72 produkty, które można spożywać do woli a efekty diety Dukana
Dieta Dukana dopuszcza w fazie uderzeniowej do stosowania 72 produkty spożywcze, które można jeść do woli i teoretycznie nie przytyć. Czytając wykaz tych produktów miałam kilka drobnych spostrzeżeń, którymi postanowiłam się podzielić.
1. Podroby i jaja — jedne z nielicznych produktów w tej diecie, bogate w składniki mineralne i witaminy, niestety równie bogate w cholesterol. Należy je stosować bardzo ostrożnie (ryzyko hipercholesterolemii), ale zarazem nie powinno się z nich całkowicie rezygnować.
Zawartość cholesterolu w 100 g produktu dopuszczonego przez Dukana do spożycia:
- 1062 mg żółtka jaja,
- 690 mg nerki cielęce,
- 380 mg wątróbka drobiowa,
- 110 mg ozorki cielęce.
W ciągu dnia powinno się dostarczyć swojemu organizmowi poniżej 300 mg cholesterolu, a nawet chude mięsa są źródłem tego składnika, np: chuda wołowina dostarcza przeciętnie 55–60 mg cholesterolu w 100 g. Związek ten krążąc w nadmiarze w naczyniach krwionośnych przyczynia się do powstawania miażdżycy, stanowi czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, może również wytrącać się w postaci kamieni cholesterolowych w drogach żółciowych. Całkowite natomiast wykluczenie podrobów i żółtek jaj będzie się objawiało całą gamą przykrych dolegliwości związanych z niedoborami pokarmowymi np: zajadami, wypadaniem włosów, wypryskami skórnymi, osłabieniem odporności itd.
3. Owoce morza — kiedy myślimy o tej grupie produktów, ulegamy złudzeniu, że skoro są to zwierzęta wodne, to zawarty w nich tłuszcz można porównać do rybnego. Nic bardziej błędnego. Owoce morza również stanowią źródło cholesterolu w diecie.
Poniżej podałam zawartość cholesterolu w 100 g produktu jadalnego:
- 50 mg ostrygi,
- 95 mg homary,
- 107 mg raki,
- 114 mg langusta,
- 151 mg krewetki,
- 374 mg jeżowce.
4. Szynka (wieprzowa, z kurczaka, z indyka) — zrobiłam krótki rekonesans w sklepie i spisałam skład przykładowej wędliny:
- szynka z kurczaka- mięso z kurczaka (89 %), sól kuchenna, dekstroza, cukier, ekstrakty przypraw, hydrolizat białka, stabilizatory: dwufosforan sodu i potasu, cytrynian sodu, przeciwutleniacz: kwas askrobinowy, środek konserwujący E250;
- szynka wieprzowa — mięso wieprzowe (81%), woda, sól spożywcza, białko sojowe, zagęstnik: E407; stabilizatory: E451, E452; glukoza, maltodekstryna, przeciwutleniacze: E301, E316; substancje wzmacniające smak i zapach: E621, E635; aromaty, ekstrakty przypraw, substancja konserwująca: E250.
Zawartość białka, tłuszczy i węglowodanów jest tak różna, że trudno powiedzieć jakie składniki dostarczy sobie ktoś używający ich w diecie, zwłaszcza bez ograniczeń.
5. Mięsa — nie będę marudzić o zawartości cholesterolu, antybiotyków i całej reszty, ale mam jedno pytanie — jeżeli szynka wieprzowa (wędlina) ma 18–20 g tłuszczu w 100 g, a schab wieprzowy tylko 10 g — dlaczego jest niedopuszczony? Szynka surowa to tylko (lub aż) 21 g tłuszczu, trochę więcej od szynki wędzonej i gotowanej, ale przecież w trakcie pieczenia, grillowania czy chociażby gotowania wytopiło by się trochę tłuszczu i prawdopodobnie też byłaby chudsza niż wędlina — dlaczego jest niedopuszczona? Takich porównań mogłabym podać jeszcze wiele.
5. Coca-cola light — dopuszczona do stosowania bez ograniczeń, zacytuję fragment książki „Nie potrafię schudnąć” (strona 27):
„Picie napojów gazowanych light, przede wszystkim coca-coli light, która jest dziś tak samo rozpowszechniona jak normalna coca-cola, jest nie tylko dozwolone.Sam nabrałem zwyczaju, by doradzać picie takich napojów w czasie kuracji odchudzających…”
To jest niezdrowe, cola nie tylko niszczy kości (zawiera zbyt dużo fosforanów), ale wpływa również niekorzystnie na florę bakteryjną jelit, a przez to może powodować niedobory pokarmowe. Polecenie spożywania tego typu napoju, bez ograniczeń, a nawet doradzanie aby wprowadzić go do codziennego jadłospisu, jest dla mnie skrajnie nieodpowiedzialne.
Dieta Dukana jak twierdzi jej autor powstała w wyniku wielu lat przemyśleń, dla mnie natomiast jest zbyt często sprzeczna wewnętrznie, bo z jednej strony można zjeść coś tłustego, bogatego w cholesterol, ale nie można czegoś chudego z bliskiej mu grupy produktów mięsnych. Do tego zalecenie spożycia produktów bogatych we wszelkie dodatki E-…, coca-coli, słodzików — i to przez dietetyka — to coś kuriozalnego. O efektach zdrowotnych wykluczenia węglowodanów napisałam poprzednio. Czy warto? Ja sama uważam, że nie. Te same efekty uzyskuje się na dietach zrównoważonych. Nakład pracy aby uzyskać upragniony ubytek kilogramów również porównywalny. Utrzymanie wagi — tylko jeżeli wprowadzi się racjonalne zasady. Znów dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnych diet odchudzających. Za nikogo wyboru nie dokonam, ale warto znać te fakty zanim sięgnie się po tak niezrównoważony i niezdrowy sposób odchudzania.
Na ten temat:
- Efekty diety Dukana
- Dieta Dukana — wpływ na zdrowie (część 1)
- Dieta Dukana — wpływ na zdrowie (część 2)
- Dieta Dukana — przykładowy jadłospis
- 72 produkty, które można spożywać do woli a efekty diety Dukana
Zdjęcie: nuttakit / FreeDigitalPhotos.net
Na ten temat:
Niezgadzań sie z tym,ja stosuje dietę dukan,wszystkie badania mam ok i czuje sie bardzo dobrze ‚z tego co tutaj piszesz to wychodzi ze nic nie wolno jeść bo wszystko szkodzi ‚każda dietę mozna stosować ale z rozumem a nie jejsc tylko same jajka
Proszę przeczytać kolejne wpisy — dotyczące wpływu diety Dukana na zdrowie. Wiele osób ma po tej diecie maksymalnie duże problemy zdrowotne, wynikające ze zbyt dużego spożycia białka. Może się Pani oczywiście nie zgadzać, ale statystyka jest nieubłagana. Ten sposób odchudzania przyprowadził bardzo wiele osób do lekarza i to niezależnie co jedli i jak rozumna wydawała im się ta dieta.