Tabele wartości odżywczych – część I

ziarnaTabele wartości odżywczej mogą być przydatne dla osób dbających o linię czy też muszących liczyć podstawowe składniki odżywcze i energetyczność posiłków ze względu na stan zdrowia. Dla wszystkich tych osób przedstawiam pierwszą grupę tabel – opisujących podstawowe dane (kaloryczność, białka, tłuszcze, węglowodany i błonnik) w 100 g produktu jadalnego.

 

W części I znajdują się table zawartości odżywczej w:

  • produktach zbożowych
  • mleku i jego przetworach
  • wędlinach
  • mięsie
  • drobiu
  • jajach
  • tłuszczach

Tabele zostały opracowane przeze mnie na podstawie:

  • H.Kunachowicz, I.Nadolna, B.Przygoda, K.Iwanow, Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, Warszawa 2005
  • I.Elmadfa, E. Muskat, Wielkie tabele kalorii i wartości odżywczych, Muza S.A.
  • serwisu internetowego (bazy produktów spożywczych) czeskiego Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Informacji (IAEI) i Instytutu Badań Żywności Pradze (FRIP)(z uwzględnieniem danych na dzień 24.06.2014)
  • serwisu internetowego (bazy produktów spożywczych) duńskiego National Food Institute (z uwzględnieniem danych na dzień 24.06.2014)
  • Oznaczenia:
    b.d. – brak danych w źródłach z których korzystałam

    Produkty zbożowe

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    Bagietki francuskie283,008,701,7059,202,00
    Bułeczki do hot-dogów341,009,507,5059,801,80
    Bułka tarta347,009,701,9077,606,10
    Bułki grahamki252,009,001,7056,106,70
    Bułki i rogale maślane327,008,505,9061,001,80
    Bułki mieszane, z cebulą284,007,903,5058,404,00
    Bułki mleczne314,009,204,5060,302,00
    Bułki owsiane304,009,304,5058,402,60
    Bułki pszenne zwykłe273,008,101,5057,701,80
    Bułki pszenne zwykłe, z serwatką277,008,801,6058,002,10
    Bułki sojowe315,0010,104,0061,102,30
    Bułki szwedki272,007,601,3058,802,40
    Bułki wrocławskie294,008,004,4056,601,80
    Chałki zdobne333,007,807,0060,801,80
    Chleb baltonowski251,007,001,5054,803,30
    Chleb beskidzki248,007,501,7055,705,80
    Chleb chrupki353,008,702,4078,906,00
    Chleb ekstrudowany pszenny381,009,205,2078,305,00
    Chleb ekstrudowany żytni383,008,206,1078,605,80
    Chleb graham221,008,301,7048,706,40
    Chleb mazowiecki254,007,601,4055,003,20
    Chleb mieszany jasny, rodzynkowy261,005,801,4058,603,10
    Chleb mieszany pytlowy, z cebulą259,005,703,6054,204,10
    Chleb mieszany razowy, z bakaliami247,007,203,9051,406,30
    Chleb mieszany sitkowy, z ziarnami242,008,003,0050,505,40
    Chleb mieszany, słonecznikowy240,006,804,5048,906,40
    Chleb mieszany, z płatkami owsianymi238,007,002,3054,207,70
    Chleb mieszany, z soją226,007,102,7049,206,60
    Chleb mleczny256,007,701,5055,303,20
    Chleb nałęczowski248,006,601,3055,303,70
    Chleb poleski247,007,102,1054,505,50
    Chleb praski248,006,601,3055,303,70
    Chleb pszenny257,008,501,4054,302,70
    Chleb pszenny tostowy262,007,404,5048,003,60
    Chleb pszenny, z ziarnem pszenicy223,008,301,8049,506,80
    Chleb wiejski245,006,901,3054,003,50
    Chleb wielkopolski254,006,701,5056,604,10
    Chleb zakopiański261,007,701,5056,903,70
    Chleb zwykły248,006,101,3056,304,20
    Chleb żytni jasny243,003,801,3057,404,10
    chleb żytni jasny mleczny258,004,601,8059,104,10
    Chleb żytni mieszany z otrębami207,006,301,5042,107,40
    Chleb żytni pełnoziarnisty225,006,801,8053,809,10
    Chleb żytni pytlowy240,004,401,5056,204,90
    Chleb żytni razowy213,005,901,7051,208,40
    Chleb żytni razowy litewski224,006,601,7052,607,80
    Chleb żytni razowy na miodzie225,005,601,6054,007,80
    Chleb żytni razowy wytrawny217,007,001,7050,808,00
    Chleb żytni razowy z soją i słonecznikiem226,007,803,5048,708,40
    Chleb żytni razowy, ze śliwką228,005,301,6054,307,00
    Chleb żytni sitkowy220,005,401,5053,007,40
    Chleb żytni staropolski225,004,501,4052,104,20
    Chleb żytni śrutowy i pełnoziarnisty195,007,301,2038,808,10
    Chleb żytni wileński218,004,401,5052,206,30
    Chrupki kukurydziane352,008,903,0078,907,60
    Ciabatta298,008,703,6058,702,00
    Kajzerki296,008,403,6058,601,90
    Kasza gryczana336,0012,603,1069,305,90
