Zawartość fenyloalaniny w produktach – tabele (część III)

Jak już pisałam żywienie w fenyloketonurii wymaga przestrzegania reżimu dietetycznego polegającego na dostarczaniu do organizmu ściśle określonej ilości fenyloalaniny – aby ułatwić wyliczanie ilości tego aminokwasu w żywności zestawiłam w tabelach wartości odżywcze podstawowych produktów spożywczych jakie można nabyć w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów przystosowanych do diety niskofenyloalaninowej (PKU).

 

W części I umieściłam tabele wartości: warzyw i przetworów warzywnych, owoców i przetworów owocowych, grzybów.

W części II umieściłam tabele wartości: produktów zbożowych, kleików i kaszek, jaj, tłuszczy, nasion, ziaren, mięsa, drobiu i ryb oraz produktów gotowych.

W części III umieściłam tabele wartości odżywczej i poziomu fenyloalaniny (w 100 g produktów jadalnych):

  • napoi,
  • alkoholi,
  • słodyczy,
  • przypraw,
  • artykułów mlecznych,
  • innych produktów spożywczych.

Podczas tworzenia poniższego zestawienia korzystałam z dostępnych obecnie danych producentów – zawsze jednak możliwa jest zmiana składu gotowych produktów, dlatego należy przed zastosowaniem zapoznać się z etykietami i danymi wartości odżywczej na nich umieszczonymi.

Napoje

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Herbata, napar bez cukru0,00,00,1
Kawa, napar bez cukru0,02,00,2
Sok ananasowy14,048,00,3
Sok cytrynowy18,030,00,4
Sok grejpfrutowy13,040,00,5
Sok jabłkowy4,042,00,1
Sok marchwiowy14,043,00,4
Sok marchwiowo-brzoskwiniowy17,044,00,5
Sok marchwiowo-jabłkowy18,044,00,5
Sok marchwiowo-jabłkowo-pomarańczowy22,044,00,6
Sok marchwiowo-pomarańczowy23,040,00,6
Sok z marchwi, jabłek i owoców tropikalnych23,052,00,7
Sok pomarańczowy26,043,00,6
Sok pomidorowy21,014,00,8
Sok wielowarzywny32,025,01,0
Sok marchwiowo-bananowo-jabłkowy11,039,00,3
Sok marchwiowo-brzoskwiniowo-jabłkowy14,045,00,4
Sok marchwiowo-morelowo-jabłkowy12,039,00,4
Sok marchwiowo-śliwkowo-jabłkowy13,039,00,4
Sok z jabłek i mango13,048,00,4
Sok grejpfrutowy, słodzony aspartamem16,039,00,6
Sok pomarańczowo-grejpfrutowy24,043,00,6
Sok wieloowocowy z owoców krajowych6,045,00,2
Sok brzoskwiniowo-pomarańczowy23,032,00,7
Sok z białych winogron13,068,00,5
Sok buraczany „Barszczyk czerwony”35,034,00,8
Sok wieloowocowy, egzotyczny28,057,00,8
Coca cola, pepsi cola (słodzone cukrem)0,042,00,0
Napoje gazowane o smaku owocowym0,042,00,0
Lemoniada0,024,00,0
Napój jabłkowy0,039,00,0
Napój jabłkowy z wiśnią0,039,00,0
Napój jabłkowy z czerwonym winogronem0,043,00,0
Napój jabłkowo-miętowy4,042,00,1
Napój pomarańczowy5,043,00,1
Napój winogronowy1,036,00,0
Nektar ananasowy7,041,00,1
Nektar brzoskwiniowy10,055,00,3
Nektar z czarnych porzeczek8,053,00,3
Nektar z białych grejpfrutów4,037,00,2
Nektar z różowych grejpfrutów5,036,00,2
Nektar wiśniowy6,050,00,3
HIPP – herbatki instant
Herbatka uspokajająca (1 miesiąc)0,014,40,0
Herbatka na przeziębienie (1 miesiąc)0,015,40,0
Herbatka ułatwiająca trawienie (1 miesiąc)0,014,40,0
Herbatka z kopru włoskiego (1 miesiąc)0,015,30,0
Herbatka rumiankowa (1 miesiąc)0,014,80,0
Herbatka z leśnych owoców i ziół (6 miesiąc)0,014,00,0
Herbatka ziołowa (7 miesiąc)0,015,20,0
Herbatka owocowa (12 miesiąc)0,015,00,0
Herbatka pomarańczowa (12 miesiąc)0,015,40,0
Schnitzer
Napój kakaowy w proszku niskobiałkowy75,087,01,6
Milupa
Lp- drink choco w 100 g110,0470,03,8
Lp-drink choco w 100 ml14,060,00,5
Lp-drink w 100 g100,0528,04,5
Lp-drink w 100 ml10,053,00,5

