Monthly Archives: sierpień 2011

Włosy na diecie

Piękne i zadbane włosy oraz paznokcie to nie tylko wyznacznik naszej atrakcyjności, ale również świadectwo naszego zdrowia. Włosy kruche, łamliwe, rozdwajające się, zbyt wcześnie siwiejące – wszystkie te problemy, mogą być spowodowane niezróżnoważoną dietą. Kto chciałby mieć popękane, matowe i rozdwajające się płytki paznokci, przyozdobione przez białe plamki i prążki? Jednak dotyka to bardzo wiele osób. Jak sobie radzić? Można kupić super odżywkę, szampon, krem – tylko jeżeli nie pomożemy sobie od wewnątrz, to będzie to pomoc doraźna, krótkotrwała i mało skuteczna. Nawet najlepszy środek nakładany przy każdym myciu, czesaniu, malowaniu, nie naprawi zmian, których przyczyną są braki na talerzu.

 

Czytaj dalej

Nastrój na talerzu

Przygnębienie, rozdrażnienie, smutek, złość, niepokój – emocje zwykle kojarzymy z umysłem i duszą, nie kuchnią i dietą. Często jednak, w chwilach złego nastroju, sięgamy po czekoladę, coś słodkiego, kalorycznego i choć na chwilę poprawiającego samopoczucie. Czy są jednak w kuchni jakieś produkty o których moglibyśmy powiedzieć, że leczą również duszę? Które czynią nas szczęśliwszymi? Które ułatwią koncentrację i pomogą zapamiętywać?

 

Czytaj dalej

Dieta Dukana — wpływ na zdrowie (część 2)

Wiele osób cierpi na nadciśnienie oraz nadmiar lipidów (cholesterolu i trójglicerydów), często powiązanych również z nadwagą. Stosujemy różne diety, zalecane przez lekarzy, a jeszcze częściej przez koleżanki, znajomych i kolorowe czasopisemka, co zwykle kończy się jeszcze większymi problemami. W tej chwili modna jest dieta Dukana, o której większość z nas słyszała, że jest niezdrowa, ale… „to tylko chwilowa dieta, na pewno mi od razu nie zaszkodzi” (ileż osób tak myśli). Do tego można przeczytać na forach poświęconych diecie proteinowej, takie wypowiedzi jak: „spadł mi cholesterol”, „mam lepsze ciśnienie — to dzięki tej wspaniałej diecie”. Jaki jest więc wpływ diety Dukana na zdrowie? W części pierwszej opisałam wpływ planu protal na nerki, wątrobę i kości. W części drugiej opiszę jakie jeszcze zmiany dieta Dukana może spowodować w organizmie odchudzającego.

 

Czytaj dalej

Dieta Dukana — wpływ na zdrowie (część 1)

W związku z obszernością materiału jaki chciałabym opisać postanowiłam wpis o wpływie diety Dukana na zdrowie podzielić na dwie części. W pierwszej opiszę tylko zagrożenie jakie dieta protal stanowi dla nerek, wątroby i naszych kości. W drugiej opiszę jak dieta Dukana wpływa na cukrzycę, dnę moczanową, odporność, co dzieje się w organizmie gdy mamy kwasicę metaboliczną, dlaczego możemy mieć problemy z cyklem miesięcznym oraz jak na to wszystko może zareagować tarczyca. Dla bardziej dociekliwych postarałam się znaleźć odnośniki do kilku badań naukowych, tak jak mnie o to proszono.

Czytaj dalej

Jak przyśpieszyć przemianę materii?

OdchudzanieWyobraźcie sobie sytuację, w której dwie koleżanki stosują nową, extra, najwspanialszą i w ogóle dietę, z czego jedna chudnie, a druga (o niesprawiedliwości!) tyje. Przecież to społecznie niesolidarne, że jedni trzymając się bardzo rygorystycznie diety ciągle walczą z jakimiś fałdkami, a inni grzesząc na potęgę dietetycznie, sięgając codziennie po łakocie, czekoladę, chipsy, są nadal szczupli. Aż korci zapytać: „dlaczego?” i „czy można to zmienić?” W takich sytuacjach warto być kobietą – dietetykiem, wiem bowiem co robić aby pogonić swoją zwalniającą z wiekiem przemianę materii.

Czytaj dalej

Efekty diety Dukana

Dieta Dukana jest w tej chwili modnym sposobem odchudzania. Wielu ze stosujących ją zastanawia się: „ile schudnę?”, „jak długo trzeba czekać na efekty?”, „jak ta dieta wpływa na zdrowie, bo są różne opinie i nie wiem jak to jest?”

Ze względu na nagromadzenie się pytań związanych z dietami bogatobiałkowymi ogólnie – nie tylko z dietą Dukana, ponieważ od czasu do czasu po diety bogatobiałkowe sięgają coraz to nowe osoby, wprowadzają kilka drobnych zmian i ogłaszają pod swoim nazwiskiem – postanowiłam poświęcić im kilka wpisów.
Czytaj dalej

Kobalt, molibden i wanad

Mikroelementy takie jak m.in. kobalt, molibden i wanad także są potrzebne w organizmie człowieka. Każdy z nich wpływa na zaledwie kilka podstawowych funkcji, w związku z czym postanowiłam opisać je razem. Dla każdego z osobna wskażę na niebezpieczeństwa nadmiaru i niedoboru tych składników oraz opiszę ich pokarmowe źródła.

 

Czytaj dalej

Jod

W ciąży

Odpowiednia podaż jodu w ciąży jest bardzo ważna, jest on niezbędny do kształtowania mózgu, zawiązków zębów i układu kostnego maluszka. Jego niedobór może powodować u płodu choroby układu nerwowego i zaburzeń wzrostu, natomiast nadmiar jest przyczyną chorób tarczycy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad lekarza ginekologa i unikanie samodzielnego wprowadzania preparatów bogatych w witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy.

Czytaj dalej

Chrom

Na odchudzanie

Trudno jest zaakceptować, że nie ma czegoś takiego jak magiczna pigułka na odchudzanie i w związku z tym od czasu do czasu „naukowcy” odkrywają super specyfik, który ma wspomóc utratę kilogramów. W pewnym momencie chrom stał się takim nowym odkryciem. Ale niestety.… jedynym skutecznym sposobem pozbyciu nadmiaru wagi jest dieta i zwiększenie wysiłku fizycznego.

Czytaj dalej

Fluor

Na próchnicę?

W pewnym momencie zachłyśnięto się dobroczynną rolą fluoru w leczeniu próchnicy – rodzice zaczęli sięgać po pasty w niego wzbogacane, dzieci uczęszczały na fluoryzację w szkołach i przedszkolach. Uzyskiwano jednak odwrotny efekt – zęby stawały się bardziej podatne na próchnicę, a w organizmach maluchów zmniejszała się ilość wapnia. Dlaczego? Nie można bezkarnie zaburzać proporcji dostarczania wapnia i fluoru, które powinny się kształtować jak 1:1. Profilaktyka fluorowa powinna być stosowana racjonalnie, najlepiej w ramach oddzielonych w czasie fluoryzacji szkolnych, nie zastąpią one jednak prawidłowej diety i mycia zębów po posiłkach.

Czytaj dalej

1 2 3