    Kasza jaglana346,0010,502,9071,603,20
    Kasza jęczmienna, perłowa327,006,902,2075,006,20
    Kasza jęczmienna, pęczak334,008,402,0074,905,40
    Kasza manna348,008,701,3076,702,50
    Kasza owsiana326,009,907,1055,709,70
    Kuskus356,0014,201,2068,704,20
    Maka żytnia, typ 2000301,008,102,2074,0012,80
    Makaron bezjajeczny364,0011,001,6077,602,40
    Makaron bezjajeczny z semoliny367,0010,701,4079,402,80
    Makaron czterojajeczny391,0013,203,4078,302,60
    Makaron dwujajeczny373,0012,002,6076,802,60
    Makaron dwujajeczny z semoliny374,0011,902,4077,802,90
    Makaron pełnoziarnisty343,0015,003,0064,008,00
    Mąka gryczana pełna354,0011,702,7070,703,70
    Mąka jęczmienna338,009,203,0064,707,60
    Mąka jęczmienna pełnoziarnista348,0010,601,9072,00b.d.
    Mąka kukurydziana337,005,903,0078,007,50
    Mąka orkiszowa348,0013,401,8072,708,20
    Mąka owsiana363,0012,905,9068,107,20
    Mąka pszenna, typ 1850309,0011,902,3070,0010,80
    Mąka pszenna, typ 500343,0010,101,2074,002,30
    Mąka pszenna, typ 550344,0010,501,6073,002,20
    Mąka pszenna, typ 750341,0011,601,8071,302,90
    Mąka ryżowa348,007,200,7079,202,30
    Mąka z pszenicy durum354,0012,301,2073,702,70
    Mąka żytnia, typ 1400310,007,102,2075,3011,00
    Mąka żytnia, typ 580330,005,101,5078,505,60
    Mąka żytnia, typ 720327,005,901,7077,406,40
    Müsli czekoladowe399,0010,0011,5063,807,00
    Müsli owocowe bez cukru363,0010,708,8060,207,70
    Müsli z owocami suszonymi325,008,403,4072,208,00
    Müsli z rodzynkami i orzechami375,0011,5012,7062,909,70
    Orkisz362,0015,404,1070,709,50
    Otręby pszenne185,0016,004,6061,9042,40
    Otręby żytnie176,0018,004,3016,3047,50
    Pieczywo tostowe305,008,104,7058,802,10
    Pieczywo tostowe, grahamowe273,007,504,2053,803,30
    Płatki jęczmienne355,009,803,6079,409,60
    Płatki kukurydziane363,006,902,5083,606,60
    Płatki kukurydziane z miodem i orzechami387,006,405,1082,604,80
    Płatki otrębowe, słodzone cukrem243,0012,003,0042,0033,00
    Płatki owsiane366,0011,907,2069,306,90
    Płatki pszenne351,009,003,0081,0010,10
    Płatki żytnie343,006,403,2082,6011,60
    Proso372,0013,604,4071,203,50
    Pumpernikiel240,005,902,0058,209,40
    Quinoa335,0013,805,0058,506,60
    Ryż biały344,006,700,7078,902,40
    Ryż brązowy322,007,101,9076,808,70
    Ryż dziki338,007,002,0073,003,00
    Ryż preparowany361,006,301,6084,105,00
    Semolina346,0010,101,3075,002,80
    Skrobia kukurydziana353,000,200,0088,501,70
    Skrobia pszeniczna345,000,500,2085,400,20
    Skrobia ryżowa350,000,900,4084,400,00
    Słone precelki226,007,101,8045,301,90
    Strucle tureckie322,007,702,8067,401,90
    Stucle wrocławskie303,008,904,8056,901,70
    Szarłat (Amarantus)370,0015,808,8056,80b.d.
    Zarodki pszenne323,0027,509,4045,5014,00
    Ziarno pszenicy306,0011,102,4070,5011,50
    Ziarno żyta301,007,902,2074,2012,90

    Mleko i przetwory mleczne

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    Deser mleczny, ryżowo-jabłkowy134,002,803,0023,900,30
    Deser mleczny, ryżowo-waniliowy133,003,002,9023,500,20
    Jogurt bananowy, 1,5% tłuszczu70,003,701,5010,400,20
    Jogurt jagodowy, 1,5% tłuszczu62,003,701,508,800,40
    Jogurt morelowy, 1,5% tłuszczu63,003,701,508,900,30
    Jogurt naturalny, 2% tłuszczu60,004,302,006,200,00
    Jogurt truskawkowy, 1,5% tłuszczu60,003,601,508,200,30
    Jogurt wiśniowy, 1,5% tłuszczu61,003,701,508,200,10
    Kefir, 2% tłuszczu51,003,402,004,700,00
    Maślanka spożywcza, 0,5% tłuszczu37,003,400,504,700,00
    Mleko klaczy47,002,201,506,200,00
    Mleko kobiece72,001,304,307,000,00
    Mleko kozie68,003,204,104,500,00
    Mleko odtłuszczone, w proszku360,0035,700,8051,200,00
    Mleko owcze107,006,007,005,100,00
    Mleko pełne, w proszku479,0027,0024,0038,700,00
    Mleko sojowe53,003,501,805,800,00
    Mleko spożywcze, 0,5% tłuszczu39,003,500,505,100,00
    Mleko spożywcze, 1,5% tłuszczu47,003,401,505,000,00
    Mleko spożywcze, 2% tłuszczu51,003,402,004,900,00
    Mleko spożywcze, 3,2% tłuszczu61,003,303,204,800,00
    Mleko spożywcze, 3,5% tłuszczu64,003,303,504,800,00
    Mleko zagęszczone, niesłodzone131,006,607,509,400,00
    Mleko zagęszczone, słodzone326,007,508,0055,300,00
    Napój mleczny jogurtowy82,004,001,9012,100,00
    Napój mleczny kawowy81,003,302,1012,100,10
    Ser Appenzeller, 50% tłuszczu386,0025,4031,60b.d.0,00
    Ser Back-Camembert, 45% tłuszczu229,0019,0017,00b.d.0,00
    Ser Bavaria Blue, 70% tłuszczu413,0013,2040,00b.d.0,00
    Ser Bel Paese373,0025,4030,20b.d.0,00
    Ser Bleu d'Auvergne, 50% tłuszczu358,0022,9029,60b.d.0,00
    Ser Bleu de Bresse, 50% tłuszczu358,0022,9029,60b.d.0,00
    Ser Cambozola, 70% tłuszczu413,0013,2040,00b.d.0,00
    Ser Edamski wędzony334,0026,4024,901,000,00
    Ser Favorel, Danbo, 45% tłuszczu325,0024,1025,40b.d.0,00
    Ser Gorgonzola360,0019,4031,20b.d.0,00
    Ser Gruyère, 45% tłuszczu399,0026,9032,10b.d.0,00
    Ser Herceński, moguncki126,0030,000,70b.d.0,00
    Ser Jarlsberg, 45% tłuszczu349,0026,7026,90b.d.0,00
    Ser kozi miękki, 45% tłuszczu280,0021,0021,80b.d.0,00
    Ser kozi w plasterkach, 48% tłuszczu329,0021,6027,00b.d.0,00
    Ser Leerdamski, 45% tłuszczu352,0025,9027,60b.d.0,00
    Ser Limburski, 20% tłuszczu184,0026,408,60b.d.0,00
    Ser Limburski, 40% tłuszczu268,0022,4019,70b.d.0,00
    Ser Lindenberski lekki, 30% tłuszczu286,0031,0018,00b.d.0,00
    Ser Lindenberski, 45% tłuszczu386,0028,9030,00b.d.0,00
    Ser Maaslandzki, 50% tłuszczu355,0022,2029,60b.d.0,00
    Ser Mascarpone460,004,6047,503,600,00
    Ser miękki z zielonym pieprzem, 60% tłuszczu366,0016,8033,20b.d.0,00
    Ser Moorbier, 40% tłuszczu297,0023,8022,40b.d.0,00
    Ser owczy, Bryndza314,0020,5025,401,700,00
    Ser Pirenejski, 50% tłuszczu356,0022,3029,60b.d.0,00
    Ser Pleśniowy, 60% tłuszczu355,0021,1029,80b.d.0,00
    Ser Provolone365,0026,3028,90b.d.0,00
    Ser Raclette, 48% tłuszczu343,0022,7028,00b.d.0,00
    Ser Robiola, 75% tłuszczu333,007,0033,001,900,00
    Ser Romadur, 20% tłuszczu187,0026,409,00b.d.0,00
    Ser Romadur, 30% tłuszczu226,0024,8014,10b.d.0,00
    Ser Tête de Moine, 50% tłuszczu386,0024,5032,00b.d.0,00
    Ser twarogowy chudy99,0019,800,503,500,00
    Ser twarogowy półtłusty133,0018,704,703,700,00
    Ser twarogowy tłusty175,0017,7010,103,500,00
    Ser typu „Feta”215,0017,0016,001,000,00
    Ser typu Roqefort (Niva)345,0020,0028,901,300,00
    Ser Westberski, 45% tłuszczu352,0025,9027,60b.d.0,00
    Ser, Brie pełnotłusty329,0019,8028,000,200,00
    Ser, Camembert pełnotłusty291,0021,4023,000,200,00
    Ser, Cheddar pełnotłusty391,0027,1031,700,100,00
    Ser, Edamski tłusty313,0026,1023,400,100,00
    Ser, Ementaler pełnotłusty380,0028,8029,700,100,00
    Ser, Gouda tłusty316,0027,9022,900,100,00
    Ser, Myśliwski pełnotłusty346,0025,5027,400,100,00
    Ser, Myśliwski tłusty338,0029,0024,900,100,00
    Ser, Parmezan452,0041,5032,000,100,00
    Ser, Rokpol pełnotłusty363,0022,6030,600,100,00
    Ser, Salami pełnotłusty351,0025,2028,100,100,00
    Ser, Trapistów pełnotłusty367,0023,5030,700,100,00
    Ser, Trapistów tłusty351,0028,0026,800,100,00
    Ser, Tylżycki pełnotłusty353,0026,1027,900,100,00
    Ser, Tylżycki tłusty334,0027,8025,000,100,00
    Serek homogenizowany, pełnotłusty161,0012,7011,003,000,00
    Serek homogenizowany, truskawkowy168,0015,303,9017,700,10
    Serek homogenizowany, waniliowy159,0016,804,2013,300,00
    Serek topiony, edamski298,0013,5027,001,200,00
    Serek twarogowy, ziarnisty 101,0012,304,303,300,00
    Serek typu ”Fromage” naturalny379,0010,2037,102,400,00
    Serek typu „Fromage” z czosnkiem367,0010,0035,204,000,20
    Śmietana, 12% tłuszczu133,002,7012,003,900,00
    Śmietana, 18% tłuszczu184,002,5018,003,600,00
    Śmietanka do kawy, 9% tłuszczu107,002,809,004,000,00
    Śmietanka kremowa, 30% tłuszczu287,002,2030,003,100,00

    Wędliny

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    Baleron gotowany244,0015,1020,200,900,00
    Baton szynkowy z indyka143,0014,909,300,100,00
    Baton z kurczaka144,0016,708,600,100,00
    Kabanosy326,0027,4024,300,000,00
    Kabanosy z kurczaka247,0022,8017,400,100,00
    Kaszanka z kurczaka204,009,8011,7016,401,70
    Kiełbasa delikatesowa z kurczaka109,0019,603,300,100,00
    Kiełbasa domowa320,0014,7029,200,500,10
    Kiełbasa jałowcowa z kurczaka236,0019,0017,900,100,00
    Kiełbasa kanapkowa z kurczaka179,0011,8013,503,000,10
    Kiełbasa krakowska, sucha323,0025,6024,800,000,00
    Kiełbasa lubuska249,0017,5018,004,800,10
    Kiełbasa mazurska z indyka129,0014,807,700,100,00
    Kiełbasa mortadela205,0012,0017,700,000,00
    Kiełbasa mortadela z indyka209,0011,0018,500,100,00
    Kiełbasa myśliwska, sucha291,0027,8020,100,000,00
    Kiełbasa parówkowa323,0011,0031,500,000,00
    Kiełbasa podlaska z kurczaka232,0020,7016,700,100,00
    Kiełbasa podsuszana z kurczaka162,0021,708,400,000,00
    Kiełbasa podwawelska247,0017,3019,600,900,10
    Kiełbasa rzeszowska203,0020,9013,400,000,00
    Kiełbasa szynkowa z indyka88,0017,202,000,200,00
    Kiełbasa szynkowa z kurczaka110,0016,205,000,000,00
    Kiełbasa śląska210,0018,4015,300,000,00
    Kiełbasa toruńska263,0020,9020,100,000,00
    Kiełbasa zwyczajna209,0017,6015,600,000,00
    Kiełbasa żywiecka315,0020,3026,300,000,00
    Kiełbaski bawarskie308,0015,5027,700,100,00
    Kiszka kaszana jęczmienna195,007,3012,6013,001,00
    Kiszka krwista404,0014,2035,009,200,20
    Kiszka pasztetowa384,0012,5035,704,300,10
    Kurczak faszerowany, pieczony199,0020,5011,902,800,10
    Mielonka (Luncheon meat)171,0012,8011,700,100,00
    Ozory w galarecie141,0016,707,601,700,30
    Parówki popularne342,009,5034,300,000,00
    Parówki z kurczaka259,0010,8022,404,200,10
    Pasta kanapkowa z kurczaka156,0010,4011,303,500,00
    Pasztet pieczony – sklepowy390,0017,0031,2013,502,30
    Pasztet podlaski z kurczaka228,006,7021,103,600,20
    Pasztet z kurczaka pieczony214,0014,4014,307,500,40
    Pieczeń z kurczaka z pieczarkami180,0013,8010,209,100,70
    Polędwica luksusowa177,0019,5010,002,400,00
    Polędwica sopocka165,0019,909,100,900,00
    Polędwica w galarecie101,0014,504,401,400,50
    Polędwica z indyka105,0015,804,600,100,00
    Polędwica z piersi kurczaka93,0020,401,200,000,00
    Salami luksusowe540,0021,9050,600,900,00
    Salami popularne568,0021,6053,701,400,10
    Salceson czarny336,0012,6032,000,500,10
    Salceson włoski318,0014,6029,300,000,00
    Szynka delikatesowa z kurczaka123,0018,205,600,000,00
    Szynka kanapkowa102,0014,204,400,900,00
    Szynka wiejska253,0017,1020,300,900,00
    Szynka wieprzowa, gotowana233,0016,4018,301,000,00
    Szynka wołowa, gotowana107,0020,902,001,100,00
    Szynka z piersi kurczaka98,0021,201,200,200,00
    Szynka z udźca z kurczaka117,0017,205,300,000,00
    Szynkówka wieprzowa191,0013,6014,701,400,00
    Szynkówka wołowa85,0016,201,501,400,00
    Wątrobianka231,0010,7020,900,700,10
    Wędzonka wołowa, gotowana102,0017,803,100,500,00

    Mięso

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    Baranina, biodrówka194,0013,5014,801,700,00
    Baranina, łopatka284,0015,6025,000,000,00
    Baranina, mostek381,0012,0037,00b.d.0,00
    Baranina, polędwica112,0020,403,40b.d.0,00
    Baranina, sznycel131,0019,106,10b.d.0,00
    Baranina, udziec232,0018,0018,000,000,00
    Cielęcina, goleń98,0020,901,60b.d.0,00
    Cielęcina, łopatka106,0019,902,800,000,00
    Cielęcina, mostek131,0018,606,30b.d.0,00
    Cielęcina, polędwica95,0020,601,40b.d.0,00
    Cielęcina, sznyclówka105,0020,502,400,000,00
    Cielęcina, udziec108,0019,903,100,000,00
    Flaki84,0016,002,200,000,00
    Grasica cielęca99,0017,203,40b.d.0,00
    Jagnięcina, udziec160,0019,409,100,000,00
    Konina, mięso bez kości109,0021,502,500,000,00
    Konina, mięso z kością109,0021,502,500,000,00
    Kości, wywar5,001,200,000,000,00
    Mózg barani128,0010,909,100,600,00
    Mózg cielęcy111,0010,107,600,500,00
    Mózg wieprzowy139,0011,1010,600,000,00
    Nerki wieprzowe102,0016,803,800,000,00
    Nerki wołowe95,0015,603,600,000,00
    Nogi wieprzowe274,0023,0020,400,000,00
    Ozór barani194,0018,7013,20b.d.0,00
    Ozór wieprzowy165,0016,5011,100,000,00
    Płuca baranie95,0018,402,300,200,00
    Serca wieprzowe111,0016,904,800,000,00
    Serce baranie157,0016,8010,000,000,00
    Serce cielęce113,0015,905,101,000,00
    Serce wołowe117,0016,905,300,400,00
    Wątroba barania133,0021,204,003,000,00
    Wątroba cielęca124,0019,203,304,100,00
    Wątroba wieprzowa130,0022,003,402,600,00
    Wątroba wołowa125,0020,003,104,000,00
    Wieprzowina, boczek bez kości510,0010,1053,000,000,00
    Wieprzowina, golonka ze skórą294,0018,6024,700,000,00
    Wieprzowina, karkówka267,0016,1022,800,000,00
    Wieprzowina, łopatka257,0016,0021,700,000,00
    Wieprzowina, podgardle630,007,4067,800,000,00
    Wieprzowina, schab środkowy z kością174,0021,0010,000,000,00
    Wieprzowina, szynka surowa261,0018,0021,300,000,00
    Wieprzowina, żeberka321,0015,2029,300,000,00
    Wołowina, łata 216,0019,1015,500,000,00
    Wołowina, ogon225,0021,4015,700,000,00
    Wołowina, pieczeń117,0020,903,600,000,00
    Wołowina, polędwica113,0020,103,500,000,00
    Wołowina, rostbef152,0021,507,300,000,00
    Wołowina, rozbratel157,0016,7010,100,000,00
    Wołowina, szponder217,0019,3015,700,000,00

    Drób

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    Gęś, tuszka339,0014,1031,800,000,00
    Indyk, mięso z piersi, bez skóry84,0019,200,700,000,00
    Indyk, mięso z piersi, ze skórą100,0018,702,700,000,00
    Indyk, podudzie bez skóry100,0016,603,700,000,00
    Indyk, podudzie ze skórą142,0015,708,900,000,00
    Indyk, skóra413,009,4042,400,000,00
    Indyk, skrzydła bez skóry115,0018,004,700,000,00
    Indyk, skrzydła ze skórą168,0016,5011,400,000,00
    Indyk, skrzydło168,0016,5011,400,000,00
    Indyk, tuszka129,0017,006,800,000,00
    Indyk, udziec bez skóry104,0019,402,800,000,00
    Indyk, udziec ze skórą131,0018,406,400,000,00
    Kaczka, bez skóry i kości99,0020,102,000,000,00
    Kaczka, tuszka308,0013,5028,600,000,00
    Królik, tuszka156,0021,008,000,000,00
    Kura, tuszka202,0018,5014,300,000,00
    Kurczak, mięso z piersi bez skóry99,0021,501,300,000,00
    Kurczak, pałka z kurczaka158,0016,8010,200,000,00
    Kurczak, skóra379,0010,7037,900,000,00
    Kurczak, skrzydełka186,0019,2012,200,000,00
    Kurczak, tuszka158,0018,609,300,000,00
    Kurczak, udka bez skóry125,0017,806,000,000,00
    Kurczak, udka ze skórą158,0016,8010,200,000,00
    Wątróbka z kurczaka136,0019,106,300,600,00
    Żołądek z kurczaka114,0018,204,200,600,00

    Jaja

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    Białko jaja kurzego49,0010,900,200,700,00
    Jaja kurze całe139,0012,509,700,600,00
    Proszek jajeczny576,0048,4041,702,700,00
    Żółtko jaja kurzego314,0015,5028,200,300,00

    Tłuszcze

    ProduktKalorycznośćBiałkoTłuszczWęglowodanyBłonnik
    kcalgggg
    „Planta”, tłuszcz roślinny884,000,00100,000,000,00
    Łój barani747,003,9081,300,000,00
    Margaryna miękka, 45% tłuszczu398,000,0045,000,000,00
    Margaryna miękka, 50% tłuszczu442,000,0050,000,000,00
    Margaryna miękka, 60% tłuszczu533,000,2060,000,300,00
    Margaryna miękka, 70% tłuszczu621,000,1070,000,400,00
    Margaryna miękka, 80% tłuszczu710,000,3080,000,400,00
    Margaryna twarda (kostkowa), 80% tłuszczu710,000,3080,000,400,00
    Masło ekstra735,000,7082,500,700,00
    Masło orzechowe615,0027,7050,709,308,40
    Masło śmietankowe659,001,1073,501,100,00
    Olej arachidonowy900,000,00100,000,000,00
    Olej kokosowy883,000,0099,900,000,00
    Olej krokoszowy884,000,00100,000,000,00
    Olej kukurydziany884,000,00100,000,000,00
    Olej lniany900,000,00100,000,000,00
    Olej palmowy884,000,00100,000,000,00
    Olej rzepakowo-sojowy884,000,00100,000,000,00
    Olej rzepakowy o obniżonej zawartości kwasu erukowego884,000,00100,000,000,00
    Olej rzepakowy tłoczony na zimno884,000,00100,000,000,00
    Olej rzepakowy uniwersalny884,000,00100,000,000,00
    Olej sezamowy884,000,00100,000,000,00
    Olej słonecznikowy884,000,00100,000,000,00
    Olej sojowy884,000,00100,000,000,00
    Olej z nasion bawełny883,000,0099,900,000,00
    Olej z nasion bawełny900,000,00100,000,000,00
    Olej z orzeszków ziemnych884,000,0099,900,000,00
    Olej z pestek dyni900,000,00100,000,000,00
    Olej z pestek winogron884,000,00100,000,000,00
    Olej z pestek winogron900,000,00100,000,000,00
    Olej z zarodków pszennych884,000,00100,000,000,00
    Oliwa z oliwek882,000,0099,600,200,00
    Skwarki769,0016,9079,200,000,00
    Słonina797,002,4089,000,000,00
    Smalec880,000,0099,500,000,00
    Smalec gęsi896,00b.d.99,500,000,00
    Tłuszcz mieszany roślinno-zwierzęcy, 60% tłuszczu573,000,9064,000,900,00
    Tran899,000,0099,900,000,00

    W części II znajdują się tabele zawartości odżywczej w:

    • grzybach
    • orzechach i nasionach
    • owocach i przetworach owocowych
    • przyprawach
    • rybach
    • warzywach i przetworach warzywnych

    W części III znajdują się tabele zawartości odżywczej w:

    • napojach alkoholowych
    • napojach bezalkoholowych
    • słodyczach
    • daniach typu fast food
    • produktach innych

    Zdjęcie: amenic181 / FreeDigitalPhotos.net

2 komentarze

  • Jerzy

    Hej, czy to aby na pewno rzetelne informacje?? Bo jak to jest jeśli całe jajo kurze ma 139 kcal a jeśli zjemy osobno białko i żółtko to wtedy mamy 363 kcal !!!
    Co wy atom rozczepiacie ??

    • Marta Mikuła-Meyer

      Dane w tabeli podawane są w 100 g produktu jadalnego czyli 100 g żółtka i 100 g białka – a przeciętne jajko ma ok. 56 g, w tym żółtko ok. 18-20 g (klasa wagowa L).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *