Kamica szczawianowo-wapniowa — wpis nieaktualny
Znajdujący się tutaj wpis został usunięty — powstał bardziej aktualny, zgodny z najnowszymi wytycznymi.
W ramach wpisów poruszających tematykę kamicy nerkowej można przeczytać o:
Wpisy poruszające tematykę kamicy szczawianowo-wapniowej:
Ciekawostka z owocami — winogrona — przeciwwskazane i do spożycia bez ograniczeń !?
Przeciwwskazane są ciemne winogrona, natomiast jasne można spożywać bez ograniczeń.
tak ale jest roznica bo w pierwszej kolumnie piszą o ciemnych winogronach a w trzeciej o jasnych
„ograniczenia nieograniczają” w przypadku mleka
Nie do końca rozumiem o który fragment Panu/i chodzi. Jeżeli chodzi o mleko w tabeli — to w części przeciwwskazanych jest mleko czekoladowe, a zwykłe mleko jest w dozwolonych.
Witam serdecznie, w poniższym artykule, profesor sugeruje ograniczenie mięsa. Co Pani o tym sądzi? Aktualnie jestem na etapie nawracania kamicy.
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1667
Ograniczenie mięsa w przypadku kamicy nerkowej ma na celu, tak na prawdę powrót do właściwych proporcji. Teraz jesteśmy nauczeni jeść mięso codziennie — do obiadu, jako wędliny na śniadanie, kolacje, często dodatkowo w pracy. To zbyt wiele produktów mięsnych. Przeciętna kobieta, na dzień powinna spożyć nie więcej niż 20 g wędliny (tj. jeden plasterek, cienki np. szynki) i ok. 100 g mięsa (czyli wielkość mięsa odpowiadająca ilości podudziu z kurczaka) — wszystko więcej to nadmiar, którego w kamicy należy unikać.
Jadłospis osoby chorej powinien przynajmniej 2 razy w tygodniu zawierać rybę, dobrze jeżeli jeszcze 2 dni w tygodniu zawiera bezmięsne obiady np. naleśniki z jabłkiem, polane jogurtem, zapiekanki makaronowo-warzywne z serem itp. Taki jadłospis rzeczywiście na ogół ogranicza ilość dotychczasowego mięsa w diecie chorego.
Interesuje mnie stosowanie soku żurawinowego w przypadku kamieni szczawianowo-wapniowych. Znalazłem bardzo dużo artykułów, że sok żurawinowy „rozpuszcza” i zapobiega tworzeniu się tych kamieni oraz tak samo dużo skrajnych opinii, że wręcz je tworzy. Jak jest w końcu naprawdę???
Sok żurawinowy to jeden z tych produktów spożywczych, który zawiera w swym składzie z jednej strony szczawiany, z drugiej składniki mogące wpływać na zapobieganiu tworzenia kamieni — w związku z tym co aktualnie badano ogłaszano, że sok żurawinowy jest zalecany lub przeciwwskazany. Rzeczywiście można się w tym pogubić. Sama zauważyłam, że dużo zależy od osoby (a zapewne przyczyny powstawania kamieni, współwystępujących chorób itd.) — jedni chorzy po soku żurawinowym obserwują poprawę, inni nie. Zdecydowanie większą poprawę czują osoby u których występowanie kamieni związane jest z częstymi chorobami pęcherza. Osobiście nie zalecam stosowania dużych ilości soku żurawinowego w diecie osoby z kamicą szczawianowo-wapniową.
Witam, niedawno miałem usuwany szczawian z przewodu moczowego ale zostaly mi jeszcze dwa w nerkach i interesuje mnie zastąpienie czymś kawy rozpuszczalnej ponieważ pije jej 3,4 razy dziennie po 2 łyżeczki, czy mogę zamiast jej pic napoje energetyzujące? Wymieniła pani sery, czy ser żółty w postaci stopionej nie wpływa na tworzenie się szczawianów?
Sery żółte w postaci stopionej nie wpływają na tworzenie się szczawianów. Jeżeli zaś chodzi o napoje energetyzujące — to jest to produkt, którego pod żadnym pozorem nie powinno się pić regularnie. Lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku sięgnięcie po zieloną herbatę, ale parzoną krótko (2−3 min) — parzona w ten sposób pobudza, a w kamicy szczawianowo-wapniowej można ją spożywać bez ograniczeń.
Witam, w Pani tabeli pieczywo pełnoziarniste umieszczonr jest w sekcji produktow zakazanych. Ja natomiast od lekarza otrzymałam wykaz, gdzie to pieczywo umieszczone jest w produktach zalecanych. Jak zatem jest z tym pieczywem. Skoro nie białe i pełnoziarniste, to jakie?
W tabeli przedstawiłam produkty podzielone wg ilości zawartych w nich szczawianów — pieczywo pełnoziarniste zawiera ich powyżej 10 mg na 100 g, jest więc produktem który powinno się wykluczyć. Natomiast pieczywo białe zaleca się jeść w umiarkowanych ilościach (tj. ok. 2–3 kromki na dzień). Źródło takie podziału podane jest w artykule.
Mam trójkę dzieci z kamicą szczawianowo-wapniową. Proszę mi powiedzieć czy czereśnie są zakazane czy zalecane jak wiśnie?
Jak często dziecko może jeść słodycze? W jakiej ilości? Czy biała czekolada jest dopuszczalnym słodyczem? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Niestety czereśnie choć wydają się być owocem bardzo podobnym do wiśni, są jednak w diecie dzieci z kamicą szczawianową zabronione — to owoce o dość dużej zawartości kwasu szczawiowego. Z białą czekoladą jest ten problem, że jest to ogólnie niezbyt dobry produkt — to właściwie tylko puste kalorie, nie wnoszące do organizmu nic poza tłuszczem. Natomiast jeżeli chodzi o słodycze to u maluchów można wytworzyć pewien zwyczaj — jedzenia słodyczy jednego dnia albo np. jedzenia słodyczy w ramach podwieczorku, ale w tej wersji warto wybrać dziecku zdrowsze wersje łasuchowania — kisiel z jabłkiem, budyń, mus owocowy, galaretka z owocami, biszkopciki, sałatka owocowa.
Dziękuję za odpowiedź na mój poprzedni post. Czy mogłaby mi Pani jeszcze powiedzieć, jak to jest z marchewką. Surowa marchewka jest zakazana, ale czy można dzieciom gotować rosół z marchewką? Czy mogą jeść zwykły chleb (2 kromki dziennie)?
W tabeli powyżej przedstawiłam w środkowej części produkty, które można spożyć w ilościach 2–3 porcji dziennie. Dla dzieci może to być np. 2 kromki chleba, bagietki i 1 marchewka w puszce, zalewie lub też odrobina marchewki gotowanej w zupie, albo odrobinę gotowanej marchewki (oby tylko nie nałożyły się na siebie dwa dodatki marchewki tj. w zupie i II daniu). Wiadomo, że w przeważającej ilości jadłospis będzie oparty na produktach zalecanych, ale zalecam również sięgać po te produkty, które można spożywać w ograniczonej ilości — taki jadłospis jest łatwiejszy do stosowania oraz bardziej urozmaicony więc zmniejsza ryzyko jakiś niedoborów pokarmowych.
Już sama nie wiem co mogę jeść bo wszędzie sprzeczne informacje. W samym artykule podaje Pani w tabeli grzyby jako zalecane i to bez ograniczeń a dalej w artykule odnośnik do badań http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2010/2.2010/br%202,2010%20s.%20130–137.pdf gdzie grzyby wymienia się jako niezalecane.
Już nie wspominając że miejscami podaje Pani sprzeczne informacje z innymi tego typu stronami. Nigdy nie widziałam tak szerokiej listy warzyw przeciwwskazanych, co najwyżej do spożywania w sposób umiarkowany. W kamicy mięso na pewno nie jest zalecane do spożycia bez ograniczeń. Ponadto abstrahując od kamic, nie rozumiem jak można zalecać spożywanie produktów z puszki…
Wykaz produktów zalecanych i przeciwwskazanych — w tym tak sporą listę warzyw przeciwwskazanych, ale też znacznie dłuższą listę zalecanych do spożywania w ograniczonych ilościach — została opracowana w oparciu o artykuł kwartalnego biuletynu Polskiego Towarzystwa Dietetyki, gdzie podano m.in. zawartość kwasu moczowego w produktach spożywczych oraz całkiem długą listę artykułów. Tak pełny wykaz ułatwia ułożenie jadłospisu. Jako kryteria podziału przyjęłam zawartość szczawianów w 100 g produktu spożywczego (w tym również w przypadku grzybów). Trudno mi dyskutować na podstawie jakich źródeł publikują na innych tego typach stron, ja zastosowałam źródła które uznałam za najpewniejsze.
Jeżeli chodzi o ilość spożywanego mięsa — to w znacznej mierze zależy ona od typu kamicy. W kamicy u której podstaw leży kwas szczawiowy akurat nie ogranicza się spożycia produktów mięsnych, oznacza to jednak, że można je jeść w normalnej przy danej aktywności i wieku ilości, a nie każdą możliwą ilość.
A jeżeli chodzi o produkty z puszki — w tym przypadku brzoskwinie i gruszki — na prawdę nie ma co ich demonizować. Wprowadzone do jadłospisu, zwłaszcza w okresie gdy dostęp do świeżych owoców (przedwiośnie) jest dość ograniczony, urozmaicą codzienny jadłospis i sprawią, że dieta z ograniczeniami będzie atrakcyjniejsza dla chorego.
A co z jajkami?
W kamicy szczawianowo-wapniowej można spożywać jaja w umiarkowanej ilości.
Dzień dobry,
w marcu miałam udane ESWL (W‑wa, Wołoska), niestety późniejsze kontrolne usg wykazało obecność nowego złogu. O wielu zaleceniach dietetycznych dowiedziałam się dopiero z Pani artykułu, przeczytałam również text oryginalny, do którego Pani się odwołuje.
Bardzo to pomocne, dziękuję.
Kilka pytań o: suszone daktyle, ocet balsamiczny, ziemniaki, kefir, miód GRYCZANY, dynia, kasza jaglana, kasza kukurydziana, bulghur?
Większość wymienionych przez Panią produktów, to niestety produkty wysokoszczawianowe — suszone daktyle, dynia, bulgur, kasza jaglana czy kasza kukurydziana to niestety produkty, które nie powinny się znaleźć w Pani diecie. Ziemniaki w zależności od odmiany zawierają różną ilość szczawianów — odmiany żółte są bogatsze w szczawiany, natomiast odmiany białe można w umiarkowanych ilościach włączyć do jadłospisu. Jedyny produkt z tej listy, który bez zastrzeżeń może się znaleźć w Pani jadłospisie to miód — niezależnie bowiem czy będzie to miód gryczany czy kwiatow jest on produktem nie szkodzącym Pani zdrowiu.
Jestem wdzięczna za odpowiedź i pozwolę sobie zadać kilka następnych pytań.
Czy picie wody Jana (trzy tygodnie i przerwa) ma jakiś sens? A czy mogę jeść: pestki dyni, olej z pestek dyni, bułki jęczmienne, SOCZEWICĘ (zieloną lub czerwoną), bułki grahamki czy lepiej zwykłe białe, chałka? W artykule canned peas jest w grupie moderate oxalate, a peas jako taki (rozumiem — świeży)w grupie low ox, w wydaniu polskim odwrotnie…Zgodnie z zaleceniem pani nefrolog suplementuję się magnezem z wit. B6, to dobrze?
Tym razem mam dużo przyjemniejsze wieści — po kolei:
— z tego co wiem woda Jan bardzo dobrze wpływa na chorych z kamicą szczawiowo-wapniową (choć oczywiście nie każdy dobrze się czuje po tak silnie zmineralizowanej wodzie, dość silnie naturalnie gazowanej)
— każdy olej — podobnie jak miód, niezależnie od źródła, jest produktem, który można spokojnie stosować w tym rodzaju kamicy,
— soczewica — to również produkt, który może Pani spożywać,
— pestki dyni można spożywać w umiarkowanej ilości,
— groszek znajduje się u mnie w grupie o umiarkowanym spożyciu i tak bym go zalecała umieszczać w jadłospisie,
— pieczywo w kamicy szczawianowo-wapniowej wybiera się w ten sposób aby było max. oczyszczone i przetworzone (odwrotnie niż normalnie), czyli prędzej pieczywo białe i chałka niż grahamki.
Trudno mi jest wypowiedzieć się o bułkach jęczmiennych, bo choć sam jęczmień jest niskoszczawianowy, to nie znam składu tych konkretnych bułek — a znam wiele produktów mających nazwy „jęczmienne” czy „owsiane”, które w swoim składzie mają jedynie niewielki odsetek deklarowanych zbóż. Jeżeli byłyby to bułki czysto jęczmienne to oczywiście może je Pani spokojnie spożywać.
Natomiast jeżeli chodzi o magnez z wit. B6 — to przy tej diecie to bardzo dobry pomysł, wspomagający leczenie. Proszę zaufać swojej pani nefrolog i stosować tę suplementację.
Serdeczne dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Postaram się na razie dać Pani odpocząć ode mnie:)
Pozdrawiam
PS Czy jest możliwy osobisty kontakt? Wizyta w Warszawie?
W razie pytań zawsze postaram się odpowiedzieć.
Jeżeli chodzi o kontakt osobisty, to niestety z powodu własnych problemów zdrowotnych, w tej chwili nie współpracuje z żadnym gabinetem. Jak to się zmieni na pewno zamieszczę informację na stronie.
A jednak… Parę kolejnych kwestii. Czy tak zwane wafle kukurydziane lub ryżowe są dla mnie bardziej odpowiednie niż białe pieczywo? Dlaczego makarony są OK, mimo że z mąki pszennej, czy dlatego, że to odmiana durum?
Gdzie na mojej liście plasuje się: mak, chrzan, wasabi, majeranek, lubczyk, cieciorka (ciecierzyca), dobrze wymoczony śledź?
Życzę zdrowia i sił
Trochę to trwało, bo szukałam wymienionych przez Panią produktów i niestety w większości z nich nie posiadam danych dotyczących zawartości szczawianów. Zacznę jednak od tego co wiem. Po pierwsze wafle ryżowe może Pani spożywać bez ograniczeń, natomiast kukurydziane w umiarkowanej ilości. Jeżeli chodzi o makarony — to rzeczywiście dużo zależy od gatunku pszenicy i oczyszczenia zboża. Śledź solony — nawet dobrze wymoczony — będzie zawierał bardzo dużo sodu, więc nie powinien znajdować się zbyt często w jadłospisie, ale np. na święta można go w umiarkowanych ilościach wprowadzić do jadłospisu. Z tego co udało mi się wyszperać chrzan również może zagościć w codziennym menu, natomiast ciecierzyca nadaje się jedynie do spożycia w umiarkowanych ilościach. Problem mam z resztą produktów, których po prostu nie znalazłam. Będę jeszcze szukać i jeżeli któryś wyśledzę to na pewno napiszę.
Witam,
przeszedłem niedawno napad kolki nerkowej ( mam piasek 1–2mm w obu nerkach), z moczowodu udało się wszystko wydolić o własnych siłach, wprowadziłem dietę i wyniki obecnie mam bdb. Jednak organizm ma skłonność do kamicy szczawianowej.
Mam jedno pytanie odnośnie ryb wędzonych. Bardzo lubię łososia w każdej postaci, w tym i wędzonego. Czy można go spożywać bez ograniczeń ?
W przypadku kamicy szczawianowej prawie wszystkie ryby — w tym łosoś — można spożywać bez ograniczeń. Oczywiście ryby wędzone nie są najzdrowszym wyborem (w dymie wędzarniczym znajduje się kilka niezbyt dobrze wpływających na nas składników) ale nie wpływają one na zwiększenie ryzyka występowania kamieni szczawianowych.
Bardzo dziękuję za informacje. Produkty typu śledź, mak jadam sporadycznie. Rozumiem, że makarony z pszenicy durum (np. Barilla) są OK?
Wydaje mi się, że w związku z brakiem kolorowych warzyw(dynia, marchew) oraz orzechów, powinnam przyjmować wit. A+E. Nie wiem tylko, czy ten suplement per se nie jest bogaty w szczawiany lub w inny sposób nieodpowiedni…
Od czasu kontaktu z Panią porzuciłam (z żalem!) czekoladę i czarną herbatę. Męka, ale jakoś się trzymam. Od czasu do czasu „pocieszam się” tortem bezowym, w wersji innej niż kawowa. Pozdrawiam
Makaron jest ok. Jeżeli chodzi o o witaminę A to dostarcza ją sobie Pani również w mięsie, sporo jest jej w kapuście pekińskiej, znajduje się w maśle czy też w margarynach (gdzie jest specjalnie dodawana) toteż przy kamicy szczawianowo-wapniowej na prawdę nie ma powodu sięgać po suplement tej witaminy. Jeśli zaś chodzi o witaminę E to również jest jej pod dostatkiem w Pani diecie.
Mam kamienie w moczowodzie i wodonercze, jak działa witami na C na takie schorzenie.Czy mogę zrezygnować zabiegu URS, tylko przestrzegając diety.
Chorzy z kamicą nerkową powinni spożywać regularnie napoje i wypłukiwać wszelkie złogi. Naturalnie wydaje nam się, że w takiej sytuacji nie ma nic lepszego niż witamina C. Niestety przy kamicy szszawianowo-wapniowej duże ilości witaminy C sprzyjają powstawaniu tego typu kamieni. Jeżeli zaś chodzi o zabieg — to tutaj musi wypowiedzieć się lekarz i to jego zdanie będzie kluczowe. Są sytuacje w których sama dieta nie wystarcza.
Witam, od ponad roku mam piasek w obu nerkach. W zeszłym roku dostałem kolki nerkowej która zakonczyłą sie w szpitalu. Pozniej była roczna przerwa i od zeszłęgo miesiac znów kolka nawraca tym razem słabsza ale wystarczajaco silna aby uprzykrzyć mi zycie. Z piasku zrobiły sie złogi w prawej 6mm. Proszę mi podpowiedzieć jakimi płynami najlepiej ten piasek wypłukiwać. Rozumiem ze z herbaty czarnej musze zrezygnować, a co z winem, napojami czy wodą? Jakie ziołowe herbaty, moze jakies specyfiki ?
AZ góry dziekuje za rady
Trudno mi pisać nie znając dokładnie składu kamieni — ale jeżeli są to kamienie szczawianowo-wapniowe to zalecam tak jak pisałam w tabeli: zieloną herbatę, wodę mineralną z sokiem z cytryny, wymienione soki itd. Z naparów ziołowych najlepszy jest napar z lipy. Jeżeli chodzi o wodę to jak najbardziej jest wskazana dla osób z kamieniami, ale w przypadku kamieni tego typu musi być to woda niskozmineralizowana czyli wszystkie powszechnie występujące wody źródlane. W specyfiki nie wierzę — spotkałam zbyt wiele osób szukających pomocy pomimo różnych „cudownych leków”. Najlepiej słuchać lekarza i stosować dietę.
Dzień dobry. Przeczytałam wszystkie przedstawione przez Panią informacje — są dla mnie bardzo cenne. Mój problem z kamicą jest o tyle szczególny, że dotyczy wyłącznie okresu ciąży — przed ani po ciąży nie występował, za to w ciąży — masakra. Siusiałam kamieniami co kilka dni, założony cewnik JJ tak nimi obrósł w nerce, że po miesiącu były trudności z jego wydostaniem… Po urodzeniu dziecka nastał spokój. W nerce zostały dwa małe kamyczki niekwalifikujące się nawet do rozbijania i przez rok nic się z nimi nie działo (potwierdzone USG i rezonansem magnetycznym). Wszystko to wskazuje na to, że jakaś zmiana metaboliczna w ciąży sprzyja u mnie powstawaniu kamieni… Kamica skutecznie uprzykrzyła mi pierwszą ciążę, nie było łatwo także ze względu na brak współpracy urologów i położników — każdy zajmował się swoją działką, nie trafiłam na lekarza, który ogarnąłby całość… Do tego dochodził problem z jakąkolwiek diagnostyką w ciąży, i mocno ograniczoną pulą środków przeciwbólowych…
PLanujemy z mężem drugie dziecko. Bardzo chciałabym uniknąć powtórki z rozrywki i tym razem zdrowo przejść przez ciążę. Postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Oddałam kamień do analizy — ustalono, że to typ szczawianowo-wapniowy z domieszką fosforanowego. Przeanalizowałam wyniki badań moczu z czasu ciąży — jedyne co rzuciło mi się w oczy to podwyższone pH, na poziomie 7−7,5 przez całą ciążę… Zamierzam od początku pić ogromnie dużo i stosować rygorystyczną dietę. Z tym, że z drugiej strony muszę zapewnić rozwijającemu się dziecku wszystko czego potrzebuje…
Czy mogłaby Pani pomóc mi opracować jakąś dietę kamicowo-ciążową? Może coś jeszcze powinnam przeanalizować, jakieś badania zrobić? Czy moge w ciazy wyeliminowac wszystkie produkty z pierwszej, najbardziej „szczawianowej” grupy? Czy to podwyższone pH ma wpływ na mój typ kamienia? Nie znalazłam informacji na ten temat… Wiem, że na kamienie fosforanowe wpływa, ale jak na szczawianowe? Jeśli powinnam obniżac pH moczu to w jaki sposób? Bo z kolei wiem, że popularna w tym celu witamina C jest niezalecana, zarowno przy tym typie kamicy jak i w ciąży… Nie chciałabym ograniczać wapnia, więc ucieszyła mnie wiadomość, że nie trzeba… Bardzo będę Pani wdzięczna za wszystkie wskazówki!
Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałam, ale musiałam się trochę douczyć — a przede wszystkim znaleźć cokolwiek sensownego w tym temacie. W ciąży dochodzi do bardzo wielu zmian w układzie moczowym kobiety (z czego zwykle nie zdajemy sobie sprawy): powiększają się nerki, wzrasta przepływ osocza, drogi moczowe ulegają skróceniu, a u prawie 70% ciężarnych zmniejsza się próg przejścia glukozy do moczu i zmienia się pH moczu — to wszystko sprawia, że dużo łatwiej dochodzi do zakażeń dróg moczowych (nawet bezobjawowych), z których później mogą rozwijać się kamienie. Zwykle na początku są to kamienie fosforanowe, a później dochodzi główny komponent szczawianowo-wapniowy. Czy dokładnie taki skład jak Pani podała. W zaleceniach jakie znalazłam podkreślano szczególną rolę w profilaktyce zakażeń — polecałam bym wprowadzić do diety produkty z żurawiny — sok, suszone owoce ‑utrudniają one powstanie zarówno kamicy szczawianowo-wapniowej jak i fosforanowej. Poczytałabym etykiety i wykluczyła produkty z numerami E‑338, E‑339, E‑340, E‑341, E‑342, E‑445, E‑450, E‑451, E‑452, E‑1410, E‑1412, E‑1413, E‑1414, E‑1442 (są zbyt bogate w fosfor), wykluczyła produkty z grupy wysokoszczawianowych, ale o ile to możliwe nie stosowałabym zbyt rygorystycznej diety bo i maluch i Pani będziecie potrzebowali składników pokarmowych. No i oczywiście nawadniałabym organizm (warto spytać ginekologa ile powinna Pani wypijać — bo będzie on widział Pani wyniki, za dużo płynów niestety też potrafi w ciąży nabroić). Nie da to Pani absolutnej pewności, że w drugiej ciąży nie stworzą się ponowne kamienie (nic takiej pewności Pani nie da), ale na pewno zmniejszy ryzyko wystąpienia niekorzystnych zmian stanowiących zaczątek kamicy w ciąży.
Dziekuje za odpowiedź i mam kolejne pytanie odnośnie witamin. Jakie brać jakich się wystrzegać. Słyszałem ze magnez z B6 jest dobry, ale nie jestem pewien. Na ulotce z witaminami B jest napisane aby używać ostrożnie przy kamicy nerkowej. Jak to jest ?
Dziekuje i pozdrawiam.
Nie jestem zwolennikiem suplementów, bo o ile nie są przepisywane w konkretnych wskazaniach zdrowotnych, to zwykle przynoszą więcej szkody niż pożytku. Ponadto każdy taki specyfik oprócz substancji typu magnez czy witaminy zawiera różnego typu wypełniacze, które mogą również wpływać na kamicę (w zależności od rodzaju stosuje się różne diety). Dbając o magnez sięgnęła bym raczej po wodę magnezowo-wapniową (część tego składnika dostarcza Pan sobie dodatkowo w dozwolonych zielonych warzywach). W przypadku witaminy B6 — jej brak raczej w tym typie kamicy nie grozi, bo jej dobrym źródłem jest mięso, którego tutaj nie brakuje.
Mam w nerce odlew z kamieni lekarze mówią że nie można ich usunąć przez nie mam bakterie e coli mnóstwo bakterii ‚czy jest coś czym można je rozpuścić choć trochę ‚co miesiąc mam gorączkę i tak już 5 rok ?
Trudno mi coś powiedzieć, nie znając budowy kamieni. Nie wiem również dlaczego lekarze nie decydują się na operacyjne usunięcie kamienia odlewowego, bo miałam kontakt tylko z osobami, u których właśnie w ten sposób leczono tak rozbudowaną formę kamicy. Przy czym nie mówię tu o rozbijaniu kamieni, ale dość pełnoinwazyjnym zabiegu operacyjnym. Zawsze jednak to lekarz decyduje, jeżeli nie można po to sięgnąć to pewnie są jakieś inne komplikacje. Oczywiście znając typ kamieni można dopasować dietę, ale nie zastąpi ona właściwego leczenia farmakologicznego czy też chirurgicznego. A na zakażenie i kamienie można sięgnąć po żurawinę (przyjmuje się, że może ona ograniczać powstawanie szczawianów wapnia w moczu jeżeli mówimy o tym typie kamicy) — ale nie rozpuści to powstałego już tworu, tylko trochę ułatwi walkę z zakażeniem i utrudni dalsze tworzenia kamieni. Ale żurawina nie zastąpi leczenia zleconego przez lekarza.
Witam, dużo już się naczytałem i już trochę zgłupiałem… jestem po PCNL — wynik badania kamienia: kolor- brązowy, kształt- z.fasoli, chropowaty, dość twardy. zawiera: szczawiany, wapń, fosfor, magnez. badanie moczu 10dni po zabiegu: pH‑5, kryszt.szczaw. wapnia- nieliczne, bakterie- nieliczne, posiew jałowy. Mój urolog jest trochę małomówny i kazał znaleźć mi dietę dla kamieni szczawianowo-fosforanowych, łykać magnez i dużo pić. Największym moim grzechem było picie dużej ilości kawy z mlekiem i słodkie przekąski. Potrzebuję wiedzieć co mogę jeść bez umiaru…(taką mam naturę) a w drugiej nerce już mam 5mm złóg.
ew. jakie badania jeszcze zrobić, bo przed zabiegiem pH moczu też było 5, a od kilku dni miewam zgagę i czy mam się dalej zakwaszać?
W kamicy fosforanowo-szczawianowej ważne jest utrzymanie odpowiedniego pH moczu, dlatego zalecana dieta obfituje w dość kwasotwórcze produkty. Jest jednak taki zalecany produkt w Pana diecie, który działa alkalicznie (o którym pisałam już do Pana w poprzedniej odpowiedzi) — mleko — warto to niego sięgać, bo trochę równoważy sporą ilość kwasotwórczych oczyszczonych produktów zbożowych.
Trudno wskazać co można jeść bez umiaru, bowiem nasz organizm został „zaprogramowany” bardziej na brak jedzenia niż na jego nadmiar. W grupie bez ograniczeń znajduje się jasne, oczyszczone pieczywo, makaron, oczyszczony ryż — tutaj jedyne ograniczenie dotyczy nie przekraczania dziennej wartości kalorycznej, bo nadmierna waga tylko pogorszy stan. Można też sięgać częściej po mleko, sery — niedobór wapnia ma bardzo duże znaczenie w powstawaniu zarówno kamieni szczawianowych, jak i fosforanowych. Zawsze trzeba pamiętać o dobrym nawodnieniu — w kamicy fosforanowej wybieramy niskozmineralizowane, źródlane wody, a nie te bogate w składniki. Oczywiście musimy ograniczyć szczawiany (polecam skorzystać z tabeli jaką zamieściłam), wszelkich słoności (zwłaszcza maggi, płynące wędliny, kostki rosołowe stanowiące bardzo bogate źródło nie tylko soli, ale również fosforanów). Wszelkie E‑338, E‑339, E‑340, E‑341, E‑342, E‑445, E‑450, E‑451, E‑452, E‑1410, E‑1412, E‑1413, E‑1414, E‑1442 to różnego rodzaju fosforany mogące odłożyć się w formie kamieni. Przy kamicy szczawianowo-fosforanowej pokusiłabym się o wprowadzenie do jadłospisu odrobiny suszonej żurawiny.
Dziękuję bardzo za odpowiedź,rozwiała Pani dużo moich wątpliwości. Mnie męczy nadal to że badanie kamienia nie mówi o ilości tego fosforu… (ja obstawiam, że mam kamicę szczawianowo-wapniową) Dwa lata temu miałem zdiagnozowany zespół jelita drażliwego (ból brzucha lekko z boku poniżej pępka, którego nareszcie po zabiegu już nie ma) pewna pani doktor na usg nie znalazła żadnych złogów ani w nerkach ani w woreczku. Więc łykałem debridat, duspatalin, a nawet miałem kilka kuracji polprazolem. Więc może wtedy się fosfor wbudował w kamień… Skłonności do zgagi miałem zawsze (nieświadomie ograniczałem wodę, bo od niej też miałem zgagę) czy mocz o pH=5 jest wystarczająco kwaśny by się nie wytrącał fosfor? Maggi, kostek rosołowych itp nie używam od paru lat, „witaminek” E‑xxx też się wystrzegam, ale w czasach studenckich zupka „chińska” była podstawą. Mleka potrafiłem wypić nawet do 1 litra dziennie więc teraz sceptycznie do niego podchodzę. Kawy nie piję wcale (ciężko było) tylko 2 zielone herbaty dziennie no i oczywiście dużo wody. Pisząc bez umiaru miałem na myśli np rzodkiewkę, którą (przed uzyskaniem wyników) dodawałem do każdego posiłku (teraz nie wiem czy mogę) Czy ograniczając ziemniaki i inne warzywa nie muszę dostarczać dodatkowo potasu? (już w szpitalnych badaniach był na dolnej granicy) Czekoladę też odstawiłem więc wypadałoby brać magnez i pewnie od razu z wit.B6. ew. jakie produkty są mi wskazane, żebym nie musiał sięgać po suplementy?
Jeżeli nie rozwija się zakażenie bakteryjne (wyszło by w moczu) to takie pH jest wystarczające. W przypadku mleka (i w ogóle wapnia) ważne jest towarzystwo — jeżeli spożywamy je z produktami bogatymi w żelazo (np. popijamy nim kanapkę z wędliną), albo jeżeli wypijamy je jako towarzystwo do kawy — to wapń ten zostaje związany w takie związki, z których nie jest wchłaniany i które organizm usiłuje usunąć… np. z moczem. I wtedy rzeczywiście można wypijać litr mleka i mięć mało wapnia, ale za to przy nawet małym zakażeniu bakteryjnym/ograniczeniu wody łatwiej tworzą się w takiej sytuacji kamienie. Jeżeli chodzi o potas to ja bym sięgnęła w Pana sytuacji po banany (niskoszczawianowe, a bogate w potas). Brakiem czekolady bym się nie martwiła, ale w zamian w moim jadłospisie znalazłyby się kilka razy w tygodniu płatki owsiane błyskawiczne czy jęczmienne oraz woda wapniowo-magnezowa (i to pomimo, że w kamieniach fosforanowych sięga się raczej po wody niskozmineralizowe). Witamina B6, która zwiększa przyswajanie magnezu, znajduje się w dużych ilościach w mięsie — a tego zarówno w diecie osób z kamicą szczawianową jak i fosforanową raczej nie brakuje. Rzodkiewkę, endywię, pikle — może Pan stosować „bez ograniczeń”.
Witam, ja mam natomiast taki problem. Od tygodnia mam stwierdzoną kamicę nerkową szczawianowo-wapniową (lewa nerka 2 złogi — dolny kielich 4mm, górny — 5mm i prawa — 1 złóg 5mm — dane z wyników robionego tydzień temu usg jamy brzusznej, tylko że co ciekawe w lewej nerce nie czuję bólu, a prawa dokucza mi bardzo, wczoraj miałem kolkę nerkową.
W badaniu moczu, robionym kilka dni temu „ślady szczawianów wapnia”, więc mam pewność jakiego rodzaju są to złogi. Jednocześnie jestem w trakcie leczenia boreliozy i kandydozy układu pokarmowego — ścisła dieta przeciwgrzybicza. Mam też nietolerancję laktozy — od dziecka.
Mam do Pani prośbę, co mogłaby mi Pani doradzić odnośnie diety nerkowej, tak by jednocześnie „nie zakłócać” diety przeciwgrzybiczej.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Musiałam trochę się dowiedzieć — bo też połączenie diety przeciwgrzybicznej i niskoszczawianowej jest dość trudne i nigdy się z nim nie spotkałam — dlatego dopiero teraz odpowiadam. Na pewno musi Pan zwiększyć spożycie wapnia — jeżeli nie można z mleka, to sięgnijmy po alternatywy: mlekopodobne produkty dla wegetarian wzbogacane w wapń, wodę wapniowo-magnezową, kapustę włoską, od czasu do czasu brokuły itp. warzywne źródła wapnia. Ważna jest również ilość przyjmowanych codziennie napoi (przy bogatej w błonnik diecie przeciwgrzybicznej tych napoi powinno być więcej). Po trzecie trzeba uważać na zbyt dużą ilość witaminy C — bo akurat ten rodzaj kamieni bardzo często spowodowany jest nadmiarem tego dość ważnego składnika (może większą ilość warzyw gotować zamiast spożywać na surowo?). Najważniejsze jest jednak u Pana wyleczyć kandydozę bo to m.in. właściwa flora bakteryjna jelit „utrzymuje w ryzach” szczawiany. Myślę, że bardzo ważne jest też wprowadzenie odpowiednio dobranych probiotyków (ale do tego potrzeba lekarza, który dobrze by umiał zalecić preparat). Warto też od czasu do czasu sięgnąć po „domowe probiotyki” czyli własnej roboty kiszonki (niestety nie sklepowe) choć dostarczają one (kapusta) sporo witaminy C. W tego typu zestawieniu najważniejsze jest wyleczyć przewód pokarmowy (warto sprawdzić czy przy okazji nie ma się Helicobacter Pylorii — bo jego obecność w przewodzie pokarmowym utrudnia leczenie). No i oczywiście musi Pan przyjmować leki zlecone od lekarza zajmującego się kamicą i grzybicą.
Kolejny już raz zwracam się do Pani. Przestrzegam zaleconej diety, mocno restrykcyjnej przyznajmy, i być może jako efekt uboczny mam kłopot z paznokciami — mimo że bardzo krótkie, rozdwajają się mocno, aż do połowy długości (brak krzemu?). Nie wiem, czym mogę sobie pomóc, bo suplementy przy kamicy pewnie odpadają…
Jeszcze jedno pytanie: czy mogę jeść suszone jagody goji?
Pozdrawiam
Dieta w kamicy szczawianowo-wapniowej rzeczywiście jest dość restrykcyjna. W przypadku rozdwajających się paznokci wprowadziłabym do jadłospisu więcej galaretek mięsnych (żelatyna dostarczy kolagenu do budowy paznokci), a także herbatkę ze skrzypu polnego — to wspaniałe źródło krzemu jest dozwolone w diecie osób z kamicą szczawianową. Za to suszone jagody goji są bogate w szczawiany i nie można ich spożywać przy tego rodzaju kamieniach.
A jak wyglada sprawa z Melisa? Tak samo jak w przypadku herbat ziolowych?
W kamicy szczwaianowo-wapniowej może Pan spokojnie sięgać po napar z melisy.
Witam, przeczytałem Pani artykuł i stwierdzam, ze jest jednym z lepszych jakie czytałem !!
Mam pytanie odnośnie warzyw. W postach zamieszczonych poniżej artykułu proponuje pani aby warzywa z tabeli „przeciwwskazane” gotować i jest to lepsza owych warzyw i można je spożywać w umiarkowanych ilościach. Bardzo lubię cebulę, marchew, por i nie chciał bym z nich rezygnować ponieważ bardzo dobrze podkreślają smak potraw 🙂
Jak się to ma do smażenia tych warzyw? Czy w wersji z patelni mogą znaleźć się w diecie?
Kolejną kwestią jest typowy Polski rosół, zawiera bardzo dużo marchwi, cebuli, pietruszki które są zawarte w pierwszej kolumnie produktów.
Proszę powiedzieć, jaki makaron najlepiej kupować? biały? brązowy(chyba pełnoziarnisty)? a może jakiś inny? Jestem ich zwolennikiem i najchętniej jadł bym je codziennie :))
Kamica to częsta choroba, a do tego wymaga zmiany diety — cieszę się zawsze gdy strona jest przydatna. A jeżeli chodzi o pytania:
1. W kamicy szczawianowo-wapniowej lepiej jednak sięgać po warzywa gotowane — spora część szczawianów dostaje się wywaru, niestety przy smażeniu nie uzyskujemy takiego spadku.
2. Typowy polski rosół bogaty w warzywa niestety nie jest najlepszym pomysłem dla osoby z kamicą spowodowaną szczawianami
3. Najlepszym wyborem będzie makaron biały (im produkt bardziej pełnoziarnisty tym więcej szczawianów)
Czytając różne artykuły, przeglądając strony internetowe, zdobywam coraz większą wiedzę na temat tej choroby. Wiele czytam o pieczywie i większość informacji jest za tym żeby spożywać pieczywo pełno ziarniste. Zastanawia mnie skąd czerpie Pani wiedzę, ponieważ jest ona w wielu przypadkach sprzeczna z innymi artykułami bądź książkami. Pieczywo białe w przeważającej liczbie przypadków zawiera bardzo dużo glutenu, spulchniaczy, soli i innych składników które powinny być wyeliminowane z diety szczawianowej. Wątpię żeby każdy z nas piekł zdrowe pieczywo bez „dodatków” co drugi dzień albo co dziennie. Zalecając pieczywo białe większość ludzi pójdzie do sklepu i kupi niezdrową białą kajzerkę albo dmuchany chleb…
Mleko — podała Pani, że można spożywać bez ograniczeń lecz wielu lekarzy lub dietetyków odradza spożywanie mleka. Stąd moje wątpliwości co do informacji zamieszczanych na tym forum.
Wiedza Pani jest ogromna ale czy prawidłowa?
Do informacji o mięsie również mam pewne zastrzeżenia. W tabelce, mięsa są bez ograniczeń, a 2 posty poniżej napisała Pani, żeby spożywać max 20g szynki i 100g mięsa dziennie. W bardzo wielu przypadkach informacje o mięsie są bardzo pozytywne ponieważ mięso BARDZO DOBRZE zakwasza, wiec dlaczego tylko 20g+100g ?
Podsumowując, bardzo chciał bym poznać źródło Pani wiedzy, z jakich książek Pani korzysta, a może prowadzi Pani swoje osobiste laboratorium? Myślę, że rozwieje to wiele moich obiekcji
Już udzielam odpowiedzi na Pana wątpliwości.
W tabeli produktów zalecanych, przeciwwskazanych lub dopuszczonych do spożycia w umiarkowanych ilościach posłużyłam się kryterium zawartości kwasu szczawiowego w produktach — i tutaj białe pieczywo niestety wygrywa z pełnoziarnistym. Ogólnie produkty oczyszczone w porównaniu z pełnoziarnistymi charakteryzują się znacznie mniejszą ilością szczawianów, które traci się (podobnie jak witaminy i składniki mineralne) w procesie oczyszczania. Oczywiście produkty typu kajzerka czy chleb nie są w sklepach ideałami, ale kierując się tylko zawartością szczawianów, niestety chleb pełnoziarnisty nie jest najlepszym wyborem (wiadomości do tabeli brałam z kwartalnego biuletynu Polskiego Towarzystwa Dietetyki poświęconego żywieniu w chorobach nerek).
Teraz mleko — rzeczywiście wraz z modą na medycynę wschodnią coraz słyszy się często krytykę tego produktu spożywczego, ale my (europejczycy) mamy w większości enzym trawiący laktozę i produkt ten jest dla nas jak najbardziej korzystny. Jeżeli zaś chodzi o spożycie mleka w kamicy szczawianowo-wapniowej to zacytuję fragment artykułu z Przeglądu Urologicznego (Leczenie zachowawcze kamicy układu moczowego lek. med. Katarzyna Gadomska-Prokop): „Stosowanie diety o prawidłowej zawartości produktów mlecznych nie nasila osteopenii i nie zwiększa ryzyka wystąpienia kamicy układu moczowego, a nawet według niektórych zmniejsza je o 35%. Natomiast suplementacja wapnia zwiększa ryzyko powstania kamieni o 20%” — podobne informacje można spotkać też w wielu innych współczesnych opracowań dotyczących tego typu kamicy.” Inny artykuł o wapniu (i mleku) zacytowałam we wpisie poświęconym kamicy ogólnie — http://zasadyzywienia.pl/kamica-nerkowa-czesc‑i.html
Natomiast jeżeli chodzi o spożycie mięsa — to tak zakwasza ono bardzo dobrze, ale z drugiej strony białka zwierzęce sprzyjają nadmiernemu wydalaniu wapnia z moczem i zwiększają ryzyko wykrystalizowania się tego wapnia w formie kamieni (o tym też będzie chociażby w Przeglądzie Urologicznym). Podane przeze mnie ilości produktów mięsnych (szynki i mięsa) to ilość jaką powinien spożywać człowiek w normalnej sytuacji, bo „bez ograniczeń” oznacza, że spożywa się tyle co człowiek zdrowy, a nie w każdej możliwej ilości.
Mam nadzieje, że taka odpowiedź rozwieje Pana obiekcje — w razie czego mogę podać jeszcze kilka źródeł swoich informacji.
Witam! W ostatnim badaniu mojej córki wyszło b.dużo szczawianów wapnia-1229.Ma wodonercze wrodzone lewej nerki. Urolog kazała ograniczyć picie po 17, również spożywanie owoców.Do tej pory wystarczała dieta niskoszczawianowa, a teraz niestety. Od 2 miesięcy alergolog zleciła podawanie singulairu na noc. Czy on może być przyczyną tak wysokich szczawianów? Wiadomo mocz do badania jest zawsze poranny.Córka miewa UKM raz na rok.Teraz też nic oprócz szczawianów złego w moczu.Proszę o poradę, bo totalnie się gubię. Pozdrawiam
Z tego co wiem — a znam sporo osób które sięgają po Singular — nie podnosi on stężenia szczawianów. Trzeba przeanalizować dietę córki czy przypadkiem nie spożywała ostatnio jakiegoś produktu bogatego w szczawiany, a może spożywała zbyt dużo witaminy C? Trudno powiedzieć coś konkretnego mając tak mało danych (myślę, że będzie Pani musiała przeanalizować to dokładnie z urologiem) — zwłaszcza, że dużą ilość szczawianów nie będzie Pani mogła tak łatwo wypłukać przy ograniczonej ilości płynów.
Witam!Chciałam napisać ZUM,nie UKM.
Witam serdecznie, bardzo się cieszę że jest taka super stronka. Mam takie pytanie — czy mogę pić sok z zielonego jęczmienia przy tej naszej kamicy szczawianowej?
A jak to jest z sokiem z aloesu? Pozdrawiam i serdecznie dziekuję za odpowiedź.
Obawiam się, że pod tym względem dietetyka nie nadąża za producentami żywności — nie ma badań dotyczących wszystkich możliwych interakcji wprowadzanej na rynek żywności (i suplementów żywności) z chorobami. Problemem jest tu też m.in. podejście producentów, którym zależy tylko na reklamie, a badań ograniczeń w spożywaniu raczej nie chcą prowadzić. Nie umiem odpowiedzieć Pani czy sok z zielonego jęczmienia i sok z aloesu jest dozwolony w tym rodzaju kamicy.
mimo wszystko bardzo dziękuje i z zainteresowaniem będę obserwować tę stronę, może kiedyś uzyskam odpowiedź na moje pytanie.
WITAM 🙂 Byłam u NEUROLOG i dostałam diete z ograniczeniem szczawianów wapia. Mam piasek w obu nerkach 2–3mm.
Moje pytanie jest nastepujące :
Jakie według pani jedzenie/produkty powinnam automatycznie wykluczyć?
co powinnam przestrzegać?
a co sporzywać by sie nie zagłodzić?
PS.od czerwca zaczynam biegać i ćwiczyć wiec staram sie nie jeść tłustych produktów , zdrowe żywienie 🙂 wiec co jesć? . Pozdrawiam 🙂
Odpowiedzi na pytania, które Pani zadała znajdują się we wpisie. Proszę sobie wydrukować tabelę i stosować się do niej.
Witam , u synka ( 2 latka) zdiagnozowane kamice nerkową . Od lutego urodził 3 kamienie , po zbadaniu ich w laboratorium okazało się że jest to kamica Kamica szczawianowo-wapniowa — fosforanowa . I stąd pytanie o dietę dla Niego , dopiero się uczymy na nowo organizować z posiłkami i szukam informacji na ten temat. Z reguły są tylko informacje na temat kamicy szczawianowo-wapniowej lub kamicy fosforanowej . Proszę o radę co do żywienia i stosowania diety . Pozdrawiam Ania i Kubuś
W kamicy szczawianowo-wapniowo-fosforanowej u dziecka po prostu łączy się zalecenia — ogranicza produkty bogate w szczawiany i fosforany (przede wszystkim wszelkie E-…). Maluchowi można podać suszoną żurawinę — ona jest dość słodka i dzieci chętnie ją jedzą. Ważne jest aby dziecko dostawało odpowiednią ilość wapnia (czyli 2 szklanki dziennie mleka lub naturalnego jogurtu), wprowadza się raczej jasne i oczyszczone pieczywo, drobne kasze, makarony, ogranicza warzywa bogate w szczawiany (tutaj proszę posłużyć się zawartą we wpisie tabelą), za to nie ma ograniczeń co do mięsa i ryb. Ważne jest oczywiście leczenie u nefrologa lub pediatry, który sprawdzi czy nie ma jakiegoś współistniejącego zapalenia pęcherza — bez usunięcia stanu zapalnego dieta niewiele zdziała. Proszę się też przyjrzeć wodzie jaką pije synek — wybrać taką niskozmineralizowaną, źródlaną lub przeznaczoną dla niemowląt (ta w kranie to zwykle woda twarda nie najlepiej wpływająca na kamicę u dzieci).
Witam,
altualnie jestem po usunięciu kamienia z moczowodu, wyniki badań wskazują 70% szczawianów wapnia. Jak wygląda sprawa spożywania napojów gazowanych bez cukru, na przykład Cola Zero?
Wszelkie napoje typu cola, pepsi zawierają znaczne ilości fosforu, którego nadmiar (a akurat te napoje zawierają go znacznie za dużo) zaburzającego gospodarkę wapniem w organizmie — i tutaj już nie ma różnicy czy będzie to cola zwykła czy bez cukru. W kamicy z komponentem wapnia takich napojów nie wolno spożywać. Jeżeli lubi Pan bąbelki w wodzie polecam wodę wapniowo-magnezową z plasterkiem cytryny.
Dzień dobry
Proszę coś więcej napisać o cytrusach a zwłaszcza o cytrynach to są przeciwwskazania do skórki cytrynowej a sok z cytryny można ? Tyle artykułów mętlik w głowie każdy pisze co innego.
Przy zastosowaniu diet mając różne schorzenia wychodzi na to że nie powinnam nic jeść.
Dziękuję za super opracowania
Zbyt duża ilość witaminy C w przypadku kamicy szczawianowo-wapniowej zwiększa ryzyko odkładania się kamieni — choć w niektórych radach można przeczytać aby „oczyszczać organizm” właśnie sokiem z cytryny — to się nie sprawdza przy tym rodzaju złogów. Sok cytrynowy, będący głównie źródłem witaminy C bym wykluczyła z diety.
Ułożenie diety przy współistniejących schorzeniach jest zawsze bardzo trudne. Warto w takiej sytuacji mieć dobrego lekarza prowadzącego, który ogarnia wszystkie „zakazy i nakazy”. Ja ze swojej strony zawsze staram się odpowiadać na pytania.
Bardzo dziękuję za odpowiedz .Pozwolę sobie jeszcze raz poprosić o radę.Mieszkam w UK i tam dwukrotnie w szpitalu rodziłam kamienie ‚niestety nie było możliwości zbadania jakich (tak przynajmniej mówią) wobec tego jaką powinnam dietę stosować /mieszaną). Tu nie ma lekarza który ogarnie zakazy i nakazy. Mam jeszcze leciutko podwyższony cholesterol i niedobór witaminy D. Z góry dziękuję za chociażby małą podpowiedz .
Nie znając składu kamieni nie czuje się na siłach powiedzieć jaką powinna Pani stosować dietę — w kamicy szczawianowej dopuszczone są mięsa, w moczanowej — całkowicie wykluczane i takich wzajemnie się znoszących zasad jest w kamicach całkiem sporo. Na pewno ważne jest utrzymywanie należytej masy ciała, warto ograniczyć sól, pić odpowiednią ilość wody (w tej sytuacji chyba średniozmineralizowanej), zadbać stosować maksymalnie urozmaiconą dietę, ale czy to pomoże… trudno powiedzieć, bo nie wiemy jaki składnik Pani szkodzi i czego należy unikać.
Witam,
Mój mąż cierpi na kamicę nerkową — wapniowo-szczwianową. Czy jest jakiś sposób na rozbicie kamieni nerkowych, które w nerce już zalegają? chodzi mi o domowe sposoby na oczyszczenie, rozbicie kamieni. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wszystko zależy od wielkości kamieni — piasek można usunąć domowymi sposobami: dietą i nawadnianiem, ale już bardzo duże kamienie muszą być niejednokrotnie usuwane operacyjnie. Proszę posłuchać się lekarza prowadzącego i spytać jaki tok leczenia będzie dla męża najwłaściwszy.
Witam,jestem świeżo po zabiegu rozbijania kamienia,niestety tylko częściowo go zmniejszono gdyż uciekł do nerki,teraz mam cewnik DJ i muszę czekać miesiąc,gdy go wyjmą mogę zabrać się w końcu za „rodzenie”,urolog stwierdził że to raczej kamień szczawianowy bo w80% tak jest(mnie to nie przekonało)i tu moje pytanie gdzie bada się taki kamień,jaki koszt i czy zawsze są w stanie stwierdzić skład oraz czym płukać te nerki? woda Jana?skoro napisano że jest silnie hipoosmotyczną szczawą wodorowęglanowo-wapniową z zawartością chlorków,skoro to szczawianowy kamień mam pić „szczawę wapniową”??
Przeraża mnie też wyeliminowanie ziemniaków,mój każdy obiad się z tego składa…w jaki sposób pozbawić ich szczawianów?
I pytanie do forumowiczów,czy jest jakiś lek który daję nerkom takiego „kopa” za w dzień seme wydalają kamien do układu moczowego?
Większość pacjentów przychodzi do mnie z badaniami kamieni wykonanymi w szpitalu gdzie byli prowadzeni, ew. oddają kamienie do badań w niektórych prywatnych laboratoriach, prywatnych lecznicach.
Woda Jana z tego co wiem, jest silnie alkalizująca i to właśnie ze względu na tę cechę zaleca się jej spożywanie u osób z kamieniami szczawianowo-wapniowymi. Szczawa to rodzaj odpowiednio nasyconej wody mineralnej, nie należy tego utożsamiać z kwasem szczawiowym. Podobnie brzmi, ale to nie to samo.
Ziemniaki w zależności od odmiany zawierają różną ilość szczawianów — odmiany żółte są bogatsze w szczawiany, natomiast odmiany białe można w umiarkowanych ilościach włączyć do jadłospisu. W umiarkowanych oznacza jednak nie codziennie, ale np. 1 x w tygodniu. Nie częściej. I nie da się ich pozbawić szczawianów, gdyby się dało nie byłoby problemu z unikaniem w sumie dużej ilości produktów spożywczych.
Ten jadłospis na początku wydaje się trudny, bo zwykle — jak w wielu chorobach — wymaga od chorego zmiany przyzwyczajeń.
Witam,
Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Nie rozumiem jednej kwestii związanej z witaminą C, cytryną.… Mąż ma tak jak wspomniałam kamicę szczawianowo-wapniową (w proporcji 90–10%). Czy w takim razie zaleca się, czy nie picie wody z sokiem z cytryny?. Cytuję 2 sprzeczne stwierdzenia: „(…)Zbyt duża ilość witaminy C w przypadku kamicy szczawianowo-wapniowej zwiększa ryzyko odkładania się kamieni”, a z drugiej strony” „(…)zalecam tak jak pisałam w tabeli: zieloną herbatę, wodę mineralną z sokiem z cytryny(…)”. W takim razie pić, czy nie pić? Dziękuję za odpowiedź.
Plasterek cytryny nadmiaru nie uczyni (wbrew pozorom cytryna wcale aż tak bogata w witaminę C nie jest). Natomiast terapia sokiem z cytryny — po którą sięga wiele osób z kamicą nerkową — czy w ogóle nadmierne spożywanie witaminy C będzie w kamicy szczwianowo-wapniowej zdecydowanie niewskazana.
Witam, jestem kilka dni po usunięcia kamienia z lewej nerki. Po analizie okazało się że to szczawian wapniowy.
Mam pytanie odnośnie herbaty: czarna mocna jest zabroniona a co z czerwona czy białą, bo uwielbiam herbatę a niestety zielona nie chce przejść przez usta.
Kolejne pytanie chodzi o rosół napisała Pani że nie jest on dobrym pomysłem przy tego typy kamicy, moje pytanie brzmi czy raz w tygodniu to za dużo czy jednak rzadziej.
Mam pytanie odnośnie spożywanej wody mineralnej gdyż co portal to inne wiadomości a lekarze wręcz piszą ze marka spożywanej wody nie ma wpływu, najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej ilości. Czy cisowianka to dobry wybór?
I ostatnie pytanie czy wie Pani coś na temat spożycia borówki amerykańskiej czy tak jak jagody jest zabroniona.
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Zacznę od końca:
— borówki wyklucza się podobnie jak jagody
— wody — przede wszystkim ważne jest aby spożywać ich odpowiednią ilość, ale ich wybór też ma znaczenie. W kamicy szczawianowo-wapniowej zaleca się wody niskozmineralizowane, a Cisowianka jest wodą zdecydowanie bardziej bogatą w składniki.
— rosół raz w tygodniu to tak na prawdę, nawet u zdrowej osoby zbyt często. Raz na miesiąc to będzie odpowiednia częstotliwość.
— herbata — nie mam tutaj dobrych wiadomości: biała i czerwona jest prawie tak samo bogata w szczawiany jak czarna
Jaką wodę pani poleca?mogę pić muszyniankę,bo zgłupiałem ona jest wysokozmineralizowana a piszą że taka nie jest wskazana,przy kamicy,natomiast na wodzie Jana napisane jest 3szkanki na dzien,a moje nerki to nie „rusza„mogę pić jej wiecej?
Ja bym zaleciła wodę „Jana” w ilościach zalecanych na opakowaniu, a resztę w formie wody niskozmineralizowanej (źródlanej). Niestety muszynianka jest wysokozmineralizowa i jej powinien Pan unikać.
Bardzo dziękuję za informacje zawarte na tej stronie, są bardzo pomocne przy zmaganiu się z chorobą. Mam jeszcze niejasności co do kilku produktów i byłabym wdzięczna gdyby rozwiała Pani moje wątpliwości. Czy mając kamicę szczawianowo wapniową można jeść (i w jakich ilościach) następujące produkty:
— czosnek
— kasza jaglana
— agar jako zastępnik żelatyny
— ziemniaki
— tofu
— dżemy
— popcorn bez soli
— czy naprawdę niedopuszczalna jest fasola (szparagowa i z puszki)?
Chciałabym jeszcze wiedzieć czy jest mozliwość ułożenia diety wegetariańskiej w kamicy szczawianowo-wapniowej?
Pozdrawiam serdecznie
Zacznę od końca — nie podjęłabym się ułożenia diety wegetariańskiej w kamicy szczawianowo-wapniowej — produkty sojowe są tutaj przeciwwskazane (tofu również) jako zbyt bogate w szczawiany, wiele warzyw (w tym fasolkę szparagową) i owoców trzeba wykluczyć (dżem z dopuszczonych owoców bym stosowała w ograniczonej ilości). O ziemniakach, kaszy jaglanej pisałam w odpowiedziach powyżej (ziemniaki białe w umiarkowanej ilości, żółte wykluczamy, kasza jaglana również jest zbyt bogata w szczawiany). Niestety nie informacji o popcornie, czosnku i agarze.
witam ponownie i dziękuje za podanie wcześniejszych informacji. Teraz mam takie pytanie — czy w kamicy szczawianowo — wapniowej można pić herbatkę z czystka? Dziękuje za odpowiedź Iza
Usiłowałam przez kilka dni (dlatego tyle nie odpowiadałam) dowiedzieć się ile szczawianów znajduje się w naparze z czystka i niestety nie udało mi się. Będę próbowała dalej i jeżeli znajdę odpowiedź to na pewno ją umieszczę, na razie jednak nie wiem czy można pić herbatkę z czystka w kamicy szczawianowo-wapniowej.
serdecznie dziękuję i spokojnie czekam na pani odpowiedź iza
Czy mając kamicę szczawianową można pić napary z ziół? Jeśli tak, to z jakich? Których należy unikać?
W związku z pytaniami o zioła i inne napary umieściłam nowy wpis poświęcony tym napojom w kamicy szczawianowo-wapniowej: http://zasadyzywienia.pl/herbaty-ziola-i-kawa-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.html
Witam. Czy można pić rumianek w kamicy szczawianowo-wapniowej? Napisała pani, że w ograniczonych ilościach. Mam pytanie dlaczego w ograniczonych? Pozdrawiam
O rumianku i innych ziołach w kamicy szczawianowo-wapniowej napisałam w nowo powstałym wpisie: http://zasadyzywienia.pl/herbaty-ziola-i-kawa-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.html
Witam serdecznie .
Bardzo proszę o informacje jaki wpływ na ten rodzaj kamicy ma suplementacja przy treningu siłowym. A dokładnie chodzi mi o przyjmowanie : monohydraty kreatyny, aminokwasy BCAA oraz izolatory białka serwatkowego.
Bardzo dziękuje za odpowiedz
Ostatnio byłam na szkoleniu dotyczącym niepożądanych dodatków do suplementów na budowę masy i uważam, że żadne z nich nie powinny znajdować się w diecie osoby zdrowej (a cóż dopiero chorej). Jeżeli chodzi o kamicę szczawianowo-wapniową to suplementację utrudnia jeszcze fakt, że uboczne produkty przemiany białek usuwa się przez nerki. I tak już obciążone nerki, przecież występują w nich kamienie. W zależności od składu suplementu, zanieczyszczeń w nich występujących, ilości przyjmowanego białka itd. niekorzystne objawy mogą być różne (mogą np. zwiększać się kamienie).
Witam! Czy przy kamicy szczawianowo- wapniowej można pić młody zielony jęczmień?
Nie wiem ile szczawianów ma napój przyrządzony z mielonych zarodków jęczmiennych — niestety nigdzie nie spotkałam się z tą informacją.
Witam, gratuluję bardzo dobrego artykułu,z całą pewnością stwierdzam jak inni czytelnicy, ze jest jednym z lepszych jakie czytałam!!!
Mój 4miesięczny synek urodził się z wrodzonym wodonerczem i jedną działającą nerką, po zrobieniu badań (krew+mocz) nasza Pani Neurolog zaleciła nam dietę stosowaną w kamicy szczawianowej. Dostaliśmy krótką i niestety skąpą rozpiskę co zabronione, a co dozwolone. Póki karmię piersią ja mam się do niej stosować, później dziecko. Bardzo przydał się Pani nowy artykuł dot. napojów — piłam spore ilości inki, z której już zrezygnowałam — nie miałam pojęcia, że zawierają aż tak dużo szczawianów, z ciepłych napojów zostawiam tylko herbatki laktacyjne (max. 2szkl/dobę).
Moje pytanie dotyczy diety synka, zaraz będę wprowadzać nowe pokarmy, a nie wiem co podać małemu, ponieważ muszę ograniczyć marchewkę, ziemniaczki, dynię całkowicie wykluczyć…a właśnie od tych warzyw zaczyna się żywienie dzieci. Bardzo proszę o odpowiedź.
Zawsze w przypadku maluchów z kamicą szczawianową jest problem — bo trzeba dobrze się zastanowić, po jakie warzywa i owoce sięgnąć rozszerzając dietę. Z owocami jest łatwiej bo gruszka, banan, brzoskwinia — to owoce które można spożywać bez ograniczeń. Gorzej z warzywami i tutaj trzeba się zastanowić (warto też spytać lekarza) czy sytuacja jest taka, że można sięgnąć po produkty zalecane do umiarkowanego spożycia czy też na razie ograniczamy się tylko do tych o bardzo niskiej zawartości szczawianów. Ja mimo wszystko spróbowałam sięgnąć po niewielką ilość długo gotowanej marchewki z puszki — część szczawianów wytraca się tam w trakcie obróbki, później dodałabym trochę przetartego groszku, z czasem doszłabym do innych dozwolonych warzyw np. puree z kalafiora ok. 6 m‑c (trzeba się jednak liczyć z tym, że w diecie niskoszczawianowej nigdy nie będzie wiele warzyw).
Za to na pewno sięgnie Pani po żółtko jaja, odrobinę gotowanego mięsa — na szczęście tych produktów nie trzeba dziecku ograniczać.
Dziękuję bardzo za odpowiedź, za kilkanaście dni mamy kontrol, więc dopytam o dietę dla synka.
Proszę mi jeszcze podpowiedzieć jak jest z waflami ryżowymi oraz mąką żytnia(pszenna jest zakazana, więc może ta)? Oraz czy w tej diecie można jeść bułki typu kajzerka czy lepiej zjeść po prostu kanapkę z chlebem?
Niestety ani mąka pszenna, ani żytnia nie jest najlepszym wyjściem. Za to wafle ryżowe spokojnie może Pani wprowadzić do diety syna. Bułki kajzerki traktujemy jak bagietki tzn. można po nie sięgać w ograniczonej ilości.
Korzystam z wdzięcznością z wszystkich Pani uwag i porad. U mojego 7‑letniego wnuczka występują liczne szczawiany w moczu, więc od około miesiąca stosujemy ścisłą i bardzo konsekwentną dietę. Ostatni wynik laboratoryjny badania moczu jest bardzo dobry. To także Pani zasługa (dzięki profesjonalnym podpowiedziom, które realizujemy na co dzień).
Moje dzisiejsze pytanie i prośba dotyczy zup (no i składników), które możemy podawać… Na razie serwujemy wnuczkowi zupę z kapusty pekińskiej (z „mikro”-dodatkiem kiszonej własnej produkcji) z grzankami z białego pieczywa. Ale chcielibyśmy nieco urozmaicić wybór zupek. Będę bardzo zobowiązana za wszelkie uwagi :))
Akurat jeżeli chodzi o zupy w tej diecie to jest wiele propozycji — może to być ryżanka, krupniczek jęczmienny, kalafiorowa, pieczarkowa, od czasu do czasu zupa na warzywie proponowanym do spożycia w ograniczonej ilości — gotujemy na wywarze mięsnym dla smaku, dodajemy przypraw. Mam nadzieje, że wnukowi zasmakuje:)
Czy mogłaby pani ustalić ile szczawianów mniej więcej ma mak?nie idzie znaleźć takiej informacji
Niestety nie mam możliwości dowiedzieć się ile szczawianów znajduje się w maku. Jeżeli tylko znajdę taką informację to na pewno ją zamieszczę.
Dzień dobry, trafiłam na Pani stronę z uwagi na pojawiające się w moczu kryształy szczawianu wapnia. Jestem w 27 tc, szczawiany pojawiły się 3 tygodnie temu, dlatego powtórzyłam badanie wczoraj — tym razem są bardzo liczne. Nie jem dużo czekolady, filiżankę kawy rozpuszczalnej wypijam maksymalnie raz dziennie, herbatę czarną (z jednej torebki na dzbanek 1,5 l.) około 2–3 szklanki dziennie. Poza tym nie zmieniłam żadnych nawyków żywieniowych (np. na zmianę jem pieczywo pełnoziarniste z białym, urozmaicam dietę w różne warzywa i owoce ale nie jem niczego w dużych ilościach przez dłuższy czas) a nigdy takiego wyniku moczu nie miałam. Mięso i ryby jem regularnie, odrzuca mnie od jedynie od nabiału w postaci mleka, jogurtów ale także jem tego tyle ile przed ciążą. Biorę także regularnie Femibion Natal plus, teraz też jem po około 2–3 orzechy włoskie dziennie.To moja druga ciąża, mam 29 lat. W pierwszej nie miałam problemów z moczem. Proszę o odpowiedź czy powinnam się jakoś inaczej odżywiać, udać do lekarza ogólnego, dietetyka itp.? Mój ginekolog stwierdził, że mam skorygować dietę i na tym niestety zakończyła się rozmowa.
Ciąża to stan fizjologiczny, ale niestety często związany z dość niekorzystnymi zmianami. U niektórych kobiet dochodzi wtedy do rozwinięcia się kamicy (najczęściej całkowicie zanikającej po porodzie). W tej sytuacji zwykle nie ma sensu chodzić do lekarza czy dietetyka (tu zgodzę się z ginekologiem). Wystarczy zmodyfikować dietę, bardziej ją zakwasić, sięgnąć po większe ilości mięsa, wykluczyć bogate w szczawiany warzywa — przy czym zwykle do rozwiązania problem ze szczawianami nawraca, a po porodzie powoli się normuje.
Dziękuję za kompetentne porady. Na tej stronie ( w tabeli i odpowiedziach na pytania) znajduję odpowiedzi na większość pytań dotyczących diety szczawianowej.
Brakuje mi odniesień do kilku kwestii, o które Panią proszę:
1. Wino (dozwolone) – czy dotyczy to zarówno wina wytrawnego i słodkiego, czerwonego i białego? Na „chłopski rozum” wydaje się, że czerwone wytrawne może zawierać dużo szczawianów…
2. Co z mocniejszymi alkoholami? Koniak, rum, wódki czyste i kolorowe…
3. Czy dozwolone do spożycia są wszystkie sery? Pleśniowe, żółte, białe…
4. Co z octem balsamicznym i jabłkowym?
5. Chałwa? Z ziarna sezamowego, słonecznikowego…
6. W tabeli chili oznaczone jest jako zabronione. Rozumiem, że dotyczy to świeżego ostrego chili. A co ze sproszkowanym? Przecież chili jako przyprawy używa się raczej w małych dawkach…
7. Nie zrozumiałem Pani stanowiska w kwestii picia wód mineralnych. Czy można pić wody, co prawda średnio i silnie mineralizowane, ale magnezowo-wapniowe, np. Muszyna, Muszynianka?
Pani odpowiedzi bardzo by mi pomogły w modyfikacji diety.
Serdecznie pozdrawiam.
Dietetyka ma to do siebie, że czasami zapomina o tym, że niektóre diety lecznicze stosuje się dosyć długo…i wykluczenie wielu używek bywa problematyczne. W ogóle w kamicy uważa się, że alkohole nie są wskazane bo m.in. odwadniają, więc mocne alkohole nie powinny w ogóle wchodzić w grę (okazjonalnie 1–2 razy do roku, w umiarkowanych ilościach ujdą). Wino (również niezbyt często) może być, ale czerwonego (tak jak się Panu wydawało) raczej unikamy, jeżeli już to białe.
Sery — dozwolone są wszystkie, ale trzeba pamiętać, że mogą zawierać sporo cholesterolu i zaraz obok kamieni zmagać się można z jego nadmiarem, a do tego ser żółty, topiony czy pleśniowy są dość słone — dlatego przede wszystkim warto sięgać po ser biały, a inne traktować jako urozmaicenie diety.
Pisałam o papryce chili, a nie o przyprawie. W niewielkiej ilości przyprawy można używać, ale niezbyt często. Podobnie w przypadku octu.
Chałwę niestety musimy wykluczyć u osób z kamicą szczawianową.
Jeżeli chodzi o wody — to tak, można spożywać średnio i silne mineralizowane, o ile będą to wody magnezowo-wapniowe.
Szan.Pani,
Dzięki ogromne za Pani bezinteresowne zaangażowanie i dużo zdrowia!
Jeśli wolno Pania jeszcze pomęczyć troszkę to mam pytania:
1.W diecie szczawianowo wapniowej cukier w ograniczonej ilości, czyli w dziale 2–10 mg zapewne a jak sie rzecz ma z ksylitolem/xylitolem?Stosuje go na potęge zamiast cukru,tez w przetworach owocowych.Czy przetwory owoców które Pani zaleca z tym cukrem tez będą bez ograniczeń a pozostałe owoce czy zyskaja czy pozostana w tym samym miejscu?
2.Morele ale suszone?
3.Len?
4.Czy ograniczenie jajek oznacza 2–10 mg dziennie?
5.Czy zielone śliwki to może być zielona węgierka, bo ja robię z zielonej węgierki konfitury ale z ksylitolem?
6.Od dłuższego czasu pije codziennie sok z pół eko cytryny plus szklanka letniej wody rano,na pół godziny przed posiłkiem, bo miewałem ciągle w różnej formie ciężkie angino grypy itp. i od tego czasu nie zapadam. Powinienem odstawić i pic może co drugi dzień?
5.Jak się ma kwestia pszczelego pyłku kwiatowego?
6.Czy jakis błonnik można stosowac np. jabłkowy?
Z wyrazami szacunku,
Nie wiem, czy będę umiała na wszystkie pytania odpowiedzieć, postaram się jednak po kolei odpowiedzieć:
1. Cukier w diecie szczawianowej nie wymaga ograniczenia, a raczej spożywania w podobnych jak u zdrowych osób ilościach — to w praktyce prawie zawsze oznacza umiarkowane ilości, czyli maksymalnie 1–2 łyżeczki dziennie (a jak się go całkowicie wyeliminuje to też będzie dobrze). Nie spotkałam się z opracowaniem, które opisywałoby wpływ ksylitolu na kamicę nerkową, ale myślę, że nie powinno to mieć wpływu.
2. Morele świeże można jeść w umiarkowanej ilości
3. Siemię lniane można spożywać w umiarkowanej ilości
4. Ograniczonej ilości ogólnie (w tym jajek) oznaczają spożycie nie częstsze niż 1–2 razy w tygodniu. W przypadku jajek można spokojnie zjeść 1–2 szt tygodniowo (2−10 mg dotyczyły ilości szczawianów jakie dostarczają na 100 g)
5. Jako zielone i żółte śliwki traktowałam śliwki Renkloda Ulena, węgierki raczej trzeba spożywać w umiarkowanej ilości
6. Ja bym ograniczyła ilość soku z cytryny — to niestety niezbyt dobrze wpływa na ten rodzaj kamicy. Jeżeli chodzi o wzmocnienie odporności to w kamicy szczawianowej bardziej polecałabym tran.
7. Niestety nie umiem nic powiedzieć o pyłku kwiatowym.
8. Ja bym, chcąc zwiększyć ilość błonnika, sięgnęła po jakiś rodzaj otrębów np. owsiane.
Dziękuję za odpowiedź na moje pytania przedstawione we wcześniejszym poście.
Pozwolę sobie zapytać o kilka dodatkowych kwestii. Przepraszam, jeśli jestem zbyt dociekliwy, ale postanowiłem poważnie potraktować dietę by uniknąć nawrotów w przyszłości.
1. Zaleca się ograniczyć spożycie „normalnej” soli (NaCl), [o ile pamiętam zaleca Pani maksymalne spożycie na poziomie 3–5g/dzień], a najlepiej całkowite zastąpienie jej solą potasową (KCl). Ile takiej soli potasowej można spożywać w diecie szczawianowej?
Niedawno kupiłem w supermarkecie (Kaufland) sól „Vita” o’Sole firmy Cenos. Jest to sól z potasem, jodowana – 70% KCl, 30% NaCl (sól morska), niestety z antyzbrylaczem [E536 – jodan potasu w ilości ok.4mg/100g]. Sumarycznie w 100g tej soli jest 36,7g potasu i 2,3g jodu.
Ta sól bardzo mi smakuje i bez problemu mógłbym nią zastąpić „zwykłą” sól. Ile tej soli („Vita”) można spożywać dziennie? Czy np. tyle byle tylko ilość NaCl nie przekraczała dopuszczalnych 3–5g/dzień?
2. Mam duży zamęt w głowie odnośnie wód mineralnych.
Niedawno kupiłem w supermarkecie (ale chyba identyczna jak w aptece) wodę Jan. „Wszyscy” ją polecają jako „och i ach”…
Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałem skład chemiczny tej leczniczej wody mineralnej. Otóż, generalnie zawartość minerałów w wodzie Jan jest kilkakrotnie MNIEJSZA (ale są wyjątki np.Cl-) niż w przypadku wód wysokozmineralizowanych, acz nie leczniczych!
Oczywiście cena jest odwrotnie proporcjonalnie do zawartości minerałów głównych – woda Jan (3,6zl/l) vs Muszyna/Muszynianka (ok.1zl/l).
Proszę mi wyjaśnić ten fenomen. Czy to jakaś marketingowa „ściema”, czy też np. w wodzie Jan są takie minerały, których brak w innych, a o których producent informować nie musi.
Skład chemiczny wody „Jan” (zaczerpnięty ze strony http://www.kryniczanka.pl ), Muszynianki i Muszyny (spisane z etykiety), [mg/l] :
Kationy:
Potas (K+ ) — 1,67 {Jan}, 6,5 {Muszynianka}, 6,1 {Muszyna}
Sód (Na+) — 15,73 {Jan}, 67,7 {Muszynianka}, 53,4 {Muszyna}
Wapń (Ca2+) — 115,70 {Jan}, 207 {Muszynianka}, 212,5 {Muszyna}
Magnez (Mg2+) — 17,61 {Jan}, 140 {Muszynianka}, 82,35 {Muszyna}
Żelazo (Fe2+ ) — 0,22 {Jan}, ??? {Muszynianka}, ??? {Muszyna}
Lit (Li+) — 0,011 {Jan}, ??? {Muszynianka}, ??? {Muszyna}
Aniony:
Chlorkowy (Cl-) — 43,70 {Jan}, 8,9 {Muszynianka}, 7,2 {Muszyna}
Siarczanowy (SO4 2-) — 49,24 {Jan}, 26 {Muszynianka}, 20,7 {Muszyna}
Wodorowęglanowy (HCO3-) — 343,10 {Jan}, 1478 {Muszynianka}, 1221 {Muszyna}
Odczyn pH — 5,87 {Jan}, ??? {Muszynianka}, ??? {Muszyna}
Wolny dwutlenek węgla — 1100 mg/dm3 {Jan}, 1500–4000 {Muszynianka}, 1500–4000 {Muszyna}
Suma składników stałych zawartych w 1 litrze wody: 589,90 mg/dm3 {Jan}, 1934 {Muszynianka}, 1640 {Muszyna}
3. Gdzie można zrobić analizę moczu pod względem zawartości szczawianów w moczu (w Warszawie)? Czy można takie analizy, choćby w mniej „profesjonalnej” formie robić w warunkach domowych?
4. Co Pani sądzi o ziołach jakoby rozpuszczających kamienie szczawianowe?
Zioła: ziele nawłoci, ziele rdestu ptasiego i ziele skrzypu (przyprawiać wg przepisu).
Zioła do picia (liście mącznicy, brzozy, ziele nawłoci, korzeń lubczyku).
Ew. jakie inne zioła poleca Pani?
Dziękuję za Pani odpowiedzi i wiarygodne porady na tej stronie !
Serdecznie pozdrawiam
PS. Jeśli uważa Pani, że nie należy „reklamować” konkretnych produktów/firm proszę usunąć zbędne nazwy z mojego postu.
1. Sól — przy tych proporcjach które Pan podał soli nie powinno być więcej niż płaska łyżeczka dziennie (trzeba jednak liczyć, że pewne ilości — i to nie małe — soli znajdują się np. w pieczywie, serach, zwłaszcza żółtym itd.), więc realnie nie dodawałabym więcej niż pół łyżeczki do potraw
2. W przypadku wody Jana nie o to chodzi, że są w niej większe ilości składników mineralnych, bo rzeczywiście na rynku łatwo znaleźć wody o znacznie bogatszym składzie, ale raczej należy zwrócić uwagę na proporcje poszczególnych składników do siebie i właśnie ta woda jest naprawdę naturalnie „idealnie zbilansowana”. Niestety również dość droga. Na co dzień można spokojnie spożywać jednak tańszą wodę wysokozmineralizowaną (oby w odpowiedniej ilości), a np. raz w roku zrobić sobie kurację Janem.
3. W Warszawie jest kilka miejsc które badają zawartość szczawianów w moczu. Mi bardzo podobało się badanie jednej z pacjentek robione w http://www.diag.pl/Badanie-Szczawiany-w-DZM.85+M5b6be47ee95.0.html z dobowej zbiórki moczu, przez co znacznie bardziej miarodajne. Ale jak to przebiega musiałby Pan dowiadywać się już w ich placówkach.
4. Ogólnie jestem zwolennikiem ziół, ale niestety w kamicy szczawianowej stanowią zwykle niezwykle bogate źródło szczawianów, dlatego akurat w tej chorobie raczej był z nich zrezygnowała. Pisałam o tym w oddzielnym wpisie http://zasadyzywienia.pl/herbaty-ziola-i-kawa-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.html
Dzięki!
pozdrowienia,
Wojciech
Witam, otrzymałam właśnie wyniki badania kamieni moczowych. Mam wymieniony tylko skład wapń, szczawian, amoniak, fosforan, magnez dodatny, reszta ujemny. Jak ma ustalić jaki to rodzaj kamicy? Drogą dedukcji i przeszukania Internetu doszłam, że może to być kamica szczawianowo-wapienna i struwitowa? Czy dobrze myślę? dziękuję za przydatny powyższy opis kamicy szczawianowo-wapienne. W Internecie mało jest opisana ta druga dieta. Czy nie wykluczają się produkty z jednej i drugiej? z góry dziękuję za informacje
Potrzebowałabym wiedzieć coś więcej — np. ilości procentowe składu, bo to właśnie te drobne różnice są ważne przy różnicowaniu kamicy. Przy analizie badań zawsze lepszym pomysłem jest udanie się do lekarza, bo to on powinien nas nakierować na odpowiednie leczenie (internet potrafi strasznie przekłamać). Ale rzeczywiście gdy występuje sytuacja, że chory ma dwa typy kamieni to po prostu sumuje się wszelkie wykluczenia.
A co z kawą zbożową? Z góry dziękuję za odpowiedź
Skład kawy zbożowej zależy od producenta — trudno więc powiedzieć ile dokładnie zawiera szczawianów, ale zwykle jest to jednak zbyt dużo. Z napojów w kamicy szczawianowo-wapniowej najbezpieczniejsza jest woda i herbata rooibos.
na wynikach nie mam podanego składu procentowego tylko opis dodatni lub ujemny. Lekarz kazał mi w necie sobie poszukać co można jeść a co nie 🙁
Niestety, takie badania też się spotyka i to wcale nie rzadko. Gdy słyszę za to o takich lekarzach mam ochotę warczeć wryy… W przypadku takiej kamicy na pewno ograniczyłabym szczawiany, przy kamicy struwitowej zakwasza się mocz więc można odrobinę zwiększyć spożycie mięsa (co z kamicą szczawianową również jest po drodze).
Witam, niedawno dowiedziałam się, że mam kamienie na nerkach. Od dwóch lat jestem na diecie bez pszenicy. Jakie pieczywo jest najbardziej wskazane przy diecie kamicy szczawiowo-wapniowej? Do tej pory jadłam głównie chleb 100% żytni lub orkiszowy. A co z produktami bezglutenowymi (używam takiej bułki tartej oraz makaronów).
Będę bardzo wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam serdecznie.
Na diecie w kamicy szczawianowo-wapniowej wskazany jest jasny chleb pszenny (ew. może być jasny, oczyszczony chleb z orkiszu w końcu to też pszenica, ale na pewno trzeba wykluczyć chleb pełnoziarnisty). Trudno mi będzie powiedzieć coś więcej o produktach bezglutenowych, bo ze względu na modę na dietę bezglutenową producenci zaczęli produkować pod tym szyldem wszystko, bo się po prostu sprzedaje. Czasami wystarczy do produktu niskiej jakości dodać hasło bezglutenowy aby jego sprzedaż znacznie wzrasta.
Zamiast bułki tartej może Pani wykorzystywać umiarkowane ilości siemienia lnianego. Z makaronu zastanawiałabym się nad tym produkowanym z mąki kukurydzianej, ale również nie do spożywania bez ograniczeń, tylko od czasu do czasu. W Pani sytuacji lepiej sprawdziłby się makaron produkowany z pszenicy.
W badaniach moczu wyszły mi dość liczne szczawiany wapnia. Czy nadmiar lub niedobór wapnia może powodować wytrącanie się szczawianów wapniowych w moczu? Nadmieniam także iż mam osteoporozę. W ostatnim czasie przyjmowałam Vitrum Calcium 1250 i raz w tygodniu hormon, aby wapń się lepiej wchłaniał. Obecnie nie biorę żadnych preparatów wapniowych.
Czy picie naparu z pokrzywy jest wskazane w celu wypłukania szczawianów wapnia?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
W kamicy groźny jest zarówno niedobór wapnia — niestety. I źródło. Pokarmowe wchłania się lepiej, tabletki niestety potrafią obciążyć nerki (dlatego dostawała Pani dodatkowo substancję która miała pomóc go wchłaniać). Tutaj tylko lekarz na podstawie badań będzie wstanie zdecydować, czy ważniejsze jest w tej chwili podanie dalej suplementów wapnia.
Akurat w tym rodzaju kamicy pokrzywa nie jest najlepszym wyjściem — sama dostarcza dość sporych ilości szczawianów. Może Pani o tym przeczytać w innym wpisie http://zasadyzywienia.pl/herbaty-ziola-i-kawa-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.html
Witam, analiza moich kamieni moczowych wykazała : jony wapnia 23%, jony szczawianowe 50%, cystyna 20%. Proszę o bliższe informacje czego powinienem zdecydowanie unikać w diecie, a co mogę jeść bez większego problemu. Zdecydowanie zależy mi na informacjach o zdrowej małokalorycznej żywności
Musi Pan stosować dietę opisaną powyżej, a dodatkowo zwiększyć ilość napojów (w przypadku kamicy cystynowej zaleca się zwiększenie ilości płynów do dwukrotnej objętości normalnego zapotrzebowania) oraz zwiększyć ilość witaminy B6, która na szczęście znajduje się w sporej ilości w produktach dozwolonych przy kamieniach szczawianowych (w mięsie wieprzowym, wołowym, rybach).
proszę o poradę dla mnie: mam kamienice nerkową o składzie: 70% szczawiany wapnia, 30% fosforany
jestem juz po paru zabiegach i mam ciagle nowe czy jest szansa na zapobieganje dieta dziekuje
Dieta wspomoże, ale nie znając przyczyny nawracających kamieni (może nawracające infekcje, albo zbyt mała ilość płynów, zbyt długie przerwy pomiędzy korzystaniem z wc) nie mogę zagwarantować że sama zmiana jadłospisu będzie wystarczająca aby nie nawróciła choroba. Jak w każdej przypadłości na kamicę składa się wiele przyczyn.
Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie produktów dozwolonych w kamicy szczawianowej.
Czy istotna jest zawartość samych szczawianów w produkcie czy stosunek szczawianów do wapnia, który podobno nie powinien przekraczać 2? Czy tym stosunkiem sugerować się wybierając produkty?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Istotna jest zawartość szczawianów, ale również i ilość wapnia. Jeżeli stosujemy dietę niskoszczawianową i dostarczamy zalecaną ilość wapnia (te propagowane przez IŻŻ dwie szklanki mleka lub maślanki) to uzyskujemy zalecaną wartość. Ja o proporcji zwykle nie piszę, bo już spotkałam wiele osób usiłujących uciec od ograniczenia szczawianów przez zwiększenie ilości wapnia, a od pewnych ilości szczawianów i tak zwiększamy szansę powstania kamieni, do tego trzeba usunąć nadmiar wapnia i dopiero wtedy zaczynają się kłopoty. Po prostu nie daje się uciec od ograniczenia szczawianów.
Witam!
Od kilku miesięcy męczyłam się z kolką nerkową i dostawałam dość dużo antybiotyków,gdyż była krew w moczu. Miesiąc temu wydaliłam kamień(7mm‑z lewej nerki),który został przebadany. Wyniki są następujące: szczawiany-wapnia i moczan amonu obecne (nie było podanych wartości %). Nie wiem jak powinnam się odżywiać by problemy nie powróciły. Lekarz wyznaczył mi wizytę w przyszłym roku,ale nie widział wyniku,gdyż go jeszcze nie było. Zalecił jedynie wypijanie UROCALU.Nie wiem ile opakowań mogę wypić.I czy mogę uprawiać nordic walking 1h dziennie i od czasu do czasu aerobik 1h jednorazowo?W związku z powyższym ile powinnam wypijać płynów. Jak komponować posiłki, by były zdrowe?Proszę o podpowiedzi. Za odpowiedź z góry dziękuję.
pozdrawiam
Na pewno dotyczą Pani wszystkie ograniczenia i zalecenia związane z kamicą szczawianowo-wapniową, ponadto w kamicy amonowej najważniejsze będzie wyleczenie zakażenia (i nie dopuszczenie aby ponownie do niego doszło). Często w takich przypadkach poleca się sięgnięcie po żurawinę i sok z niej uzyskany, u Pani sięgnęłabym po nią bez ograniczeń, pomimo, że zwykle w kamicy szczawianowej podaje się żurawinę w umiarkowanych ilościach. Na pewno nie można wypijać mniej niż 2−2.5 litra wody, a ilość opisywanego przez Panią ruchu jest jak najbardziej wskazana i nie szkodzi.
Witam mam pytanie czy stosując w.w dietę można puc wode przegotowaną z domowym sokiem malinowym aroniowym pożyczkowym czy wodę wczesniej filtrować i jak z dyna czy można zupę dyniowa czy pestki
Nie ma sensu filtrowania wody — to nie pomaga chorym, a jedynie nabija kasę producentom filtrów. Gorzej z sokami, bo wszystkie wymienione przez Panią zawierają sporo szczawianów. Ja zalecałabym herbatkę typu rooibos. Również dynia to produkt niezwykle obfitujący w szczawiany, więc niestety nie powinien gościć w diecie z tego typu kamicą. Za to pestki dyni można spożywać w ograniczonej ilości.
Widzę wiele sprzeczności w tej diecie. Przede wszystkim bardzo trudno mi zrozumieć dlaczego woda z sokiem z cytryny jest niewskazana skoro cytryna alkalizuje organizm a nie zakwasza. Cytryna jest polecana jako sztandarowy produkt w celu alkalizacji zakwaszonego organizmu.Druga sprawa dotyczy poszczególnych składników diety, które same w sobie po prostu powodują tycie i są niezdrowe nie mówiąc o już o spowolnieniu metabolizmu. Białe pieczywo z zawartością glutenu, zakwasza organizm. Pieczywo pełnoziarniste jak i te z maki jęczmiennej, gryczanej, jaglanej po prostu alkalizuje organizm. Zajmuje się od dłuższego czasu zdrowym żywieniem i w tej diecie są produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które zakwaszają organizm i powodują tycie oraz sprzyjają cukrzycy. Zgodzę się z jednym jarmuż, szczaw i czekolada oraz kawa niestety są niebezpieczne. Niestety smak produktów nie oznacza ich właściwości zakwaszających lub alkalizujących. Produkty kwaśne niejednokrotnie, co być może nie mieści się w głowie, alkalizują organizm.
Wpis został zedytowany — reklamy nie są zamieszczane na stronie.
Woda z sokiem z cytryny jest przeciwwskazana bo stwierdzono, że duże dawki witaminy C stanowią jeden z czynników ryzyka tego rodzaju kamicy (przy każdym stosowana jest inna dieta, uzależniona od przyczyny). Po drugie, choć mówimy tutaj o kwasie szczawiowym to jeszcze nie oznacza, że kamica powstała z powodu zakwaszenia organizmu, choć oczywiście nie znając mechanizmu powstawania tego typu kamieni, można tak błędnie wywnioskować. Może i zajmuje się Pani od dłuższego czasu zdrowym żywieniem, ale mogę Panią zapewnić, że liczy się nie tylko indeks i nie tylko pH. Trzeba uwzględniać masę elementów i stale się rozwijać. A dieta w kamicy szczawianowo-wapniowej również realizuje postulat minimum 500–750 g warzyw i owoców na dzień (z wykluczeniem bogatych w szczawiany) i w pełni bilansuje się pod względem równowagi kwasowo-zasadowej. Tylko wymaga to sporo doświadczenia (jeżeli chciałaby Pani się więcej w tym temacie dowiedzieć, warto skończyć kursy medyczne lub studia w danym kierunku).
Witam mam pytanie czy tradycyjna herbata z plasterkiem cytryny przy kamicy szczawianowo wapniowej jest przeciwwskazana czy można ją pić bez ograniczeń?
Czarna herbata jest przeciwwskazana i to niezależnie czy dodamy do niej cytrynę czy nie.
Witam. Mam córkę 7letnią ‚która ma stwierdzoną celiakię ‑dieta bezglutenowa dożywotnio. Do tego doszły problemy z nerkami ‚obecnie jest już po obustronnym przeszczepie moczowodów. Na ostatniej wizycie urolog zalecił przejście na dietę przy kamicy szczawianowej ‚ze wzgl na wyniki badań moczu i zastoje moczu w pęcherzu.
Niestety dieta wyklucza się wzajemnie, szczególnie zboża…gryka,jagła,kukurydza — są to zboża na podstawie których piekę jej chleb,naleśniki i inne mączne produkty. Warzywa i owoce kocha wszystkie ‚ale właśnie stały się problemem w diecie. A jeszcze jest problem jest nietolerancja laktozy. Jak to ogarnąć?
Obawiam się, że te dwie diety to trudne połączenie — ale nie niemożliwe. Na pewno zostaje ryż — chleb ryżowy, mąka ryżowa itd. Warzywa i owoce jak najczęściej, ale tylko te dozwolone (to oczywiście wymaga dużej gimnastyki w kuchni). I oczywiście mięsa, wędliny, ryby — te na szczęście córka może spożywać.
A co z piciem wody z ugotowanych obierek ziemniaków ?
Kwas szczawiowy rozpuszcza się w wodzie, więc spożywając taką wodę po obierkach dostarczy Pan sobie sporo tego składnika, a to nie zmniejszy kamieni (nie tego rodzaju niestety, jest wiele rodzai kamieni i na niektóre to może być dobry pomysł, ale niestety nie w kamicy szczawianowo-wapniowej).
Dzień dobry po przerwie, tym razem pytanie o ciepłe napoje. Co pić? Zrezygnowałam z kawy i herbat (także z powodu nadciśnienia), zastępując je naparami ziołowymi. Różnymi, a dwa razy dziennie — czystkiem. Być może jemu „zawdzięczam” kolejny złóg. Wróciłam więc do Pani cennych porad i dowiedziałam się, że z ziołami też ostrożnie. Warto natomiast sięgać po rooibos. Nie bać się, mimo że jest bogaty w minerały i działa odkwaszająco? Nie przealkalizuje moczu? Czy można wypić 2–3 kubki dziennie?
Podstawowym dla mnie napojem jest woda źródlana np. Żywiec, ale zimą chce się czegoś rozgrzewającego…
Spokojnie 2–3 kubki dziennie można sięgnąć po rooibos — jeżeli dieta oparta jest o produkty niskoszczawianowe, zawiera odpowiednie ilości produktów zwierzęcych, to nie ma co się obawiać o alkalizację moczu.
Witam , jestem po pcnl , analiza kamienia: wewelit 80% , wedelit 20%. Czy tabela może się do mnie odnosić a może jeszcze jakieś wskazania , jeszcze jedno jaką wodę powinienem pić z małą ilością wapnia czy dużą ?
Wystarczy stosować dietę zalecaną przy kamicy szczawianowo-wapniowej. Jeżeli chodzi o wodę to najczęściej zaleca się wody niskozmineralizowane, choć od czasu jak zaobserwowano, że silne ograniczenie wapnia nie jest pożądane dopuszczono również wody z większą ilością wapnia (o ile nie spożywa się go w diecie w nadmiarze)
Witam serdecznie!!! U mojej córki jest podwyszony szczawian wapnia,czy to oznacza już kamienice ? Czy lepiej zrobić Usg brzuszka.albo jakie dodatkowe badania moge zrobić?
Najlepiej udać się do lekarza — on widząc wynik badania będzie wiedział czy potrzeba wykonywać jeszcze jakieś badania.
Witam bardzo ciekawie tu pani tłumaczy, ale jest tego bardzo duzo w internecie co robi mentlik w głowie i niejednokrotnie jest sprzeczne. W moim przypadku mam dokonaną analizę kamieni: szczawian wapnia 70%, fosforan wapnia 10%, cysteina 20%. Lekarz po PNCL powiedział że mam żadko spotykane kamienie i bardzo twarde. Po operacji miałem juź dwa razy rozbijane ultradzwiekami gdyż coś tam pozostało w nerce. Czeka mnie operacja prawej nerki. W lewej największy kamień miał 57×36 mm. Pytanie jaką stosowac diete, jakie pić najlepiej herbaty czy zioła źeby zminimalizować powstawanie kamienie, a wręcz je zmniejszyć czy zapobiegać ich powstawaniu. Będę wdzieczny Pani za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Przede wszystkim pić — najlepiej czystą niskozmineralizowaną wodę, popijaną przez cały dzień. A także przed snem, a przy łóżku postawić sobie coś do picia w nocy. Przy cysteinie zaleca się naprawdę duże ilości wody. Akurat przy szczawianach zioła nie są najlepszym pomysłem bo same w sobie dostarczają sporo kwasu szczawiowego. Przy fosforanach uwzględniłabym przynajmniej jedną szklankę dziennie soku żurawinowego (a może nawet i dwie). Niestety szczawiany lubią się z dietą mięsną, a cytryniany niekoniecznie więc trzeba to jakoś wyśrodkować np. 150–170 g mięsa/ryby dziennie i 50 g wędlin. Za to przynajmniej 2 szklanki jogurtu/kefiru lub mleka powinno się znaleźć w jadłospisie. I warto sięgnąć po probiotyki.
Dzięki Pani Marto 🙂 Pozdrawiam serdecznie.
Moje pytanie dotyczy nasion chia .Czy przy kamicy szczawianowej można je jeść czy jednak je wykluczyć z diety .
Nasiona Chia można w diecie osób z kamicą szczawianową spożywać w umiarkowanych ilościach.
Dzień dobry, skoro mleko lub inne przetwory mleczne neutralizują/wiążą szczawiany to czy wypicie czarnej słabej herbaty w towarzystwie twarogu z jogurtem jest rozwiązaniem przy kamicy szczawianowej?
Słabą herbatę może Pan spokojnie wypijać (oczywiście nie w nadmiarze) i to nawet bez towarzystwa nabiału. W tej chorobie dostarczamy wapń z produktów mlecznych w normalnej ilości (max. 2 szklanki dziennie), a chcąc neutralizować szczawiany musimy uważać aby nie „przeholować” z ilością.
Witam serdecznie mam Pytanie czy moze byc zielona herbata w kapsułkach? Pozdrawiam.
Nie znam składu kapsułek, nie wiem ile jest tam zielonej herbaty. Zdecydowanie bardziej polecam zaparzaną i to w dodatku nie dłużej niż 3 minuty.
Mam problem z narastaniem kamieni szczawianowo-wapniowych na ranach po resekcji prostaty TURP. Po zeskrobaniu narosłych kamieni pętlą TURP średnio po 6 miesiącach odrastają nowe i tak w kółko. Co radziłaby mi Pani robić, aby przerwać ten zaklęty krąg?
W takim przypadku trzeba przeanalizować cały jadłospis, „przekopać się” przez historię choroby, sprawdzić ilość wypijanych napoi itd. Ja radziłabym udać się do dobrego specjalisty (może być dietetyk, może być lekarz — tylko popytać czy zna się w temacie), zadbać o dietę, ruch (strasznie niedoceniany element), może warto poprosić o skierowanie do sanatorium na terenach gdzie znajdują się wody lecznicze ograniczające powstawanie kamieni szczawianowo-wapniowych.
Witam, mam pytanie dotyczące potraw smażonych, czy taka obróbka żywności jest dopuszczalna w diecie
szczawianowej, chodzi głównie o mięsa, ryby bo np naleśniki dopuszcza pani do spożycia.
Mam opracowanie diety szczawianowej prof. dr hab. med. W. B. Szostak z roku 1979, które dostałem w szpitalu i trzeba przyznać, że jest zdecydowanie mniej restrykcyjne od zawartej tutaj tabeli.
Wiem, że wiele opracowań bazuje na starych tabelach — dlatego starałam się uzupełnić tabelę o te produkty, które znalazłam w różnych opracowaniach (w końcu chodzi o to, by dostarczać jak najmniej szczawianów). Za to dopuszczono mleko i jego przetwory w umiarkowanych ilościach. Jeśli chodzi o smażenie — to nie jest to najlepsza metoda przygotowania potraw, ale od czasu do czasu można ją spokojnie zastosować.
Witam
W składzie chemicznym jednego z usuniętych u mnie kamieni ( jest jeszcze jeden nieusunięty 6 mm ) znajduje się wapń , szczawiany , fosfor i magnez . Jaki to typ kamieni ? Według powyższych zaleceń jedyną rzeczą którą mogę spożywać to woda i zielona herbata 🙂
Pozdrawiam
Kamienie moczowe rzadko mają jednolity skład więc taki wynik jest dość często spotykany. Na pewno należy ograniczyć szczawiany, nabiał spożywać w normalnej ilości. Uważałabym na zapalenia układu moczowego (fosfor) i sięgnęła po żurawinę (lub jej sok). Zarówno w kamicy ze szczawianami, jak i fosforanami staramy się zakwasić mocz, więc również mięso można jeść bez ograniczeń. Dopuszczone do spożycia produkty zbożowe również się pokrywają zarówno przy kamicy szczawianowej jak i fosforanowej. Na pewno wykluczamy colę. Nie jest tak źle jak się wydaje.
A co z chlebem żytnia? Czy woda Żywiec Zdrój jest odpowiednią bo yyljk taka piję? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Chleb żytni dostarcza sporo szczawianów. Natomiast wodę spokojnie może Pani stosować tą, którą wymieniła. Nie wpływa na powstawanie kamicy szczawianowej.
Witam serdecznie, czy można przy kamicy pić sok z czarnego bzu i sok z aronii?
Nie znalazłam dokładnych danych ile sok z czarnego bzu i aronii zawiera szczawianów, jednak znalazłam kilka opracowań umieszczających oba produkty w grupie wysokoszczawianowych, więc na pewno bym je wykluczyła w przypadku kamicy szczawianowej.
Mam ten sam typ kamieni co Jarosław, magnez, fosfor, wapń i szczawian. Mam pytanie czy wskazana jest w tym przypadku czarnuszka jako przyprawa i herbata melisa z lawenda.?
Wszelkie herbaty ziołowe są dość bogatym źródłem szczawianów, pisałam o tym tutaj: http://zasadyzywienia.pl/herbaty-ziola-i-kawa-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.html — nie ma tam co prawda melisy, ale ona też jest bogata w szczawiany. Jeśli chodzi o czarnuszkę to olejki w niej zawarte obniżają poziom szczawianów wapnia w moczu, więc jak najbardziej powinno się po nią sięgać w diecie osób z kamieniami o takim składzie.
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze kolejne pytanie bo dzisiaj byłam u lekarza i w okresie trzech miesięcy pojawił się kolejny kamień 12min jestem załamana, czy woda z miodem i kminkiem jest wskazana bo już nie wiem co mam pic i jaka woda mineralna czy źródlana.? Czy tabletki hormonalne mogą być przyczyną tworzenia się kamieni, a dostaje Novofem?Pozdrawiam
Spokojnie może Pani pić wodę z miodem i kminkiem, z wód lepiej wybrać wodę źródlaną. Co do tabletek — mogą mieć różne objawy uboczne, ale nie kamienie. Za to warto przyjrzeć się probiotykom — takim samym jak się przyjmuje przy antybiotykoterapii (najlepsze są takie o jednym rodzaju bakterii), bowiem coraz więcej opracowań naukowych wykazuje, że ich działanie jest bardzo korzystne.
Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
proszę o informacje czy w przypadku kamicy szczawianowo-wapniowej dozwolone jest picie kawy z ekspresu (ziarnista Lavazza średnio palona) z dużą ilością spienionego mleka 2% i cynamonem ?
Pozdrawiam, Marek
Każda kawa będzie dostarczała sporych ilości szczawianów — o czym pisałam tutaj http://zasadyzywienia.pl/herbaty-ziola-i-kawa-w-kamicy-szczawianowo-wapniowej.html — i to nie zależnie od zastosowanych dodatków. Ja bym z ciepłych napojów stawiała na herbatkę rooibos.
Dziękuje bardzo za informację.
Pozdrawiam, Marek
Córka 5 lat — zdiagnozowana hiperkalciuria idiopatyczna (poboczna kamica szczawianowo ‑wapienna), częste infekcje dróg moczowych, bóle brzucha. Dziecko pije tylko wodę niskozineralizowaną czy mogę podać jakiś ciepły napój?Czy można podać dziecku zupę na wywarze mięsnym (mam sprzeczne informacje).
Z ciepłych napoi polecam rooibos. A jeśli chodzi o zupę na wywarze mięsnym to w kamicy szczawianowo-wapniowej jak najbardziej może znaleźć się w jadłospisie (sprzeczne informacje wynikają zazwyczaj s tego, że wywary wyklucza się w innych rodzajach kamieni nerkowych, np. moczanowych).
Witam Panią serdecznie (: Bardzo dziękuję za to co Pani robi Osobiście wydobyto ze mnie kamyczek a w momencie przyjęcia do szpitala w moczu znalazły sie liczne szczawiany wapnia stad domyslam sie że to właśnie tego rodzaju kamień.. Mam prośbę Proszę powiedzieć mi czy zwykla przygotowana woda zamiast tych płatnych wystarczy ? Mam kilka ziół tj rdest ptasi, liść borówki brusznicy ziele skrzypu polnego wierzbownica krwiściąg plus worki zdrowej żywności tj sezam suszone daktyle orzechy ziemne i słonecznik łuskany … Kupiłem to wszystko zanim dostałem kolki pierwszej w życiu.. Czy któryś z tych produktów moge zażywać ? I jeżeli tak to jak często i w jakich ilościach.. Mam też sporo odżywek dla sportowców tj napój ozotoniczny węglowodany olimp CARBO siarczan magnezu siarka organiczna kwas GABA , monohydrat kreatyny, siarka organiczna MSN… Boże mam nadzieje że nie muszę tego wszystkiego wyrzucić do śmieci.. Mam 36lat miałem plany na przyszłość chciałem ćwiczyć fizycznie żeby dac rade wyjść z długów wyjeżdżając do pracy fizycznej Widzę ze zostaje mi rooibos i przygotowana woda kranowa..
Będę Pani BARDZO WDZIĘCZNY za podpowiedzi NT tych produktów..Dziękuję Slawek
Jak Pani napisał spokojnie można sięgnąć po przegotowaną wodę, rooibos. Rdest ptasi lub ziele skrzypu polnego można zużyć, ale albo jedno, albo drugie i max. 2 razy dziennie (parzone nie więcej niż 2–3 minuty). Co do reszty… zioła i produkty spożywcze zostawiłabym chwilowo na półce i patrzyła jak będą wyglądały dalsze badania moczu. Może być tak, że po pewnym okresie lekarz zezwoli na powrót do zwykłej diety. Gorzej z odżywkami, bo wiele z nich niestety dostarcza takich proporcji składników mineralnych które dość obciążają organizm. Za to nawet z piaskiem i bez odżywek spokojnie może pan poćwiczyć fizycznie (naprawdę nie potrzeba do tego tych wszystkich izotoników czy odżywek).
Czy jako substytut kawy mogę pić Guaranę przy kamicy szczawianowo- wapniowej?
i czy stosowanie jako przyprawy ostrej wasabi będzie dopuszczalne ?
I tutaj również nie mam dobrej wiadomości dla Pana — wasabi również nie będzie dobrym wyborem dla osoby z kamicą szczawianową.
Guarana zawiera w sobie bardzo wiele szczawianów, zdecydowanie bym ją odradzała przy tym typie kamicy.
dziękuję za odpowiedz 🙂
Mam jeszcze jedno pytanie herbata zielona japońska Matcha zawiera dość sporo kofeiny.
Czy taką herbatę można pić w rozsądnych ilościach oczywiście 🙂
Matcha zawiera sporo kofeiny, ale są badania które wspomagają usuwania złogów w nerkach — więc jak najbardziej w rozsądnych ilościach można po nią sięgać.
Dzień dobry,
Po przeanalizowaniu kamienia moczowego wykazało, że sole fosforanowe, wapniowe i kwasu szczawiowego są dodatnie. Biorąc pod uwagę wszystkie wskazania i przeciwwskazania — mam wrażenie, że jeden typ wyklucza dietę drugiego typu. Czy jest może jakaś publikacja, która pozwala na stworzenie jadłospisu pozwalającego na wyleczenie tego typu kamieni. Dodam, że kamienie powstały w trakcie ciąży i „urosły” do 5–8 mm — dwukrotne cewnikowanie JJ + ESWL. Czy ewentualnie mogłabym prosić o jakąś poradę jakich produktów najlepiej się trzymać a jakich unikać. Ewentualnie o polecenie jakichś publikacji lub linków. Z góry dziękuję.
W takich przypadkach jak u Pani — a wcale nie jest ich tak mało — zaleca się dietę taką jak przy kamicy szczawianowo-wapniowej z wykluczeniem tych nadmiaru fosforanów czyli tych zawartych w E‑338, E‑339, E‑340, E‑341, E‑342, E‑445, E‑450, E‑451, E‑452, E‑1410, E‑1412, E‑1413, E‑1414, E‑1442. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie i w tym przypadku stawiałabym na wody niskozmineralizowane. Do tego żurawina / sok żurawinowy wliczyłabym do stałego menu o ile miewa Pani problemy z zapaleniem pęcherza (mimo iż w kamicy szczawianowej się ją ogranicza, to jednak przy zapaleniach ważniejsze jest im zapobiegać).
Witam!
Czy można jeść orzechy laskowe i włoskie oraz kiszone ogórki i kiszona kapustę?
Wszystkie orzechy są przeciwwskazane. Za to kiszonki mogą znaleźć się w codziennym jadłospisie — dobrze wpływają na florę bakteryjną jelit, a to przy kamicy szczawianowej bywa istotne.
masakra. kiszonki dobre a przeciez zawieraja masakrycznie duzo soli. Bzdury pani pisze. tak samo jak z pieczywem ciemny, masakra.
Kiszonki dostarczają sporo sodu (soli), ale przy odpowiednim nawodnieniu nie stanowi to tak dużego problemu, a pre- i probiotyki (w tym kiszonki) są zalecane w kamicy szczawianowej. Ciemne pieczywo — bogate w wiele składników i zwykle bardzo zalecane w tym przypadku niestety się nie sprawdzają, bo bogate są również i w szczawiany.
Nigdy nie skarżyłam się na problemy z nerkami.
W tym roku po badaniu USG (problemy z wątrobą) — radiolog stwierdził, że w nerkach są złogi. I faktycznie — badanie radiologiczne wykazało 2 kamienie 4 i 5mm w kielichu nerki prawej. Badanie moczu — stan prawie idealny. Wizyta u urologa skutkuje wydawaniem porad — pić 3l wody dziennie (jednak nie daję rady takiej ilości),(nazwa wykasowana aby unikać reklamy), fitolizyna i dużo ruchu (mam go pod dostatkiem uprawiając zarobkowo duży ogród). Nic mnie boli, jednak lekarz zaleca, że kamieni trzeba się pozbyć, proponuje nawet rozbijanie.
Wiem, że Pani nie podważy decyzji lekarza, ale co jeszcze oprócz diety mogłabym zastosować (znalazłam w badaniach moczu z 2015r informację o kryształach szczawianu wapnia, ale jak wspomniałam NIC mnie nie boli i nie bolało w obrębie nerek)
To że nie boli, to dobrze, ból w kamicy nerek jest straszny. Za to pozbyć się złogów trzeba, bo będą się tylko powiększać. Tutaj ilość napojów jest ważna i bez tego będzie trudno. Ważne jest aby pić przed snem (a najlepiej też położyć sobie wodę przy łóżku, tak by sięgnąć po nią również w nocy). Jeśli nie daje Pani rady 3 litrów, to spróbować 2,5 ‑2, ale już nie mniej. Przy zwiększonej ilości napojów ważne jest też aby nie wstrzymywać się z chodzeniem do łazienki. Zwykle w kamicy ze szczawianami spożycie soku z pomidorów. Może też Pani spróbować terapii wodami leczniczymi, takimi jak są dostępne w uzdrowiskach (ale też ostatnio można je nabyć w sklepach). Przy kamicy szczawianowej zalecana jest woda Józef.
glowa boli. pelno sprzecznych informacji porownujac z innymi artykulami. niba zaleca sie produkty gruboziarniste a tu jest podane ze pieczywo ciemne jest szkodliwe. masakra. a co z makaronem gruboziarnistym albo z kaszami? masakra. czlowiek jest glupi bo tak zwani specjalisci pisza co im sie podoba. masakra!
Nie umiem Panu/Pani odpowiedzieć z jakich źródeł korzystały inne artykuły, ale ten napisano na podstawie artykułów z Przeglądu Urologicznego, książek: H. Ciborowskia. A. Rudnicka, Dietetyka — żywienie zdrowego i chorego człowieka; Z. Wieczorek-Chełmińska, Żywienie w chorobach nerek, oraz na podstawie Biuletynu Polskiego Towarzystwa Dietetyki pt. żywienie w chorobach nerek
Witam serdecznie. Próbowałem już kilka razy zamieścić na tej stronie pytanie, ale bez skutku. Może teraz się uda.
Mam 33 lata, kamica szczawianowo wapniowa stwierdzona w lipcu 2018 po analizie kamienia.
Pije dziennie ponad 3 litry płynów (woda żywiec zdrój oraz rooibis z sokiem z cytryny).
Z leków przyjmuje R. oraz C. (
Staram się stosować do zaleceń z tej strony stąd moje pytanie o kilka produktów spożywczych:
1. Kasza kuskus i jej odmiany
2. Zielony jęczmień
3. Groszek ptysiowy
4. Fasola biała z puszki ( po dodatkowej obróbce termicznej). Chciałbym zrobić z niej coś podobnego do fasolki po bretońsku
5. Chrupkie pieczywo z kukurydzy bądź żytnie
6. Jogurty naturalne wzbogacone o wapń
7. Ocet jabłkowy pity w rozsądnych ilościach, rano na czczo z sokiem z cytryny
Ps. Czy po spożyciu dania które w znacznym stopniu zalicza się do zakazanych, jest jakiś sposób aby pomóc organizmowi w pozbyciu się szczawianow?
Zanim pojawi się pytanie na stronie muszę go zatwierdzić — inaczej byłaby tu masa reklam (z tego samego powodu wykasowałam z Pana pytania nazwy leków). Postaram się za to odpowiedzieć na pytania:
1. Kasza kuskus — nie znam zawartości w niej szczawianów, ale to produkt niezwykle zakwaszający więc spokojnie może znaleźć się w diecie osoby z kamieniami szczawianowymi
2. Zielony jęczmień — zdecydowanie nie powinien znaleźć się w jadłospisie
3. Groszek ptysiowy — w ograniczonej ilości można go stosować
4. Fasola biała, jak każda fasola jest niezwykle bogata w szczawiany, nawet po dodatkowej obróbce będzie tego składnika za wiele
5. Chrupkie pieczywo — tutaj bardzo trudno udzielić odpowiedzi, bo różni producenci mają tak zmienne proporcje że ma jednej zasady, na pewno nie dopuszczalne będzie żytnie, jeśli chodzi o kukurydziane to może ew. w ograniczonej ilości
6. Jogurty — nie spotkałam wzbogacanych w wapń, zwykle zawierają go naturalnie — ja bym dopuściła w umiarkowanych ilościach
7. Ocet jabłkowy — nie przeszkadza (jeśli nie ma się dodatkowego schorzenia żołądka), sok z cytryny — zdecydowanie nie, bo nadmiar witaminy C akurat w tym typie kamicy nie jest wskazany
8. Ekstrakt z kapsaicyny — jego stosowanie, z tego co się dowiadywałam, nie wpływa na przebieg kamicy szczawianowo-wapniowej
9. Piwo pszeniczne — jasne — spokojnie może znaleźć się w diecie
10. Nasiona guarany są bardzo bogate w szczawiany więc akurat ich bym nie stosowała, kofeina — jeśli zwiększy się ilość napojów (działa moczopędnie) nie powinno być problemu
Z pozbyciem się szczawianów jest ten problem, że ich nadmiar będzie wydalany z moczem, a to samo w sobie może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni. Oczywiście ważne jest odpowiednie nawodnienie, ale nie zniweluje zbyt wiele grzeszków żywieniowych.
Dziękuję za odpowiedź.
Myślałem że jeśli mogę spożywać w dużych ilościach kasze i mąkę jęczmienną to zielony jęczmień też. Co do soku z cytryny, chodziło mi o spożycie około 50ml w ciągu dnia rozrobionego w szklance wody. W jakiej ilości mógłbym spożywać cytryny? Czy jedna cytryna dziennie to za dużo?
Kupuję jogurt naturalny który jest dodatkowo wzbogacony w wapń 600mg/250g
Czasami kupuje jogurt wapń + probiotyk
Staram się jakoś dostarczać wystarczającą ilość wapnia, czy spożycie takiego jogurtu raz dziennie + biały ser to dobre rozwiązanie ?
Pozdrawiam
Ps. Co Pani sądzi o lekach które przyjmuje ? Czy warto coś dołączyć do tych preparatów?
Mąka czy kasza powstaje z ziarna, zielony jęczmień zawiera znacznie większą część rośliny — i tu niestety pojawia się znacznie więcej szczawianów. Jeśli chodzi o witaminę C to w 100 ml soku dostarcza jakieś 38,7 mg witaminy C, a dopuszczona do spożycia kapusta w 100 g — nawet do 47 mg, a oprócz witaminy C dostarcza wielu innych cennych składników. W tej sytuacji, jeśli zadbamy o to by w jadłospisie znalazły się dopuszczone warzywa i owoce witaminy C dostarczymy sobie naprawdę wiele. Jeśli jednak chce Pan dodatkowo wprowadzić sok z cytryny, to ja bym ograniczyła chociaż o połowę podaną przez Pana ilość i obserwowała siebie czy dobrze znoszę taką ilość.
Jeśli chodzi o jogurt naturalny to taka ilość wapnia nie zaszkodzi, ja bym tylko preferowała ten z probiotykiem — im więcej się dowiadujemy o roli flory bakteryjnej jelit, tym coraz bardziej upewniamy się jak jest ważna. Za to biały ser to nie będzie dobre rozwiązanie, ma wiele białka i bardzo mało wapnia, a takie połączenie tylko szkodzi kościom, zdecydowanie lepiej sprawdzi się odrobinę sera żółtego.
Jeśli chodzi o leki, to nie powinny zaszkodzić a mogą pomóc (oczywiście kluczowe będzie co powie lekarz i jak łączą się ew. z innymi przyjmowanymi lekami), a że pyta Pan o wapń to zwrócę tylko uwagę że ważna dla organizmu jest również jego proporcja z magnezem i w kamicy szczawianowej czasami warto go uzupełniać.
Ja mam z kolei pytania odnośnie: Babka płesznik, ostropest plamisty i czarnuszka siewna. Dozwolone przy kamicy szczawianowej??
Są to zioła/ nasiona , ktore wcześniej spożywalam, nie wiem czy w przypadku diety w kamicy szczawianowej można?
Czarnuszka i nasiona babki płesznik- jak najbardziej zalecana przy kamicy. Niestety — w aspekcie kamicy szczawianowej — niewiele mogę powiedzieć o ostropeście, nie znalazłam nigdzie danych podających ile dostarcza szczawianów.
Ciekawi mnie też yerba mate 😉
Yerba mate zawiera co prawda podobne ilości szczawianów co herbata czarna, ale też są w niej składniki ułatwiające usuwanie kamieni wapniowo-szczawianowych — więc trudno powiedzieć czy warto ją pić. Znacznie lepszym napojem, zdrowym — a nie docenianym — są napary rooibos (nie zawierające szczawianów).
Dziekuje. Rooibos to ta czerwona herbata?
Rooibos to taki krzew z Afryki Południowej, więc to taka „naciągana” herbata, ale tak sam napar uzyskiwany jest z takiego czerwonego suszu.
Rukola ograniczona, a co z roszponką i kolendrą?
Nie wszystkie dane udało mi się uzyskać, niestety roszponki i kolendry nie znalazłam. Postaram się szukać dalej.
masakra. nic tylko sie pochlastac bo naprawde nie mozna nic jesc. to be to be, tego nie tego nie, table tez niespojna bo w wielu fragmentach infomacje sie wzajemnie wykluczaja. szkoda gadac…
Dieta w kamicy szczawianowo-wapniowej jest dość odmienna, od tego co zwykle się zaleca i ma wiele ograniczeń, ale na szczęście jest tam też wiele produktów po które można sięgnąć. Jakbym mogła prosić o wskazanie wzajemnie się wykluczających fragmentów, bo jakoś ich nie zauważam?
Dzień dobry. Czy rzeczywiście należy wystrzegać się pieczywa pełnoziarnistego? Patrząc na inne źródła (mp) jest on polecany a ograniczać należy pieczywo białe
Teraz jestem po wypadku więc trochę rzadziej piszę na stronie, a to akurat ciekawy temat na oddzielny wpis. W błonniku znajduje się wiele szczawianów więc ja akurat preferuje (i tak jest w kilku książkach dietetycznych które posiadam) pieczywo białe, jeśli jednak kamica przebiega z innymi chorobami — zwłaszcza tak popularnymi jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, hiperlipidemie to wtedy ważniejsze jest aby dostarczyć błonnik i stosować dietę niskoprzetworzoną i rzeczywiście w takich przypadkach sięga się raczej po produkty pełnoziarniste.
Dzień dobry,
jakiego rodzaju ryby spożywać w tej diecie?
Każde ryby, z wyjątkiem sardynek, będą dobre. Ja bym zalecała kierować się tymi wskazówkami dotyczącymi ekologii i połowów jakie opisałam tutaj: http://zasadyzywienia.pl/ryby-i-owoce-morza.html
Woda wysokozmineralizowana czy niskozmineralizowana w tej diecie?
W przypadku tej kamicy nerkowej lepsza jest niskozmineralizowana, wyjątkiem są wody lecznice których dokładny profil mineralny jest optymalny dla kamicy.
Dziękuję za odpowiedź 🙂
I co z tą melisą? Znalazłam dwie sprzeczne informacje na stronie (na przełomie lat), więc może coś się zmieniło? wiadomo, nauka ciągle się rozwija.
Napar z melisy zawiera ponad 13 mg w 100 ml — jest więc znacznie mniej obciążająca niż zwykła herbata.
Dziękuję, życzę szybkiej rekonwalescencji. Pozdrawiam 🙂
P. S. bardzo mi Pani pomogła.
Witam,
Pani artykuł dał mi nową nadzieję na walkę z kamicą, z którą zmagam się od 2015 roku. Średnio co rok ladowalam w szpitalu z atakiem kolki nerkowej i nowymi kamieniami, ale kończyło się zwykle założeniem DJ. Nigdy nie udało się wydobyć kamienia, mi samej te nie udało się złapać wystarczająco dużego, żeby dac go do analizy. Niedawno dowiedziałam się o możliwości wykonania badania dobowej zbiórki moczu i je wykonałam. Wyniki wskazuja chociaż niejednoznaczne na kamice szczawianowo wapniowa. Teraz jestem świeżo po wyjściu że szpitala, tym razem miałam wykonywany rirs, ale znów nie udalo się wydobyć kamienia. Pozstanowilam jednak spróbować stosować Pani wskazówki żywieniowe i mam pytanie odnośnie kilku produktow: czy i w jakich ilościach można spożywać płatki kukurydziane, keczup, granat. Sugeruje Pani białe pieczywo przetworzone- czy chleb pszenny tostowy będzie ok? Jeśli chodzi o nabiał czy mogę jeść serki śniadaniowe (kanapkowe typu Almette)? I co sądzi Pani o ciasteczkach Belvita? Ostatnie pytanie dotyczy sałaty maslowej i rucoli — bardzo lubię je jako dodatki do kanapek czy do obiadu- jak często mogę je jeść? Bede batdzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Przepraszam, za opóźnienie w odpowiedzi, ale po wypadku trochę mi się to skomplikowało — jeśli chodzi o płatki kukurydziane, to należy je spożywać w ograniczonych ilościach, ketchupu bym nie ograniczała, nie znalazłam natomiast informacji na temat granatu. Jeśli chodzi o pieczywo białe — to przy nawracającej kamicy może być każde, ja akurat za tostowym nie przepadam bo jest mega przetworzone, ale oczywiście się nada. Podobnie jak chleb pszenny czy też jasny chleb pszenno-żytni. Wszelkie serki śniadaniowe będą całkiem dobre. Ciasteczka — hymm.. — od czasu do czasu mogą się w diecie znaleźć, ale dałabym w ograniczonej ilości (jak w przypadku każdych słodyczy). Sałata na kanapkach czy do obiadu proszę bardzo, rukolę tylko od czasu do czasu w ramach dodatku.
Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli chodzi o wodę, kupiłam butelkę z filtrem brity, aby móc wlewać do niej wodę z kranu i pić filtrowana. Czy to dobry pomysł? Czy jednak muszę przestawić się na butelkową typu magnesia?
Spokojnie może Pani używać butelkę z filtrem, nie będzie on szkodził, bo nie jest to (z tego co wiem) filtr wzbogacający wodę w pierwiastki.
Czy ma pani jakies ksiazki ktore moze polecic odnosnie zywienia w kamicy szczawianowej??
O kamicy szczawianowej trudno mi wskazać książki, bo nie jest to temat zbyt popularny, ale w tej chwili (między innymi zainspirowana Pani pytaniami) tworzę serię wpisów, pod którymi podam bibliografię (zwykle tego nie robię, bo kilka razy ukradziono mi tekst i podano jako swój, twierdząc że to te same źródła). Może w ten sposób naprowadzę Panią na to gdzie można szukać odpowiedzi.
Nie doszukałam się też nic o ziemniakach?
Właśnie się poduczyłam ile szczawianów „ucieka” do wywaru podczas gotowania więc spokojnie mogę na dziś powiedzieć, że ziemniaki gotowane (każde, choć kiedyś pisałam inaczej) mogą znaleźć się w diecie — więcej o tym niedługo napiszę.
Przepraszam za tyle pytań, ale co chwile coś mi się nasuwa 🙂
Może zamiast orzechów słonecznik? Sezan( bialy/czarny)? Płatki i wiórki kokosowe?? Rozumiem, że płatki migdałów tez odpadają?? 🙁
O orzechach już pisałam — jak Pani zauważyła w dalszym komentarzu. Oczywiście płatki migdałowe odpadają, ale wiórki kokosowe jak najbardziej tak. Jeśli chodzi o nasiona to nadal szukam.
Bardzo dziekuje za wszelakie pomoce
Zainspirowała mnie Pani tymi pytaniami i zaczęłam głębiej szukać 🙂 Właśnie kończę wpis na temat orzechów, w ciągu najbliższej doby powinien już być ukończony. Na resztę też odpowiem, sukcesywnie, bo weszłam w temat bardzo mocno i wyszukuję po artykułach (w książce Dietetyka kliniczna pod red. prof. Grzymisławskiego PZWL z tego roku w zakresie kamicy nie ma za bardzo dużych zmian, a w artykułach jednak są fascynujące rzeczy).
Witam. Pani artykuł jak i informacje zawarte w Pani komentarzach są bardzo cenne, ale mam problem z ułożeniem diety autystycznemu dziecku. Mój 3‑letni synek ma stwierdzoną kamicę szczawianową oraz tendencję do zaparć. Wcześniej był tylko na diecie bogatobłonnikowej, teraz doszła bezszczawianowej. Niestety mam wrażenie, że zalecenia w diecie bezszczawianowej i bogatobłonnikowej niejednokrotnie się wykluczają, dodatkowo dochodzi jeszcze problem wybiórczości pokarmowej u dziecka. Nie wiem jak mam to wszystko pogodzić, by nie szkodzić dziecku, ale też by nie zmuszać go do spożywania nieakceptowanych produktów.
Przy dzieciach autystycznych dieta rzeczywiście może być problematyczna — bo typowe dla tego zaburzenia są różne fobie żywieniowe, do tego zaparcia i kamica też wiele nie ułatwia. Ale z tego co wiem, podstawowym problemem jest tutaj zaburzenie flory bakteryjnej jelit, więc przede wszystkim pierwszeństwo ma dieta bogatobłonnikowa, oczywiście wszelkie jogurty i kiszonki (jeśli młody człowiek zgadza się jeść), warto sięgnąć po probiotyki. Ja bym tylko ograniczała te produkty, które są najbardziej bogate w szczawiany — szpinak, szczaw, rabarbar, buraki, kakao, czekoladę i oczywiście herbatę.
Bardzo dziękuje 😄 Czekam w takim razie z niecierpliwoscią! Jest Pani bardzo pomocna!!
I jeszcze papryka, czerwona , zielona, żółta? Tez nie ma w tabelce, a jadam :/
Zaczęłam juz pić rooibos jak Pani poleciła zamiast innych herbat.
Może mi Pani wytłumaczyć jak to jest z są marchwią? Surowa nie? A konserowa juz tak? Czy w takim przypadku gotowana czy podduszona na patelni juz bedzie ok?
Jejku i naprawde przepraszam że tyle piszę, ale odzywialam
Sie do tej pory w miarę zdrowo (rozne wazywa, owoce itp) i analizuje poprostu to co jadlam , a jeszcze nie doszukalam sie nic o tym. Np kiełki? Lubię kiełki rzodkiewki. Albo rzeżucha ? Bób?
Rozumiem, że to potrwa bo pytań dożo, ale już z góry dziękuje za pomoc! 🙂
W tej chwili — po lekturze wielu źródeł — spokojnie mogę powiedzieć, że może Pani każdą marchewkę spożyć, bowiem okazało się że kluczowa jest nie tyle zawartość szczawianów, ale ich wchłanialność (postaram się o tym dość szybko napisać). Na dziś napisałam o gotowaniu i innych technikach kulinarnych i ich wpływie na zawartość szczawianów (https://zasadyzywienia.pl/kwas-szczawiowy.html) Przygotowuje również cała serię wpisów dotyczącą kamicy i zawartości szczawianów w różnych produktach, a także jak one są wchłaniane (o ile udaje mi się takie dane znaleźć, nie do wszystkich produktów są).
witam, na stronach anglojęzycznych odnośnie szczawianów często jest napisane o wrażliwości/uczuleniu na szczawiany (oxalate sensitivity). Czy jest to podobny problem i podobną dietę należałoby stosować? Po Polsku nigdzie nie znalazłem takiego określenia. Może jak nie ma po Polsku to nie jest prawdziwym problemem? 🙂
Czy skrobia ziemniaczana zawiera szczawiany? W jednej odpowiedzi na komentarze zostało wspomniane o kisielu, który zawiera dużo skrobi ziemniaczanej, z tego co się orientuje.
Smalec? coś gdzieś wyczytałem o twardych tłuszczach… tylko nie pamiętam do czego to się odnosiło i czy miało to coś wspólnego ze szczawianami, pewnie coś zmyśliłem, a nie mogę znaleźć gdzie to było, także proszę o wyjaśnienie.
dziękuje za artykuł i za cierpliwość w odpowiadaniu na komentarze — wszystko pomocne
pozdrawiam
Postaram się odpowiedzieć po kolei:
1. nigdy nie spotkałam osoby u której potwierdzono by uczulenie na szczawiany
2. skrobia ziemniaczana nie stanowi problemu w diecie osób z kamicą szczawianowo-wapniową, można ją spokojnie stosować
3. smalec — nie ma nic wspólnego ze szczawianami, jest zdrowotnie nie najlepszym tłuszczem i ja bym go wykluczyła z diety, ale nie z powodu kamicy nerkowej
W razie czego proszę spokojnie pytać
Przy opisie po probiotykach, odnośnie podaży wapnia jest sprzeczne ze sobą zdanie. Nie ogranicza sie podaży i dalej że sprzyja to nawrotom choroby.
Drugie zdanie dotyczy ograniczenia wapnia — to ograniczenie sprzyja nawrotom choroby.
Super Pani artykuł. Właśnie dzis dostalem wyniki badania kamieni po operacyjnym ich usunięciu. Wewelit 30%, wedelit 70%. I nic wiecej. Na dodatek mam od kilku lat cukrzyce (aktualnie jestem na leku victoza). I w zasadzie nie wiem jaka diete stosować, bo w tych chorobach niektóre produkty sie wykluczaja tzn. tu wskazane a przy drugiej wręcz przeciwnie. Pozdrawiam.
To oznacza po prostu, że ma Pan kamicę szczawianowo-wapniową. Stosowałabym przede wszystkim dietę o niskim indeksie, wykluczyła tylko produkty o najwyższym stężeniu szczawianów (głównie warzyw), zostawiła ciemne pieczywo — choć pewnie zmodyfikowałabym tak jadłospis aby był na granicy diety zwykłej i niskowęglowodanowej, zadbałabym o to by w diecie nie znalazło się zbyt wiele soli.