Monthly Archives: Wrzesień 2011

Najczęstsze błędy żywieniowe

fast foodOd dziecka uczymy się jak funkcjonować w codziennym maratonie — jak pracować/uczyć się, jak odpoczywać, co jeść. Czasami wpojone zasady są tak chybione, jak tylko można sobie wyobrazić. Jakie błędy żywieniowe popełniamy najczęściej i jakie są tego konsekwencje? Na te dwa pytania chciałabym tutaj udzielić odpowiedzi.

 

Czytaj dalej

Kuchenne lekarstwa na przeziębienia

Jesień to trudna pora roku. Nawet złota polska jesień bywa wyzwaniem – chłodne noce, ciepłe dni – łatwo nie dopasować ubrania. Później przychodzi pora na deszcz, wiatr i nagle okazuje się, że wszyscy wkoło są przeziębieni. Nie zawsze można sobie pozwolić na omijanie dużych zgrupowań ludzi, a bywa niejednokrotnie tak, że mimo iż jakimś cudem ominiemy wszystkich kaszlących i kichających w autobusie lub tramwaju, to w pracy jakiś nadgorliwy kolega przywlecze się z temperaturą. Jak się przed tym chronić? Jak poopiekować się sobą gdy już dopadnie nas katar i kaszel? Co jeść gdy ma się gorączkę? Zwłaszcza, że wcale nie nie mamy w takiej sytuacji apetytu, a już na pewno nie chce nam się stać w kuchni.

 

Czytaj dalej

Wpływ diety na skórę

Jesteśmy różni, mamy inne rysy twarzy, inny wzrost, inny kolor oczu, mamy też różne typy skóry: tłustą, suchą, mieszaną i normalną – dbając o urodę warto wiedzieć jak dbać o własną skórę, jak ją odżywić nie tylko kremem czy maseczką, ale każdym posiłkiem. Kiedy powstają nowe zmarszczki albo gdy pogłębiają się stare można sięgnąć po produkty spożywcze bogate w witaminy pobudzające regenerację komórek podstawy naskórka. Mając problemy z przetłuszczaniem skóry czy zaskórniakami warto wiedzieć które produkty zmniejszają, a które zwiększają łojotok. Będąc nastolatkiem i zmagając się z trądzikiem można sięgnąć po produkty spożywcze w pewnym stopniu łagodzące lub zapobiegające powstawaniu nowych wyprysków. Dlatego warto wiedzieć, jak pożywienie wpływa na naszą skórę.

 

Czytaj dalej

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

Często wydaje się nam, że tłuszcz w diecie można wyeliminować całkowicie, bo organizm może go sam wytworzyć. To błąd wielu osób, nawet tworzących diety dla innych, a nie zdających sobie sprawy, że wcale tak nie jest. Fakt, że magazynujemy zapasy w formie tkanki tłuszczowej, nie oznacza, że mamy dostęp do wszystkich kwasów tłuszczowych jakie potrzebujemy, istnieją bowiem takie tłuszcze nienasycone, których organizm ludzki nie potrafi wyprodukować. I są one niezbędne dla zdrowia.

 

Czytaj dalej

Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy był na początku niedoceniany, twierdzono, że to część pożywienia, która do niczego nie jest potrzebna. Później odkryto, że jest on jednak bardzo przydatny i dość szybko przeholowano w drugą stronę – zalecano spożycie tak dużych ilości błonnika pokarmowego, jakich człowiek nie potrzebuje i jakie mogą mu szkodzić. Obecnie, większość kobiet słyszy o błonniku głównie w kontekście jakiejś super diety, która postanawia wykorzystać jego właściwości.

 

Czytaj dalej