• Zawartość fenyloalaniny w produktach — tabele (część II)

    Autor: Marta Mikuła-Meyer | Data: 2012.11.01 | Kategoria: Białka i aminokwasy, Fenyloketonuria, Żywienie dzieci

    Żywienie w fenyloketonurii wymaga przestrzegania reżimu dietetycznego polegającego na dostarczaniu do organizmu ściśle określonej ilości fenyloalaniny — aby ułatwić wyliczanie ilości tego aminokwasu w żywności zestawiłam w tabelach wartości odżywcze podstawowych produktów spożywczych jakie można nabyć w Polsce — i to zarówno artykułów przystosowanych do diety niskofenyloalaninowej, jak i o zwyczajnej ilości białka.

     

    W części I można zapoznać się z zawartością fenyloalaniny w warzywach i ich przetworach, owocach i ich przetworach oraz w grzybach.

    W części II zamieszczam tabele wartości odżywczej i poziomu fenyloalaniny (w 100 g produktów jadalnych):

    • produktów zbożowych (chleba, koncentratów do wypieków, mąki, makaronów, ryżu)
    • kleików i kaszek
    • jaj
    • tłuszczy
    • produktów gotowych
    • nasion i ziaren
    • mięsa, drobiu i ryb

    W części III umieszczę tabele wartości odżywczej i poziomu fenyloalaniny w artykułach mlecznych, słodyczach, alkoholu oraz przyprawach.

    Podczas tworzenia poniższego zestawienia korzystałam z dostępnych obecnie danych producentów — zawsze jednak możliwa jest zmiana składu gotowych produktów, dlatego należy przed zastosowaniem zapoznać się z etykietami i danymi wartości odżywczej na nich umieszczonymi.

    Chleb

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Balviten
    Bagietka krakowska bezglutenowa niskobiałkowa PKU22,5289,40,6
    Bułka tarta27,6382,00,7
    Bułki „Jaśki” niskobiałkowe PKU22,5289,00,6
    Bułki kajzerki bezglutenowe niskobiałkowe PKU22,5289,40,6
    Bułki krakowskie niskobiałkowe PKU22,5289,00,6
    Bułki poznańskie niskobiałkowe PKU29,7264,30,8
    Chleb „Chlebuś” niskobiałkowy PKU22,5289,00,6
    Chleb bochen wiejski niskobiałkowy PKU29,7264,30,8
    Chleb codzienny bezglutenowy PKU12,3251,00,6
    Chleb jasny bezglutenowy niskobiałkowy PKU19,3245,80,5
    Chleb swojski bezglutenowy niskobiałkowy PKU12,3251,00,6
    Precle niskobiałkowe PKU22,5289,00,6
    Spody do pizzy PKU17,6266,00,5
    Bezgluten
    Bagietka niskobiałkowa PKU24,9362,00,7
    Bochenek niskobiałkowy PKU13,1259,30,7
    Bułka tarta niskobiałkowa PKU40,7369,80,9
    Bułki ciabatta niskobiałkowe PKU24,9362,00,7
    Bułki hamburgerowe niskobiałkowe PKU24,9362,00,7
    Bułki Jacki-Placki niskobiałkowe PKU24,9362,00,7
    Bułki kajzerki niskobiałkowe PKU24,9362,00,7
    Bułki powszednie niskobiałkowe PKU15,9233,60,5
    Bułki zwykłe niskobiałkowe PKU24,9362,00,7
    Chleb kukurydziany bezglutenowy niskobiałkowy PKU33,1235,50,9
    Chleb niskobiałkowy PKU13,1203,00,6
    Chleb powszedni niskobiałkowy PKU15,9233,60,5
    Chleb wiejski niskobiałkowy PKU15,9233,60,5
    Mini bagietka niskobiałkowa PKU24,9362,00,7
    Glutenex
    Bułka tarta bezglutenowa niskobiałkowa PKU46,0340,01,0
    Bułki Hot dog PKU26,0283,00,6
    Bułki kajzerki ciemne PKU22,2303,00,4
    Bułki kajzerki PKU22,2303,00,4
    Bułki kukurydziane PKU46,0340,01,0
    Bułki poznańskie PKU26,3283,00,6
    Chleb bochenkowy ciemny PKU22,2303,00,4
    Chleb bochenkowy PKU21,8297,00,4
    Chleb bochenkowy z rodzynkami PKU38,5269,00,9
    Chleb gryczany PKU50,0294,01,0
    Chleb krojony PKU20,7266,00,4
    Chleb kukurydziany PKU16,6283,00,3
    Chleb poznański PKU30,5313,80,6
    Chleb razowy bezglutenowy, niskobiałkowy21,0258,00,5
    Chleb razowy PKU21,0258,00,5
    Chlebek chrupki PKU20,0381,00,4
    Metax
    Chleb cebulowy30,0260,00,9
    Chleb niedzielny50,0266,01,2
    Chleb z przyprawami25,0314,00,6
    Ciabatta bez sezamu15,0249,00,5
    Ciabatta z sezamem17,0249,00,5
    Pieczywo białe15,0249,00,5
    Precle i bułeczki z precli30,0292,00,8
    Huber
    Bułeczki maślane30,0251,01,0
    Chleb tostowy30,0251,01,0
    Laugenstange – zatapiane paluchy drożdżowe30,0251,01,0
    Mini bagietka cebulowa30,0251,01,0
    Hammer Muhle
    Bagietka niskobiałkowa30,0236,00,8
    Chleb biały niskobiałkowy39,0245,00,8
    Platy do pizzy30,0264,00,7
    Chleb kasztanowy niskobiałkowy75,0210,02,0
    Pieczywo pełnobiałkowe
    Bagietki francuskie434,0283,08,7
    Bułeczki do hot-dogów474,0341,09,5
    Bułka tarta441,0347,09,7
    Bułki grahamki412,0252,09,0
    Bułki i rogale maślane420,0327,08,5
    Chałki ozdobne386,0333,07,8
    Chleb baltonowski338,0251,07,0
    Chleb chrupki446,0353,08,7
    Chleb żytni jasny219,0243,03,8
    Chleb żytni pełnoziarnisty309,0225,06,8
    Ciabatta431,0298,08,7
    Kajzerki416,0296,08,4
    Pieczywo tostowe399,0305,08,1
    Pumpernikiel265,0240,05,9


    Koncentraty i mąki

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Glutenex
    Ciasto makaronowe PKU21,5360,00,4
    Koncentrat ciasta PKU mix19,4338,00,4
    Mąka niskobiałkowa19,4338,00,4
    Mix chleba ciemnego PKU18,0352,00,3
    Mix chleba razowego PKU18,0352,00,4
    Mix kukurydziany PKU19,4338,00,4
    Belgluten
    Ciasto naleśnikowo-makaronowo-pierogowe niskobiałkowe PKU4,3341,40,2
    Extra uniwersalny koncentrat mąki niskobiałkowej PKU3,3354,70,4
    Koncentrat ciasta chlebowego niskobiałkowego PKU3,4345,10,3
    Koncentrat ciasta kruchego niskobiałkowego PKU4,2346,20,1
    Balviten
    Extra koncentrat mąki krakowskiej niskobiałkowej PKU (BALVITEN)3,5343,00,2
    Koncentrat ciasta kruchego niskobiałkowego PKU 500 g3,2351,00,2
    Kucharz – mix domowy mąki niskobiałkowy PKU (BALVITEN)8,1341,01,9
    Piekarz – mix domowy mąki niskobiałkowy PKU (BALVITEN)3,5343,00,2
    Pizza Mix do domowego wypieku PKU45,1168,01,3
    Pyzy – mix – koncentrat bezglutenowy niskobiałkowy45,1168,01,3
    Produkty o normalnej zawartości białka
    Mąka kukurydziana172,0337,05,9
    Mąka pszenna, typ 1850543,0309,011,9
    Mąka pszenna, typ 500501,0343,010,1
    Mąka pszenna, typ 550522,0344,010,5
    Mąka ryżowa357,0348,07,2
    Mąka żytnia, typ 720318,0327,05,9
    Semolina523,0346,010,1


    Produkty zbożowe

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg

    Taranis
    Kasza kus-kus niskobiałkowa PKU20,0353,00,3

    Metax
    Kasza grysik niskobiałkowa PKU16,00,3
    Makaron kukurydziany PKU40,0350,00,8
    Zastępnik ryżu niskobiałkowy PKU16,0358,00,3

    Balviten
    Makaron zacierka / świderki / łazanki / nitka cienka / rurki / spaghetti / wstążki niskobiałkowy PKU7,6364,00,3

    Glutenex
    Makaron nitki PKU40,3350,00,8
    Muesli niskobiałkowe45,0391,00,9
    Makaron kukurydziany PKU40,0350,00,8

    Bezgluten
    Makaron granulki (kuskus) niskobiałkowy PKU20,0355,00,6
    Makaron Krakowski niskobiałkowy PKU – wstążki / gniazdka / nitki / świderki / wstążki / spaghetti, kolanka / muszelki / łazanki10,6348,20,3
    Ryż biały niskobiałkowy PKU20,0355,00,6

    SHS
    Loprofin Makaron niskobiałkowy patyczki / spaghetti / świderki12,3363,00,5
    Loprofin Niskobiałkowe płatki śniadaniowe jabłkowe10,0380,00,3
    Loprofin Niskobiałkowe płatki śniadaniowe o smaku czekoladowym22,0374,00,6
    Loprofin Niskobiałkowe płatki śniadaniowe o smaku truskawkowym8,0380,00,2
    Loprofin Ryż niskobiałkowy14,0366,00,4

    Skrobie
    Mondamin/ Maizena skrobia kukurydziana14,0350,00,3
    Skrobia kukurydziana11,0353,00,2
    Skrobia pszenna22,0648,00,4
    Skrobia ryżowa46,0343,00,8
    Skrobia ziemniaczana30,0335,00,6

    Produkty z normalna ilością białka
    Chrupki kukurydziane429,0352,08,9
    Kasza gryczana503,0336,012,6
    Kasza jaglana506,0346,010,5
    Kasza jęczmienna, perłowa321,0327,06,9
    Kasza jęczmienna, pęczak435,0334,08,4
    Kasza manna384,0348,08,7
    Makaron bezjajeczny552,0364,011,0
    Makaron dwujajeczny617,0373,012,0
    Müsli z owocami suszonymi379,0325,08,4
    Otręby pszenne677,0185,016,0
    Płatki jęczmienne498,0355,09,8
    Płatki kukurydziane355,0363,06,9
    Płatki owsiane551,0366,011,9
    Ryż biały332,0344,06,7
    Ryż brązowy397,0322,07,1
    Ziarno pszenicy507,0306,011,1
    Ziarno żyta360,0301,07,9


    Kleiki i kaszki

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    GLUTENEX
    Kleik PKU20,0381,00,4
    Kleik jabłkowy PKU16,4390,00,5
    Kleik jabłkowo bananowy PKU16,4385,00,5
    Kaszka PKU20,0381,00,4
    Kaszka jabłkowa PKU16,4385,00,5
    Kaszka jabłkowo-bananowa PKU16,4385,00,5
    Milupa
    kleik ryżowy (4 miesiąc)3703887,8
    BoboVita MINIMa Produkt zbożowy bezglunetony (4 miesiąc)43042713,3
    Kaszka ryżowa z malinami (4 miesiąc)2903856
    Kaszka ryżowa z jabłkami (4 miesiąc)2903856
    Kaszka ryżowa z bananami (4 miesiąc)2903856
    Kaszka ryżowa z brzoskwiniami (4 miesiąc)2903856
    Kaszka ryżowa z owocami leśnymi (6 miesiąc)2903856
    Kaszka ryżowa z gruszkami (6 miesiąc)2903856
    Kaszka ryżowo-kukurydziana 5 owoców (6 miesiąc)2903896
    Kaszka ryżowo-kukurydziana z truskawkami (6 miesiąc)2903896
    Kaszka ryżowo-pszenna z jabłkami i gruszkami (6 miesiąc)2903897
    Bezmleczna kaszka manna wieloowocowa (6 miesiąc)4303859,1
    Kaszka 7 zbóż z jabłkami i śliwkami3703817,4
    Bezgluten
    Kaszka bezglutenowa niskobiałkowa PKU203550,6


    Jaja

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Białko jaja kurzego663,049,010,9
    Jajka kurze całe694,0139,012,5
    Proszek jajeczny2685,0576,048,4
    Zamiennik jaja PKU (BELVITEN)10,3347,00,3
    Zamiennik jaja PKU (BEZGLUTEN)7,4360,20,3
    Zamiennik jaja w proszku (HammerMuhle)955701,7
    Żółtko jaja kurzego692,0314,015,5


    Tłuszcze

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Olej rzepakowy uniwersalny0884,00,0
    Olej rzepakowy tłoczony na zimno0884,00,0
    Olej słonecznikowy0884,00,0
    Olej sojowy0884,00,0
    Margaryna twarda (w kostce) 80% tłuszczu14710,00,3
    Margaryna miękka (w pojemniku) 80% tłuszczu14710,00,3
    Margaryna miękka (w pojemniku) 70% tłuszczu3621,00,1
    Margaryna miękka (w pojemniku) 60% tłuszczu7533,00,2
    Masło ekstra32735,00,7
    Masło śmietankowe49659,01,1
    Słonina74797,02,4
    Smalec0880,00,5


    Dania gotowe

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Bezgluten
    Krokiety z kapustą i pieczarkami, niskobiałkowe PKU44,3237,01,2
    Pierogi i uszka z kapustą i pieczarkami, niskobiałkowe PKU33,3174,90,8
    Kopytka bezglutenowe96,5127,22,2
    Kluski śląskie bezglutenowe65,1124,91,5
    Zupa pomidorowa z makaronem – zupa niskobiałkowa PKU (przed przyrządzeniem)137,4338,04,6
    Rosół drobiowy z makaronem – zupa niskobiałkowa PKU (przed przyrządzeniem)56,2347,02,4
    Barszcz czerwony – zupa niskobiałkowa PKU (przed przyrządzeniem)49,1334,02,6
    Pieczarkowa z makaronem – zupa niskobiałkowa PKU (przed przyrządzeniem)130,1383,03,3
    Glutenex
    Pierogi z kapustą PKU91,0192,01,8
    Pyzy PKU24,0147,00,5
    Spody do pizzy PKU24,0147,00,5
    Pierogi z jagodami PKU40,2170,00,9
    Kluski ziemniaczane PKU128,0175,02,2
    Zupa grzybowa z makaronem PKU (po przyrządzeniu)23,654,00,6
    Zupa – barszcz czerwony z makaronem PKU (po przyrządzeniu)13,543,00,3
    Zupa pomidorowa z makaronem PKU (po przyrządzeniu)23,457,00,5
    Balviten
    Krokiety z kapustą i pieczarkami, niskobiałkowe PKU24,1305,10,7
    Pierogi z kapustą i pieczarkami bezglutenowe niskobiałkowe PKU33,5229,50,9
    Rosół z makaronem niskobiałkowy PKU (w 100 ml przyrządzonej zupy)6,352,00,4
    Zupka błyskawiczna – barszcz czerwony niskobiałkowy PKU (w 100 ml przyrządzonej zupy)3,221,00,4
    Zupka błyskawiczna – grzybowa niskobiałkowa PKU (w 100 ml przyrządzonej zupy)8,261,00,5
    Zupa błyskawiczna – żurek niskobiałkowy PKU (w 100 ml przyrządzonej zupy)5,131,00,4
    Pierogi z kapustą i pieczarkami, bezglutenowe niskobiałkowe33,5229,50,9
    Metax
    X-Pot Ameryka, przekąska pikantna o smaku boczku i kiełbasy6,0144,00,3
    X-Pot Azja, przekąska o smaku sosu słodko-kwaśnego i kurczaka6,0143,00,4
    X-Pot Indie, przekąska o smaku curry i jagnięciny10,0139,00,5
    X-Pot Italia, przekąska o smaku pomidorów i wołowiny10,0141,00,2


    Nasiona i ziarna

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Migdały955,0572,020,0
    Orzechy arachidowe1304,0560,025,7
    Orzech kokosowy158,0335,03,4
    Wiórki kokosowe261,0606,05,6
    Orzechy laskowe485,0640,014,4
    Orzechy pistacjowe1038,0589,020,5
    Orzechy włoskie809,0645,016,0
    Orzech makadamia665,0718,07,9
    Orzechy pekan426,0691,09,2
    Orzechy nerkowca951,0553,018,2
    Mak niebieski800,0478,020,1
    Sezam, nasiona1192,0632,023,2
    Słonecznik, nasiona1140,0561,024,4
    Dynia, pestki1061,0556,024,5
    Len, nasiona1262,0500,024,5
    Mleczko kokosowe14,010,00,3
    Mleko kokosowe, świeże180,0376,03,9
    Rdzeń pinii925,0639,025,0


    Mięso, drób, ryby

    Produkty z tej grupy nie występują w jadłospisie osób chorych na fenyloketonurię, dlatego podałam skróconą listę produktów spożywczych — dla porównania, ile w nich znajduje się fenyloalaniny. W kilku pierwszych wierszach umieściłam natomiast produkty zastępcze dla mięsa i ryby jakie znalazłam na rynku polskim, wraz z nazwą producenta umieszczoną w nawiasie. Jeżeli oferta zastępników się zwiększy, będę na bieżąco uaktualniać tabelę.

    Produktfenyloalaninaenergiabiałko
    mgkcalg
    Produkty o ograniczonej ilości białka
    Pasta na kanapki z ziołami prowansalskimi niskobiałkowa PKU (TARANIS)22,7264,00,7
    Burger Mix niskobiałkowy (TARANIS)30,6155,00,8
    Burger Orginal mix (METAX)31,0155,00,8
    Burger o smaku jagnięcina/mięta (METAX)29,0155,00,8
    Zastępnik mięsa niskobiałkowy PKU (TARANIS)90,0302,02,1
    Zastępnik ryby niskobiałkowy PKU (TARANIS)100,0301,02,8
    Produkty z normalną zawartością białka
    Baleron gotowany663,0244,015,1
    Baranina, łopatka640,0284,015,6
    Baranina, udziec739,0232,018,0
    Cielęcina, łopatka836,0106,019,9
    Cielęcina, udziec836,0108,019,9
    Dorsz, świeży726,078,017,7
    Flaki592,084,016,0
    Flądra, świeża606,083,016,5
    Gęś, tuszka619,0339,014,1
    Kabanosy1182,0326,027,4
    Kaczka, tuszka514,0308,013,5
    Kiełbasa krakowska, sucha1106,0323,025,6
    Kiełbasa mortadela530,0205,012,0
    Kiełbasa zwyczajna779,0209,017,6
    Konina, mięso bez kości853,0109,021,5
    Królik, tuszka976,0156,021,0
    Makrela, wędzona750,0221,020,7
    Mięso z piersi indyka, bez skóry703,084,019,2
    Mięso z piersi kurczaka, bez skóry772,099,021,5
    Mięso z udźca indyka, bez skóry709,0104,019,4
    Mintaj, świeży598,073,016,6
    Mózg wieprzowy565,0139,011,1
    Nogi wieprzowe848,0274,023,0
    Ozory w galarecie597,0141,015,9
    Pasztet pieczony755,0390,017,0
    Polędwica sopocka870,0165,019,0
    Polędwica z indyka585,0105,015,8
    Salami popularne950,0568,021,5
    Salceson czarny532,0336,012,1
    Sardynka w pomidorach717,0162,017,0
    Serca wieprzowe761,0111,016,9
    Skrzydełko z kurczaka720,0186,019,2
    Szynka z indyka625,084,017,1
    Śledź solony713,0217,019,8
    Tuńczyk w oleju1151,0190,027,1
    Udko z kurczaka569,0158,016,8
    Wątroba wołowa978,0125,020,0
    Węgorz, wędzony760,0326,017,9
    Wieprzowina, boczek bez kości436,0510,010,1
    Wieprzowina, karkówka695,0267,016,1
    Wieprzowina, łopatka691,0257,016,0
    Wieprzowina, podgardle320,0630,07,4
    Wieprzowina, szynka surowa777,0261,018,0
    Wołowina, polędwica911,0113,020,1
    Wołowina, rostbef975,0152,021,5
    Wołowina, szponder810,0217,019,3
    Wywar z kości38,05,01,2


    Tabele zostały opracowane przeze mnie na podstawie:

    • H.Kunachowicz, I.Nadolna, B.Przygoda, K.Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, Warszawa 2005
    • red. B. Cabalska, Wybrane choroby metaboliczne u dzieci, PZWL, Warszawa 2002
    • serwisów internetowych producentów żywności niskobiałkowej (z uwzględnieniem danych na dzień 23.10.12)
    • materiałów udostępnionych przez The National Society for Phenylketonuria


    Autor zdjęcia: domdeen / FreeDigitalPhotos.net