Alkohole

Choć z fenyloalaniną kojarzymy przede wszystkim dzieci, to przecież osoby te dorastają i mają ochotę świętować Nowy Rok czy awans – wtedy często zadają pytania o zawartość fenyloalaniny w alkoholach, zwłaszcza w winie i szampanie.

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Piwo pełne15490,5
Szampan0760,3
Wermut słodki01550
Wino białe, półwytrawne0810
Wino białe, słodkie0950,2
Wino białe, wytrawne0660,1
Wino czerwone0680,1
Wódki02200
Spirytus rektyfikowany05210

Słodycze

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Milupa
Lp-bar Niskobiałkowe batoniki energetyczne z morelami10,0430,00,6
Lp-chips Niskobiałkowe chipsy ziemniaczano-kukurydziane36,0343,00,8
Lp-ringlets Niskobiałkowe kółeczka czekoladowe chrupkie, z czekoladą31,0387,01,0
Bezgluten
Chipsy „Krakuski” o smaku paprykowym37,1586,01,2
Chipsy „Krakuski” o smaku śmietankowo-ziołowym27,4571,00,8
Chipsy „Krakuski” solone19,7577,0<0,5
Ciasteczka francuskie z marmoladą bezglutenowe33,5520,21,0
Ciasteczka korzenne niskobiałkowe PKU18,0413,60,1
Ciasteczka kruche z marmoladą13,5435,70,8
Ciasteczka maślane niskobiałkowe PKU18,0413,60,1
Ciastka miodowe niskobiałkowe PKU33,7476,00,6
Drożdżówka francuska z marmoladą bezglutenowa20,2523,40,5
Drożdżówka francuska z nadzieniem morelowym bezglutenowa15,7508,30,4
Drożdżówka niskobiałkowa PKU28,1305,11,0
Herbatniki niskobiałkowe PKU17,2485,00,8
Markizy z nadzieniem o smaku kokosowym niskobiałkowe PKU34,4497,60,8
Mieszanka deserowa niskobiałkowa PKU18,0413,60,1
Paluszki „Kruszki” z solą bezglutenowe47,4413,60,1
Rożki waflowe bezglutenowe, niskobiałkowe PKU6,9421,00,3
Rurki waflowe bezglutenowe, niskobiałkowe PKU6,9421,00,3
Wafle niskobiałkowe PKU10,3409,00,4
Haribo
Mieszanka77,0360,01,8
Owocowe gumki (bez barwników): Pszczółka Maja155,0340,06,6
Owocowe gumki (bez barwników): Walt Disney155,0340,06,6
Owocowe gumki (pojedynczo)0,0340,00,0
Owocowe gumki (złote niedźwiadki)155,0340,06,6
Owocowe gumki pomarańczowe, owocowe82,0360,03,5
Owocowe gumki: owoce tropikalne94,0350,04,0
Pianki: białe myszki165,0330,07,0
Pianki: Bumix, Pszczółka Maja195,0330,08,3
Pianki: jajka wielkanocne, serca56,090,02,4
Pianki: senne marzenie (Naschküsse)47,0350,02,0
Pianki: truskawkowe, bananowe59,0370,02,5
Żelki: owoce leśne, perłowe jajka19,0350,00,8
Chio
Chio Chippos220,0550,04,0
Chio Chips (z papryką, solone)275,0570,05,5
Chio Taccos160,0500,03,5
Chio, orzechy ziemne1522,0640,025,0
Chio, paluszki325,0560,06,5
Chio, pop-corn325,0430,06,0
Chio, Sombreros320,0540,07,0
Glutenex
Ciastka kruche PKU15,2483,00,3
Ciastka kruche w białej polewie PKU31,0521,00,6
Ciastka z kremem orzechowym PKU31,9514,00,6
Drożdżówki PKU50,0333,01,0
Fantazja piernikowa PKU45,2416,01,0
Fasolki PKU w białej polewie33,6472,00,7
Fasolki z miodem PKU21,0343,00,5
Galaretka w białej polewie PKU8,0385,00,2
Grzebień PKU39,3369,00,9
Herbatniki PKU71,4474,01,6
Kostka piernikowa w białej polewie28,0402,028,0
Łakocie PKU41,6440,00,8
Łakocie w białej polewie PKU41,1482,00,9
Markizy PKU18,9507,00,4
Mieszanka herbatnikowa40,0514,00,9
Pierniki w białej polewie28,0417,00,6
Rogale nadziewana PKU39,3369,00,9
Rogale suche PKU40,1384,00,9
Słone pałeczki PKU34,8426,00,7
Snaki bekonowo-pomidorowe PKU23,7444,00,5
Snaki o smaku papryki PKU19,8440,00,4
Staś – wyrób czekoladopobodny PKU40,0595,00,8
Wafle mini z białą masą PKU42,0549,00,9
Wafle suche – stożki PKU50,0390,01,0
Wafle suche PKU50,0390,01,0
Wafle z kremem szwedzkim PKU25,1435,30,5
Balviten
Biszkopty karmelowe10,2395,00,4
Biszkopty niskobiałkowe PKU7,2512,00,2
Ciastka cynamonowe niskobiałkowe PKU10,2491,70,3
Ciastka waniliowe – niskobiałkowe12,9464,00,4
Ciasto francuskie bezglutenowe niskobiałkowe7,1452,10,1
Drożdżówka z nadzieniem ananasowym niskobiałkowym PKU18,8249,30,6
Drożdżówka z nadzieniem brzoskwiniowym niskobiałkowa PKU26,6249,30,6
Drożdżówka z nadzieniem jabłkowym niskobiałkowym PKU24,4271,10,6
Herbatniki bezglutenowe niskobiałkowe PKU7,6503,20,3
Kubki waflowe niskobiałkowe PKU7,2415,00,3
Markizy ciemne kokosowe bezglutenowe niskobiałkowe PKU21,0516,01,0
Markizy jasne toffi bezglutenowe niskobiałkowe PKU28,6539,00,8
Paluszki niskobiałkowe PKU34,5368,00,9
Paluszki z solą niskobiałkowe PKU34,5368,00,9
Pączki niskobiałkowe PKU36,0300,00,7
Precelki cebulowe14,6500,01,9
Rożki francuskie z marmoladą bezglutenowe niskobiałkowe PKU12,8512,30,7
Wafle niskobiałkowe PKU7,2415,00,3
Taranis
Ciasteczka o smaku cytrynowym niskobiałkowe PKU5,5366,00,2
Ciasteczka o smaku gruszkowym niskobiałkowe PKU5,5362,00,2
Ciasteczka o smaku morelowym niskobiałkowe PKU5,5362,00,2
Cukierki czekoladowe „Choquito” niskobiałkowe PKU35,0628,01,0
Desery waniliowo/czekoladowe niskobiałkowe PKU60,0371,01,8
Krakersy o smaku pomidorowym niskobiałkowe16,0445,0<0,8
Krakersy o smaku ziołowym niskobiałkowe PKU19,0445,0<0.6
Krem czekoladowo-orzechowy niskobiałkowy19,0336,80,5
Huber
Ciasteczka korzenne niskobiałkowe PKU17,0546,00,6
Czekolada świąteczna niskobiałkowa PKU52,0648,01,6
Czekolada waniliowa niskobiałkowa PKU35,0624,01,3
Czekolada z chrupkami niskobiałkowa PKU52,0625,02,0
Lizaki czekoladowe niskobiałkowe35,0brak danych1,0
Metax
Chrupki solone8,0465,00,1
Chrupki serowo-cebulowe21,0512,00,5
Chrupki Jalapeňo22,0458,00,6
Ciastka waniliowe – niskobiałkowe60,0210,01,5
Pierniczki70,0460,02,0
Hammer Mühle
Wafle naturalne chrupkie niskobiałkowe0,3351,00,1
Żelki gumowe niskobiałkowe PKU15,0344,00,4
Kocie języczki czekoladowe PKU35,0628,00,4
Czekolada kokosowa niskobiałkowa PKU52,0648,01,6
Pandea
Herbatniki niskobiałkowe PKU<60456,0<1,0
SHS
Loprofin Niskobiałkowy deser lodowy o smaku waniliowym14,0376,00,3
słodycze ogólnie dostępne
Karmelki twarde0,0399,00,0
Karmelki nadziewane0,0378,00,3
Pierniki alpejskie193,0368,04,0
Delicje szampańskie210,0327,04,1
Irysy, krówki196,0421,04,3
Czekolada deserowa264,0531,05,3
Markizy278,0483,05,6
Ciastko „Napoleonka”309,0348,06,1
Czekolada gorzka334,0554,06,7
Pączki tradycyjne368,0414,07,6
Herbatniki340,0437,08,2
Sezamki524,0402,010,2
Chałwa waniliowa723,0516,014,2
Schöller – lody
Beach Cola0,0101,00,0
Caretta Orange (Lody pomarańczowe)0,894,00,1
Multivitamin0,4112,00,1
Sorbet cytrynowy3,0124,00,1
Sorbet mango0,7128,00,2
Rallye0,189,00,2
Sorbet truskawkowy10,0133,00,3
Tritti Erdbeer11,0103,00,4

Przyprawy

Przyprawy nadają potrawie niezapomniany smak – a jednak bardzo trudno znaleźć zawartość fenyloalaniny w tych niezwykłych i aromatycznych artykułach. Udało mi się to tylko dla nielicznych przypraw:

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Bazylia pospolita świeża130,023,03,2
Cebula suszona229,0349,09,0
Chili w proszku327,0314,012,3
Cynamon146,0247,04,0
Gorczyca1067,0469,024,9
Imbir sproszkowany236,0347,09,1
Imbir świeży45,080,01,8
Kmin867,0375,017,8
Kminek zwyczajny867,0333,019,8
Kozieradka1089,0323,023,0
Mięta suszona1017,0285,019,9
Mięta świeża168,044,03,3
Papryka w proszku – ostra327,0324,010,6
Papryka w proszku – słodka553,0314,017,9
Pieprz różowy50,031,01,0
Rozmaryn świeży169,0131,03,3
Tymianek – świeży0,0101,05,6

Artykuły mleczne

Znalazłam niewiele zastępników artykułów mlecznych,takich, które mają podane wartości odżywcze i zawartość fenyloalaniny – oczywiście, jeżeli zdobędę nowe informacje, chociażby o zawartości fenyloalaniny w niskobiałkowych serach żółtych (a takie już widziałam na rynku) to swoje tabele uaktualnię.

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Leha
Śmietana Spray bezglutenowa niskobiałkowa PKU60,0267,01,1
Śmietanka niskobiałkowa PKU30,0167,00,6
Taranis
Dalia – napój mleczny w proszku niskobiałkowy (wartości w 100 ml przygotowanego produktu)5,043,40,2
Metax
Zastępnik sera łagodny „cheasy mild”260,0364,04,4
Zastępnik sera ziołowy „cheasy ziołowy”160,0331,04,0
Harifen
Mleko PKU9,0163,00,3
produkty o normalnej zawartości białka
Deser mleczny, ryżowo-jabłkowy131,0134,02,8
Deser mleczny, ryżowo-waniliowy141,0133,03,0
Jogurt naturalny, 2% tłuszczu196,060,04,3
Jogurt truskawkowy, 1,5% tłuszczu169,060,03,6
Kefir, 2% tłuszczu184,051,03,4
Lody mleczno-owocowe178,0116,03,8
Lody śmietankowe146,0160,03,2
Maślanka spożywcza, 0,5% tłuszczu174,037,03,4
Mleko kozie144,068,03,2
Mleko odtłuszczone, w proszku1659,0360,035,7
Mleko owcze275,0107,06,0
Mleko pełne w proszku1255,0479,027,0
Mleko spożywcze 0,5% tłuszczu163,039,03,5
Mleko spożywcze 1,5% tłuszczu158,047,03,4
Mleko spożywcze 2% tłuszczu158,051,03,4
Mleko spożywcze 3,2% tłuszczu153,061,03,3
Mleko spożywcze 3,5% tłuszczu153,064,03,3
Mleko zagęszczone, niesłodzone307,0131,06,6
Mleko zagęszczone, słodzone348,0326,07,5
Napój mleczny jogurtowy182,082,04,0
Napój mleczny kakaowy151,081,03,1
Napój mleczny serwatkowo-śmietankowy36,073,00,9
Napój mleczny śmietankowy177,063,03,5
Ser Edamski tłusty1299,0313,026,1
Ser topiony, edamski672,0298,013,5
Ser twarogowy chudy905,099,019,8
Ser twarogowy pełnotłusty854,0133,018,7
Ser twarogowy tłusty808,0175,017,7
Ser typu „Feta”838,0215,017,0
Ser, Brie pełnotłusty1028,0329,019,8
Ser, Camembert pełnotłusty1348,0391,027,1
Ser, Cheddar pełnotłusty1064,0291,021,4
Ser, Ementaler pełnotłusty1433,0380,028,8
Ser, Gouda tłusty1388,0316,027,9
Ser, Parmezan2010,0452,041,5
Serek twarogowy, homogenizowany, pełnotłusty580,0161,012,7
Serek twarogowy, ziarnisty592,0101,012,3
Serek typu „Fromage”, naturalny465,0379,010,2
Serwatka płynna29,025,00,8
Śmietana, 12% tłuszczu123,0133,02,7
Śmietana, 18% tłuszczu114,0184,02,5
Śmietanka do kawy, 9% tłuszczu128,0107,02,8
Śmietanka kremowa, 30% tłuszczu100,0287,02,2

Inne artykuły spożywcze

W grupie tej umieściłam produkty, które trudno byłoby umieścić w innych opisanych przeze mnie grupach.

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Budyń w proszku17,0369,00,3
Cukier0,0405,00,0
Drożdże piekarskie, prasowane534,092,011,3
Kakao 16% proszek872,0448,018,2
Kakao rozpuszczalne, z witaminami184,0404,03,8
Kisiel w proszku10,0377,00,2
Miód pszczeli0,0324,00,3
Miód sztuczny0,0336,00,1
Musztarda240,0162,05,7
Sól biała0,00,00,0
Żelatyna1917,0343,084,2

Tabele zostały opracowane przeze mnie na podstawie:

  • H.Kunachowicz, I.Nadolna, B.Przygoda, K.Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, Warszawa 2005
  • red. B. Cabalska, Wybrane choroby metaboliczne u dzieci, PZWL, Warszawa 2002
  • serwisów internetowych producentów żywności niskobiałkowej (z uwzględnieniem danych na dzień 23.10.12)
  • materiałów udostępnionych przez The National Society for Phenylketonuria

Autor zdjęcia: domdeen / FreeDigitalPhotos.net

6 komentarzy

  • Ania

    Dzień Dobry, wyczytałam, że żelatyna składa się z glicyny, proliny i hydroksyproliny, skąd więc bierze się fenyloalamina w żelatynie. Czy fenyloalanina z produktów roślinnych np. przypraw jest mniej niebezpieczna niż z białek zwierzęcych?

    • Marta Mikuła-Meyer

      W skład żelatyny wchodzą głównie białka i odrobina wody. Tak naprawdę to żelatyna nie posiada lub posiada bardzo niewielkie ilości tylko dwóch aminokwasów: cystyny (0 mg) i tryptofanu (6 mg), pozostałych aminokwasów dostarcza w olbrzymich dawkach (w porównaniu do innych produktów).

      Jeżeli chodzi o fenyloalaninę – to nie ma znaczenia czy pochodzi ona z białek zwierzęcych czy roślinnych, bo jest to ten sam związek chemiczny. Po prostu warzywa stanowią uboższe źródło białka, dlatego stosuje się je (zawsze bilansując) w dietach niskofenyloalaninowych.

  • Irena79

    Witam, nigdzie nie mogę znaleźć / lub przeoczyłam zawartość fenylo w owocu bądź przetworze np. soku z pigwy… Czy są jakieś dane na ten temat ?

    • Marta Mikuła-Meyer

      Niestety nie mam danych dotyczących pigwy. Jeżeli jakieś znajdę to uzupełnię tabele.

  • Kasia

    Powyższe dane przedstawiają zawartość PHE w jakiej ilości danego produktu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *