Zawartość fenyloalaniny w produktach – tabele (część I)

Dla dzieci i młodzieży chorej na fenyloketonurię bardzo ważne jest, aby posiłki dostarczały określoną na podstawie indywidualnej tolerancji ilość fenyloalaniny. Najdokładniejszą i najbezpieczniejszą metodą obliczania ilości dostarczanej do organizmu fenyloalaniny jest wyliczanie jej poziomu na podstawie tabel wartości odżywczej produktów – dlatego właśnie postanowiłam opracować oddzielny wpis zawierający właśnie takie tabele, podające skład w 100 g części jadalnych artykułów spożywczych.

 

W części I zawarte zostały tabele wartości:

  • warzyw i przetworów warzywnych
  • owoców i przetworów owocowych
  • grzybów

Podczas tworzenia poniższego zestawienia korzystałam z dostępnych obecnie danych producentów – zawsze jednak możliwa jest zmiana składu gotowych produktów, dlatego należy przed zastosowaniem zapoznać się z etykietami i danymi wartości odżywczej na nich umieszczonymi.

Tabele wartości produktów zbożowych, mięsnych, jaj i ich zastępników PKU znajdują się w części II.

Warzywa świeże

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Bakłażan49,021,01,1
Boćwina126,017,02,1
Bób343,066,07,1
Brokuły124,027,03,0
Brukselka185,037,04,7
Burak81,038,01,8
Cebula62,030,01,4
Chrzan187,067,04,5
Cukinia55,015,01,2
Cykoria97,021,01,7
Czosnek270,0146,06,4
Dynia47,028,01,3
Endywia63,010,01,8
Fasola biała, nasiona suche1232,0288,021,4
Fasola mung, kiełki167,029,03,0
Fasola szparagowa123,027,02,4
Groch, nasiona suche1172,0293,023,8
Groszek zielony330,075,06,7
Grzyby brzozy63,015,02,5
Jarmuż190,029,03,3
Kalafior97,022,02,4
Kalafior zielony – Romanesco77,022,02,5
Kalarepa77,029,02,2
Kapusta biała72,029,01,7
Kapusta chińska47,013,01,2
Kapusta czerwona80,027,01,9
Kapusta ostrogłowa66,024,02,2
Kapusta pekińska41,012,01,2
Kapusta włoska140,038,03,3
Kasztan jadalny110,0194,02,5
Kasztany szlachetne122,0187,02,9
Koper ogrodowy126,026,02,8
Karczoch84,022,02,4
Kukurydza, kolby108,0110,03,7
Marchew35,027,01,0
Mniszek lekarski91,052,02,6
Ogórek23,013,00,7
Papryka czerwona50,028,01,3
Papryka zielona42,018,01,1
Pasternak57,057,01,6
Pędy bambusowe88,030,02,6
Pietruszka, korzeń92,038,02,6
Pietruszka, liście200,041,04,4
Pomidor23,015,00,9
Por134,024,02,2
Rabarbar29,09,00,5
Rzepa43,026,01,1
Rzeżucha58,017,01,6
Rzodkiew39,013,01,1
Rzodkiewka49,014,01,0
Sałata91,014,01,4
Salsefia49,016,01,4
Seler korzeniowy92,021,01,6
Seler naciowy19,013,01,0
Soczewica czerwona, nasiona suche1380,0327,025,4
Soczewica, kiełki457,0119,09,0
Soja, suche nasiona1670,0382,034,3
Soja, kiełki523,0141,013,1
Szczaw66,021,01,1
Szczypiorek253,029,04,1
Szparagi60,018,01,9
Szpinak157,016,02,6
Ziemniaki, wczesne81,069,01,8
Ziemniaki, późne85,085,01,9
Ziemniaki, średnio85,077,01,9

