaczy, że należy spożywać znacznie więcej:
tłustych ryb morskich:
- oleju rzepakowego, lnianego lub z zarodków pszenicy,
- oliwy z oliwek.
W diecie wegan i wegetarian powinny znajdować się, oprócz wymienionych olei: orzechy włoskie, siemię lniane czy portulaka pospolita.
Błonnik
Błonnik, choć sam nie wpływa na mineralizację kości, to jednak może wpływać na wchłanianie wapnia i dlatego również jest ważny w diecie osoby z osteoporozą. Pewne grupy błonnika, to znaczy frakcje rozpuszczalne, korzystnie zwiększają wchłanianie wapnia.
Źródła błonnika rozpuszczalnego:
- zielone warzywa,
- produkty owsiane,
- awokado,
- niektóre owoce (zwłaszcza cytrusowe): jeżyny, pomarańcze, grejpfruty, pamelo,figi,
- nasiona roślin strączkowych.
Inaczej działa błonnik nierozpuszczalny – jego nadmierna ilość sprawia, że wydalamy więcej wapnia.
Źródła błonnika nierozpuszczalnego:
- pszenica i produkty pszenne,
- ziarna zbóż,
- pełnoziarniste pieczywo,
- niełuskany ryż.
Jednak produkty będące źródłem błonnika nierozpuszczalnego są bardzo cenne, zawierają wiele innych składników korzystnie wpływających na kości, a ich wykluczanie nie ma sensu. Trzeba tylko wyrównać straty – w diecie bogatobłonnikowej dzienna dawka wapnia powinna być zwiększona o ok. 150 mg, czyli o 3⁄4 szklanki mleka lub 100 g jarmużu.
Białko
Wędlina na kanapki, mięso do obiadu, mięso w daniach typu fast food i jako tradycyjny schabowy – większość z nas jada mięsa zbyt dużo i zbyt często. Do tego jeszcze mleko i produkty mleczne, ryby, drób oraz jaja – w efekcie coraz częściej nasz organizm ma do czynienia z nadmiarem białka. Dla kości to bardzo zła nowina. Diety bogatobiałkowe zwiększają utratę wapnia z moczem (średnio 1−1,5 mg wapnia/1g białka), a to prowadzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości i z czasem może przyczynić się do rozwoju osteoporozy. W tym kontekście bardzo niepokojąca jest moda na odchudzające diety niskowęglowodanowe bazujące na białkach – zwłaszcza, gdy sięgają po nie kobiety w wieku około menopauzalnym – u tych Pań łączą się w tym momencie dwa czynniki ryzyka utraty wapnia: zmiany hormonalne i niezrównoważona dieta.
U wegan może natomiast dojść do problemów z mineralizacją kości jeżeli ich spożycie białka będzie niższe niż 0,8 g na kilogram należnej masy ciała. Dieta uboga w białko prowadzi do zaburzeń we wchłanianiu wapnia i zwiększenia stężenia parathormonu, a to doprowadza do zmniejszenia gęstości mineralnej kości.
Odpowiednia mineralizacja kości zależy od bardzo wielu składników – witamin, minerałów, tłuszczy, białka czy błonnika. Dieta stosowana w osteoporozie powinna być przede wszystkim różnorodna, oparta na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, nabiale i rybach.
Szczegółowe zestawienie produktów dozwolonych i przeciwwskazanych oraz opis wpływu poszczególnych artykułów spożywczych na kości zostanie przedstawiony w części III.
Cykl wpisów na temat osteoporozy:
- Żywienie w osteoporozie
- Żywienie w osteoporozie — część II
Mam 52 lata. Choruję na celiakię — została rozpoznana późno (są powikłania m. in. osteoporoza, neuropatia obwodowa). Na diecie bezglutenowej jestem od 7 miesięcy. Osteoporoza leczona Bonviva 1x w mies, suplementacja prep. Ca i vit. D3 ( Ostercal 1250D 2×1, Osteogenon 1×1), starałam się spożywać jak najwięcej produktów bogatych w wapń, gdyż nie wiadomo ile się wchłonie. Niedawno wykonywałam test ImuPro w kierunku alergii pokarmowej (w celiakii bariera jelitowa jest uszkodzona). Wynika z niego, że powinnam na dłuższy czas wyeliminować mleko i pochodne, jajka, soję, ziarna słonecznika, migdały, orzechy włoskie .… Stanęłam wobec problemu jak uzupełniać wapń w diecie, ponieważ produkty, które mogę bezpiecznie spożywać, należy rotować, tzn. jeśli np. dziś zjem sardynki, mogę je powtórzyć dopiero po 3‑ch dniach przerwy. Proszę o pomoc i radę. Maria
Zachęcam Panią do przeczytania trzeciego wpisu, w którym podałam tabelę produktów dozwolonych i przeciwwskazanych — umieściłam tam również produkty zamienne dla mleka. Może Pani również zamówić indywidualną konsultację dietetyczną lub jadłospis — w tym celu zapraszam na http://zasadyzywienia.pl/oferta.