Warzywa mrożone

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Bób, mrożony329,063,06,8
Brokuły, mrożone112,024,02,7
Brukselka, mrożona178,036,04,5
Buraki puree, mrożone72,034,01,6
Cebula, mrożona34,028,01,3
Cukinia, mrożona55,015,01,2
Fasolka szparagowa, mrożona113,024,02,2
Groszek zielony, mrożony315,072,06,4
Kalafior, mrożony89,020,02,2
Kalarepa, mrożona69,027,02,0
Kapusta biała, mrożona65,026,01,5
Kapusta włoska, mrożona126,035,03,0
Kukurydza, kolby, mrożona104,0105,03,6
Marchew z groszkiem, mrożona120,039,02,6
Marchew, mrożona32,024,00,9
Ogórki, mizeria, mrożone20,012,00,6
Papryka czerwona, mrożona50,028,01,3
Pietruszka, korzeń, mrożona83,034,02,3
Pomidor, mrożony23,015,00,9
Por, mrożony134,024,02,2
Seler korzeniowy, mrożony83,018,01,4
Szpinak, mrożony138,015,02,3
Włoszczyzna krojona w paski, mrożona60,025,01,4
Ziemniaki, mrożone77,069,01,7
Zupa jesienna, mrożona66,027,01,6

Przetwory warzywne dla niemowląt

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Gerber
Marchew (6 miesiąc)23,627,00,6
Zupa jarzynowa (13 miesiąc)56,047,01,0
Zupa marchewkowa (5 miesiąc)42,043,00,6
HIPP
Delikatne jarzynki z ryżem pełnoziarnistym (7 miesiąc)85,061,01,3
Krem ze szpinaku z ziemniakami (7 miesiąc)50,051,02,2
Marchew (6 miesiąc)25,039,00,6
Marchewka wczesna30,029,00,9
Marchewka z ryżem pełnoziarnistym50,070,01,2
Zupa jarzynowa – krem (7 miesiąc)45,058,01,5
ALETE
Drobne warzywa – mieszane25,053,00,6
Marchewka20,032,00,6
Marchewka wczesna23,028,00,7
MILUPA
Aromatyczny rosołek z kurczaka z ryżem (6 miesiąc)113,453,02,9
Barszcz ukraiński (9 miesiąc)121,055,02,6
Bukiet warzyw ze złotym kurczakiem (8 miesiąc)125,168,02,7
Cukinia z łososiem i ziemniaczkami (5 miesiąc)102,065,02,4
Delikatny rosołek z cielęciny z ryżem (6 miesiąc)114,052,02,6
Domowe ragout z indykiem (6 miesiąc)128,264,03,5
Domowe ragout ze szpinakiem (12 miesiąc)121,065,03,2
Domowe risotto z soczystym indykiem (12 miesiąc)124,558,03,1
Kluseczki z warzywami i łagodnym indykiem (12 miesiąc)139,675,03,6
Krupnik z kurczakiem (9 miesiąc)88,250,02,4
Łagodne risotto z kurczakiem i pieczarkami (9 miesiąc)147,467,03,3
Makaron z kabaczkiem, kurczakiem i pomidorami (9 miesiąc)125,063,02,9
Makaron z warzywami i delikatną wołowiną (9 miesiąc)166,269,02,8
Marchewka z kaszką kukurydzianą i szynką (5 miesiąc)122,966,02,2
Pomidory z soczystą szynką i marchewką (9 miesiąc)112,765,03,3
Potrawka z dyni z indykiem i groszkiem (8 miesiąc)151,673,03,4
Spagetti po bolońsku (12 miesiąc)166,269,04,0
Tradycyjny krupniczek z cielęciną (8 miesiąc)120,655,02,5
Truskawki w delikatnym jogurcie (9 miesiąc)96,381,01,5
Warzywa w delikatnej potrawce z cielęciną (12 miesiąc)120,665,02,8
Warzywa w domowej potrawce z indykiem i kaszą (8 miesiąc)125,860,03,2
Warzywa w łagodnej potrawce z królikiem (5 miesiąc)120,462,02,4
Warzywa w potrawce z indyka z owocową nutą (6 miesiąc)132,266,03,2
Warzywa z aromatycznym indykiem (5 miesiąc)118,057,02,8
Warzywa z delikatną rybą (9 miesiąc)138,368,03,0
Warzywa z delikatną wołowiną (6 miesiąc)113,361,03,2
Warzywa z indykiem i cukinią (5 miesiąc)115,368,02,3
Warzywa z jagnięciną i kaszką jaglaną (5 miesiąc)52,062,01,3
Warzywa z kurczakiem i jabłkowym puree (5 miesiąc)116,277,03,2
Warzywa z kurczakiem i kaszką pszenną (5 miesiąc)151,8612,8
Warzywa z kurczakiem w pomidorach (12 miesiąc)120,576,03,1
Warzywa z wołowiną w sosie pomidorowym (12 miesiąc)125,371,03,4
Warzywa ze schabem i kluseczkami (9 miesiąc)135,162,03,3
Ziemniaczki z brokułami i kurczakiem (12 miesiąc)116,964,03,4
Ziemniaczki z marchewką i cielęciną (5 miesiąc)105,663,02,2
Ziemniaczki z pożywną fasolką i wołowiną (6 miesiąc)126,666,03,8
Ziemniaczki z soczystym kurczakiem i kabaczkiem (6 miesiąc)129,164,03,3
Ziemniaczki ze szpinakiem (4 miesiąc)52,062,01,3
Złocisty rosołek z indyka z kukurydzianą kaszką (6 miesiąc)114,853,03,0
Zupa – rosół z kurczakiem (9 miesiąc)103,844,02,9
Zupa jarzynowa z kurczakiem (5 miesiąc)115,251,02,6
Zupa jarzynowa ze świeżych warzyw (4 miesiąc)27,450,00,6
Zupa marchewkowa z ryżem (4 miesiąc)38,252,00,9
Zupa pomidorowa z indykiem i kluseczkami (9 miesiąc)83,956,02,8
Zupa pomidorowa z kurczakiem (9 miesiąc)121,961,02,8
Zupa pomidorowa z łagodnym kurczakiem i ryżem (6 miesiąc)116,855,03,3
Zupa wiosenna (9 miesiąc)51,755,01,7

Przetwory warzywne

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Fasola cięta, konserwowa, bez zalewy68,016,01,5
Fasolka flageolet, konserwowa288,061,06,3
Groszek zielony, konserwowy, bez zalewy227,063,04,9
Kapusta kiszona46,012,01,1
Koncentrat pomidorowy, 30%166,092,05,6
Ogórek kwaszony33,011,01,0
Papryka czerwona, konserwowa30,030,00,8
Serca z palm, puszka75,036,02,5
Skrobia ziemniaczana29,0343,00,6
Sos keczup62,093,01,8
Szparagi, konserwowe64,019,02,1
Kukurydza, konserwowa85,0102,02,9
Ogórki, konserwowe10,024,00,3
Ogórki z papryką, konserwowe11,041,00,3
Oliwki zielone, marynowane49,0142,01,4
Pikle, konserwowe49,062,01,3
Cebula, konserwowa30,052,00,7
Sałatka z czerwonej kapusty, konserwowa47,088,01,1
Sałatka szwedzka, konserwowa13,036,00,4
Placki ziemniaczane284,0335,06,7

Owoce świeże

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Agrest25,041,00,8
Ananas19,054,00,4
Arbuz22,036,00,6
Awokado86,0160,02,0
Banan45,095,01,0
Brzoskwinia30,046,01,0
Cytryna35,036,00,8
Czarne jagody43,045,00,8
Czereśnie21,061,01,0
Granat19,075,00,7
Grejpfrut14,036,00,6
Gruszka43,054,00,6
Guawa24,035,00,9
Jabłko12,046,00,4
Jeżyna32,043,01,2
Kiwi41,056,00,9
Maliny45,029,01,3
Mandarynki25,042,00,6
Mango21,067,00,5
Melon33,036,00,9
Melon miodowy24,054,00,9
Melon wodny16,037,00,6
Mirabelka19,064,00,7
Morele24,047,00,9
Nektarynka26,048,00,9
Owoc kaki16,069,00,6
Papaja21,041,00,6
Pomarańcza39,044,00,9
Porzeczki białe25,033,01,0
Porzeczki czarne34,035,01,3
Porzeczki czerwone29,031,01,1
Poziomki27,033,00,8
Renkloda22,057,00,8
Rodzynki47,0280,0
2,5
Śliwki18,045,00,6
Truskawki24,028,00,7
Winogrona13,069,00,5
Wiśnie19,047,00,9

Owoce suszone

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Banany, suszone171,0360,03,8
Daktyle, suszone82,0277,02,0
Figi, suszone104,0290,03,6
Jabłka suszone63,0238,02,1
Morele, suszone150,0284,05,4
Śliwki z pestką, suszone110,0267,03,5

Przetwory owocowe dla niemowląt

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Gerber
Brzoskwinie z mango (13 miesiąc)10,143,00,2
Deser brzoskwiniowy z ryżem (10 miesiąc)38,538,00,4
Deser jagodowy z ryżem (10 miesiąc)40,538,00,4
Deser owocowy (13 miesiąc)14,947,00,2
Deser z kawałkami owoców o smaku ananasowym (10 miesiąc)6,063,00,2
Deser z kawałkami owoców o smaku mango (10 miesiąc)13,070,00,3
Deser z kawałkami owoców o smaku papai (10 miesiąc)13,070,00,3
Deser z kawałkami owoców o smaku winogronowym (9 miesiąc)6,071,00,2
Jabłka (4 miesiąc)15,040,00,2
Jabłka z brzoskwiniami (7 miesiąc)18,041,00,3
Jabłka z czarnymi jagodami (5 miesiąc)18,041,00,3
Jabłka z marchwią i winogronami (5 miesiąc)13,458,00,5
Jabłka z owocami leśnymi (5 miesiąc)12,261,00,3
Jabłka z suszonymi śliwkami (10 miesiąc)20,464,00,5
Mango z bananami i sokiem z owoców passiflory (10 miesiąc)6,043,00,2
Owoce tropikalne (13 miesiąc)6,543,00,1
Sok jabłkowo-marchwiowo-cytrynowy (13 miesiąc) Junior-frut16,045,00,2
Sok jabłkowy bez dodatku cukru (4 miesiąc)3,941,00,2
Sok marchwiowy z dodatkiem jabłka, bez dodatku cukru (4 miesiąc) Bobo-frut14,020,00,1
Sok wieloowocowy (10 miesiąc) Bobo-frut11,028,00,1
Sok wieloowocowy (10 miesiąc) Bobo-frut11,045,00,2
Sok wieloowocowy (13 miesiąc) Junior-frut12,243,00,2
Sok z ananasów, brzoskwiń i jabłek (13 miesiąc) Bobo-frut16,045,00,2
Sok z bananów, marchwi i jabłek, bez dodatku cukru (10 miesiąc) Bobo-frut19,042,00,5
Sok z czarnych porzeczek (5 miesiąc)9,565,00,2
Sok z jabłek bez dodatku cukru (4 miesiąc), Bobo-frut5,023,00,1
Sok z jabłek, bananów i porzeczek typu nektarowego (10 miesiąc) Bobo-frut15,037,00,1
Sok z jabłek, malin i winogron (7 miesiąc) Bobo-frut10,041,00,2
Sok z jabłek, marchwi i moreli (7 miesiąc) Bobo-frut10,026,00,2
Sok z marchwi (13 miesiąc) Junior-frut14,141,00,3
Sok z marchwi i jabłek (6 miesiąc)Bobo-frut10,026,00,2
Sok z marchwi, jabłek i moreli (7 miesiąc) Bobo-frut10,045,00,4
Sok z moreli i jabłek z dodatkiem dyni (7 miesiąc) Bobo-frut9,037,00,2
Sok z wiśni (7 miesiąc)5,365,00,2
HIPP
Banan i brzoskwinia w jabłku10,057,00,5
Banany i brzoskwinie z jabłkiem (10 miesiąc)10,057,00,5
Borówka w jabłku25,065,00,6
Brzoskwinia10,055,00,6
Brzoskwinie z mango (13 miesiąc)10,055,00,7
Czarne jagody z jabłkiem (5 miesiąc)25,066,00,6
Deser owocowy15,063,00,8
Deser owocowy (10 miesiąc)15,066,00,6
Gruszka i jabłko15,058,00,5
Gruszki Williamsa (7 miesiąc)20,060,00,3
Jabłka z marchwią i winogronami (6 miesiąc)21,050,00,7
Jabłko z bananem15,064,00,5
Kompot gruszkowy w śmietanie40,083,00,9
Morele – przygotowane owoce15,059,00,7
Morele (7 miesiąc)20,063,00,2
Morele z bananem25,060,00,8
Napój brzoskwiniowo-ananasowy (10 miesiąc)15,050,00,2
Napój morelowy (7 miesiąc)10,013,30,1
Napój z czystej marchwi (6 miesiąc)20,038,00,4
Napój z marchwi i owoców (10 miesiąc)15,042,00,3
Owoc ananasa25,057,00,6
Owoce południowe w jabłku20,067,00,6
Sałatka owocowa25,063,00,6
Sok Baby C (10 miesiąc)10,057,00,5
Sok jabłkowo-winogronowy (4 miesiąc)5,011,70,1
Sok z czerwonych owoców (5 miesiąc)10,054,00,1
ALETE
Banan w jabłku27,052,00,5
Banan z mandarynką i gruszką12,056,00,3
Brzoskwinia w jabłku9,056,00,4
Brzoskwinia z marakują4,068,00,3
Gruszka – Baby5,052,00,4
Gruszka i jabłko11,056,00,4
Gruszka Williamsa4,060,00,2
Gruszki z miodem w jabłku5,064,00,3
Jabłko Baby6,056,00,4
Maliny w jabłku11,072,00,3
Mieszanka owoców różnych15,068,00,3
Morele w jabłku6,060,00,5
Morele z gruszką4,080,00,3
Truskawka w jabłku4,044,00,3
MILUPA
Banany i jabłka z kremowym twarożkiem (9 miesiąc)98,483,01,6
Banany z brzoskwinią i marchewką (4 miesiąc)22,969,00,5
Banany z dziką różą i winogronami (4 miesiąc)25,776,01,0
Banany z kaszką ryżową na mleku (6 miesiąc)91,881,01,9
Banany z mango i ananasem (9 miesiąc)20,868,00,6
Banany z owocami leśnymi (4 miesiąc)24,765,00,6
Banany z winogronami i czarną porzeczką (4 miesiąc)22,065,00,4
Banany z winogronami i morelami (4 miesiąc)24,975,00,7
Brzoskwinie z jabłkiem i marchewką (4 miesiąc)14,774,00,4
Delikatne banany i soczyste gruszki (6 miesiąc)38,160,00,7
Delikatne banany z jogurtem (9 miesiąc)55,266,01,0
Jabłka i banany pod jogurtową kołderką (9 miesiąc)53,770,01,0
Jabłka i banany z brzoskwiniami (6 miesiąc)28,663,00,6
Jabłka i banany z delikatnym biszkoptem (9 miesiąc)20,579,01,3
Jabłka i dojrzałe jagody (4 miesiąc)25,264,00,3
Jabłka i łagodna dynia (4 miesiąc)9,254,00,2
Jabłka i łagodne morele z winogronami (6 miesiąc)17,070,00,3
Jabłka i morele z twarożkiem (9 miesiąc)112,374,01,8
Jabłka i słoneczne brzoskwinie (4 miesiąc)31,565,00,7
Jabłka i soczyste gruszki (6 miesiąc)20,474,00,3
Jabłka i winogrona z różanym puree (4 miesiąc)11,367,00,4
Jabłka z bananami i płatkami owsianymi (6 miesiąc)26,568,00,6
Jabłka z czarną porzeczką (4 miesiąc)9,260,00,3
Jabłka z delikatnym bananem (4 miesiąc)19,266,00,3
Jabłka z delikatnym biszkoptem (6 miesiąc)21,569,00,8
Jabłka z winogronami i malinami (4 miesiąc)14,066,00,3
Jabłka z winogronami i marchewką (4 miesiąc)12,558,00,2
Jabłka ze słodką marchewką (4 miesiąc)18,356,00,5
Jabłka, banany i soczyste pomarańcze (9 miesiąc)21,465,00,5
Koktajl z owoców południowych (9 miesiąc)20,675,00,7
Kremowy banan (6 miesiąc)39,271,00,9
Łagodne morele, banany i białe winogrona (9 miesiąc)18,475,00,5
Morele i owoce południowe z jogurtem (9 miesiąc)74,866,01,3
Mus – jabłka i gruszki (tubka – 14 miesiąc)21,045,00,3
Mus – jabłka, gruszki, morele, banany (tubka – 14 miesiąc)21,048,00,4
Mus z bananów, brzoskwiń i truskawek (9 miesiąc)20,065,00,9
Mus z jabłek i bananów (4 miesiąc)20,048,00,4
Mus z jabłek i gruszek (7 miesiąc)23,041,00,2
Mus z jabłek, gruszek, moreli i bananów (9 miesiąc)24,044,00,4
Mus z jabłka i banany (tubka – 14 miesiąc)18,057,00,3
Mus ze śliwek i jabłek (5 miesiąc)15,046,00,4
Owoce leśne z naturalnym jogurtem (6 miesiąc)57,469,01,0
Pomarańcze i banany z delikatnym biszkoptem (9 miesiąc)16,783,01,0
Sałatka z owoców lata (6 miesiąc)19,671,00,5
Złociste jabłka (4 miesiąc)10,549,00,3

Przetwory owocowe

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Ananas, plastry w syropie19,084,00,4
Brzoskwinie w syropie15,073,00,4
Dżem ananasowy, niskosłodzony10,0157,00,2
Dżem brzoskwiniowy, niskosłodzony15,0155,00,5
Dżem jagodowy, niskosłodzony16,0153,00,3
Dżem morelowy, niskosłodzony11,0157,00,4
Dżem pomarańczowy, niskosłodzony13,0159,00,3
Dżem śliwkowy, niskosłodzony9,0153,00,3
Dżem śliwkowy, wysokosłodzony9,0251,00,3
Dżem truskawkowy, niskosłodzony10,0153,00,3
Dżem truskawkowy, wysokosłodzony10,0252,00,3
Dżem wiśniowy, niskosłodzony9,0154,00,4
Dżem wiśniowy, wysokosłodzony8,0252,00,4
Dżem z czarnych porzeczek, niskosłodzony13,0152,00,5
Dżem z czarnych porzeczek,wysokosłodzony13,0251,00,5
Dżem z owoców kiwi, niskosłodzony18,0154,00,4
Gruszka w puszce8,077,00,3
Konfitura z borówek8,0243,00,3
Konfitura z głogu14,0250,00,5
Konfitura z jeżyn13,0237,00,5
Konfitura z malin16,0248,00,6
Konfitura z moreli6,0250,00,4
Konfitura z truskawek13,0234,00,4
Mandarynka w puszce14,084,00,4
Morele w puszce13,075,00,5
Powidła śliwkowe31,0214,01,0
Syrop truskawkowy7,0264,00,2

Grzyby

Produktfenyloalaninaenergiabiałko
mgkcalg
Maślak49,011,01,7
Pieczarka74,015,02,7
Pieczarka w puszce90,016,02,3
Smardz60,09,01,7
Kurka89,011,01,5
Kurka w puszce89,012,01,5
Kurka suszona970,089,016,5
Prawdziwki (borowiki)100,016,02,8
Prawdziwki suszone730,0120,019,7
Trufle190,025,05,5
Pieczarki marynowane, konserwowe91,019,02,3
Boczniaki112,043,013,2

Tabele zostały opracowane przeze mnie na podstawie:

  • H.Kunachowicz, I.Nadolna, B.Przygoda, K.Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, Warszawa 2005
  • red. B. Cabalska, Wybrane choroby metaboliczne u dzieci, PZWL, Warszawa 2002
  • serwisów internetowych producentów żywności niskobiałkowej (z uwzględnieniem danych na dzień 23.10.12)
  • materiałów udostępnionych przez The National Society for Phenylketonuria

Autor zdjęcia: domdeen / FreeDigitalPhotos.net

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *